“AzerGold” QSC turizm blogerləri üçün Daşkəsən rayonuna və ÇİRES-ə infotur təşkil edib
“AzerGold” QSC-nin təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyinin dəstəyi ilə Azərbaycan Turizm Blogerləri Assosiasiyasının üzvü olan 14 turizm blogeri üçün Daşkəsən rayonuna, o cümlədən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsinə (ÇİRES) infotur təşkil edilib.
Dövlət şirkətinin cari il üzrə Korporativ Sosial Məsuliyyət Proqramı çərçivəsində keçirilən üçgünlük infoturun əsas məqsədi Daşkəsən rayonunun turizm potensialının, zəngin təbii landşaftının, tarixi-mədəni irsinin və ekoturizm imkanlarının daha geniş auditoriyaya tanıdılması olub.
Səfər çərçivəsində iştirakçılar əvvəlcə ÇİRES-də olublar. Onlara müəssisənin fəaliyyəti, qızılın hasilatı və emalı prosesləri, istehsalatda tətbiq olunan müasir texnologiyalar, əməyin və ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilib. Blogerlər istehsalat sahələrini yerində müşahidə edərək qızılın emal mərhələləri ilə tanış olub, eyni zamanda "AzerGold" QSC-nin həyata keçirdiyi sosial məsuliyyət layihələrinin icra olunduğu yaşayış məntəqələrini ziyarət edərək yerli icmalarla görüşüblər.
İnfotur proqramı çərçivəsində iştirakçılar Daşkəsən şəhəri ilə yanaşı, rayonun Quşçu, Bayan, Qabaqtəpə, Zağalı və Xoşbulaq kəndlərini də ziyarət ediblər. Onlar bölgənin təbii gözəllikləri, tarixi-mədəni irsi, ekoturizm və rekreasiya imkanları ilə tanış olaraq foto və video məzmunlar hazırlayıblar. Səfər zamanı iştirakçılara Daşkəsənin turizm marşrutları və ziyarətçilər üçün maraqlı istiqamətləri barədə məlumat təqdim olunub.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC fəaliyyət göstərdiyi bölgələrdə tarixi-mədəni irsin qorunması və turizm potensialının təbliği istiqamətində ardıcıl layihələr həyata keçirir. Bu çərçivədə Cəmiyyət tərəfindən 2023-cü ildə Daşkəsən rayonunun tarixi və təbiət abidələrini əhatə edən təqvim-kataloq hazırlanıb. Həmçinin, “Daşkəsən rayonunda tarixi-mədəni irsin tanıdılması” layihəsi çərçivəsində 2025-ci ildə rayonun 46 tarixi-memarlıq abidəsində məlumat lövhələri quraşdırılıb.
“AzerGold” QSC bundan sonra da korporativ sosial məsuliyyət fəaliyyəti çərçivəsində turizm potensialının təşviqi və tarixi irsin qorunmasına dəstək verən layihələrin icrasını davam etdirəcək.

“AzerGold” CJSC organized an infotour to Dashkasan district and CIRPA for tourism bloggers
At the initiative of “AzerGold” CJSC, with the support of the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan, an infotour to Dashkasan district, including the Chovdar Integrated Regional Processing Area (CIRPA), was organized for 14 tourism bloggers - members of the Azerbaijan Tourism Bloggers Association.
The three-day infotour, held within the framework of the state-owned company's Corporate Social Responsibility Program for the current year, aimed to introduce Dashkasan district's tourism potential, natural landscape, historical and cultural heritage, and ecotourism opportunities to a wider audience.
As part of the visit, the participants first visited CIRPA. They were provided with detailed information about the activities of the enterprise, gold extraction and processing processes, modern technologies applied in production, and work done to protect labor and the environment. Bloggers observed the production areas on site and got acquainted with the stages of gold processing, and at the same time visited the settlements where social responsibility projects implemented by "AzerGold" CJSC were implemented and met with local communities.
Within the framework of the infotour program, the participants visited the city of Dashkasan, as well as the villages of Qushchu, Bayan, Qabaqtepe, Zaghaly, and Khoshbulag of the region. They familiarized themselves with the natural beauties, historical and cultural heritage, ecotourism, and recreational opportunities of the region and prepared photo and video content. During the visit, the participants were provided with information about Dashkasan's tourism routes and interesting destinations for visitors.
It should be noted that "AzerGold" CJSC is implementing a series of projects aimed at protecting historical and cultural heritage and promoting tourism potential in the regions where it operates. In this context, the Society has prepared a calendar-catalog covering the historical and natural monuments of the Dashkasan region in 2023. Also, within the framework of the project “Promotion of historical and cultural heritage in Dashkasan region”, information boards were installed at 46 historical and architectural monuments of the region in 2025. “AzerGold” CJSC will continue to implement projects that promote tourism potential and support the preservation of historical heritage within the framework of corporate social responsibility activities.