“AzerGold” QSC və Dövlət Məşğulluq Agentliyi Daşkəsəndə qadınların məşğulluğunun artırılması layihəsinin icrasına başlayıb
19.02.2024
14:56
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) və Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi “Daşkəsən rayonunda qadınların məşğulluğunun artırılması” layihəsinin icrasına başlayıb.
Layihə QSC-nin “Çovdar” qızıl mədəninin yaxınlığında yerləşən kəndlərdə yaşayan qadınların əmək bazarında rəqabət qabiliyyətinin artırılması, onların yeni peşələrə yiyələnməsi, aztəminatlı evdar qadınların məşğulluğu və mikro sahibkarlığın inkişaf etdirilməsi məqsədi daşıyır.
Bu məqsədlə “AzerGold” QSC və Dövlət Məşğulluq Agentliyinin mütəxəssisləri tərəfindən keçirilən təlimlərdə qadınlara əmək bazarındakı aktual peşə-ixtisas sahələri, məşğulluq mərkəzlərində qeydiyyata alınma qaydası, mövcud olan vakansiyalar, peşə təhsili müəssisələrinə qəbul şərtləri, özünüməşğulluq proqramı barədə ətraflı məlumat verilib. Həmçinin təlim iştirakçılarının düzgün iş seçimində karyera planlaması, potensialın kəşf edilməsi, bazar imkanlarının araşdırılması, fəaliyyət planının qurulması, iş axtarışı alətləri və müsahibəyə hazırlıq mövzularında maarifləndirilməsi təmin edilib.
Təlim zamanı iştirakçıların çoxsaylı sualları cavablandırılıb, onlara “AzerGold” QSC-nin elektron işə qəbul sistemi, vakant yerlər üzrə namizədlərin imtahan üsulu ilə əmək fəaliyyətinə cəlb edilməsi, eyni zamanda Dövlət Məşğulluq Agentliyinin təqdim etdiyi xidmətlərdən istifadə imkanları barədə geniş bəhs olunub, qadınların bu xidmətlərdən yararlanmaları üçün zəruri məsləhətlər verilib.
Layihənin növbəti mərhələsində bilik və bacarıqları məqbul hesab edilən qadınların “AzerGold” QSC-nin dəstəyi ilə Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən müvafiq istiqamətlər üzrə peşə fəaliyyəti və özünüməşğulluq proqramına cəlb edilməsi üçün zəruri addımların atılması nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, 2023-cü ildən icra edilən layihə çərçivəsində təlimlərdə iştirak etmiş və Dövlət Məşğulluq Agentliyinə rəsmi müraciət etmiş qadınlardan 2 nəfəri müvafiq peşə üzrə işlə təmin edilib, 1 nəfər üçün iş yeri təyin olunub, daha 1 nəfər növbəyə alınıb. Bundan başqa, 3 nəfər özünüməşğulluq proqramının maldarlıq zərfi üzrə aktivlərlə təmin olunub, daha 3 nəfər növbəyə alınıb, 1 nəfər isə peşə təhsilinə yönəldilib.

AzerGold CJSC and the State Employment Agency Started Implementing the Project of Expanding the Employment of Women in Dashkasan
19.02.2024
14:56
AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC) and the State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population have started implementing the project ‘Expanding Employment of Women in the Dashkasan Region.’
The project is aimed at increasing the competitiveness of women living in the villages near the CJSC’s Chovdar gold mine, mastering new professions, the employment of low-income housewives, and developing micro businesses.
For this purpose, in the training arranged by experts from AzerGold CJSC and the State Employment Agency, women were provided with detailed information on the current labor market demands, the registration procedure in employment centers, available vacancies, conditions for admission to vocational training institutions, and the self-employment program. Training participants were also trained in career planning, discovering potential, marketing research, building an action plan, job search tools, and preparing for an interview.
The training participants got answers to many questions, were familiarized in detail with the electronic recruitment system of AzerGold CJSC and the recruitment of candidates for vacancies through the examination, as well as received necessary advice on the opportunities of using the services provided by the State Employment Agency, and how women can benefit from these services.
At the next project stage, the State Employment Agency plans to take the necessary steps to involve women with acceptable knowledge and skills in professional activity and the self-employment program with the support of AzerGold CJSC.
It should be noted that 2 of the women who attended the training as part of the project implemented since 2023 and officially applied to the State Employment Agency were provided with jobs in appropriate professions, 1 woman was employed, and 1 was placed on the waiting list. 3 women were provided with assets under the livestock envelope of the self-employment program, 3 more were recruited, and 1 woman was sent to vocational training.