ADNSU və “AzerGold” QSC elmi-texniki inkişaf üçün əməkdaşlığa başladı
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) ilə “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Əməkdaşlığın məqsədi təhsilə və elmi-texniki inkişafa dəstək, geologiya və dağ-mədən sahəsində ixtisaslaşmış insan resurslarının formalaşdırılmasına töhfə verməkdir.
Razılaşmaya əsasən tərəflər əlvan metal filizi yataqlarının dağ-mədən şəraitinin qiymətləndirilməsi, tədqiqi, həmçinin bu sahədə innovativ layihə və inkişaf proqramlarının həyata keçirilməsi üzrə məsləhətləşmələr, filizlərin və ətraf süxurların fiziki-mexaniki xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi üzrə fikir mübadiləsi edəcək.
Cəmiyyət universitetin elmi-texniki potensialından faydalanacaq, təhsil müəssəsinin personalı “AzerGold”un istehsal prosesində rastlaşa biləcəyi problemlərin həll edilməsi istiqamətində dəstək göstərəcək. QSC-nin işçi heyəti üçün müvafiq proqramlar üzrə ADNSU-da ixtisasartırma kursları təşkil olunacaq. Cəmiyyətin gələcək ehtiyaclarına uyğun onun sifarişi əsasında ADNSU-da ixtisaslaşmış kadr potensialı hazırlanacaq, məzunların bir qismi “AzerGold”da işlə təmin olunacaq.
ADNSU-nun müəllim və tələbə kollektivi isə “AzerGold”-un istehsalat bazasından istifadə edəcək, kəşfiyyat sahələrində və dağ-mədən müəssisələrində universitet nümayəndələrinin tədqiqatlar aparmalarına şərait yaradılacaq.
“AzerGold” QSC Prezident İlham Əliyevin 2015-ci ildə imzaladığı Sərəncamla təsis edilib. Cəmiyyətin fəaliyyəti Azərbaycanda qeyri neft sektorunun inkişafı ilə səciyyələnir. Onun əsas məqsədi qiymətli və əlvan metal filizi yataqlarının öyrənilməsi, tədqiqi, kəşfiyyatı, idarə olunması, hasilatı, emalı və satışı, bu sahədə yeni texnologiyaların tətbiqi, maddi-texniki bazanın müasirləşdirilməsi və ondan səmərəli istifadə, habelə bu sahənin inkişafı ilə bağlı digər işlərin yerinə yetirilməsidir.

ASOIU and “AzerGold” CJSC begin cooperating for scientific and technical development
Azerbaijan State Oil and Industrial University (ASOIU) and “AzerGold” CJSC have signed a memorandum of cooperation. The aim of the cooperation is to support education and scientific and technical development, contribute to the formation of human resources specialized in geology and mining field.
Pursuant to the agreement, the parties will consult on evaluation and reserach of mining circumstances of non-ferrous metal deposits, as well as on implementation of innovative projects and development programs in this area, and exchange ideas concerning study of the physical and mechanical properties of ores and adjacent rocks.
The Company will benefit from scientific and technical potential of the university and the personnel of the education institution will support “AzerGold” CJSC in resolving the problems to occur during production process. ASOIU will organize qualification upgrading courses on relevant programs for the CJSC’s staff. Qualified human resources will be prepared in ASOIU based on the Company’s order according to its future needs and certain of alumni will be employed in “AzerGold” CJSC.
Teachers and students of ASOIU will make use of the operation support facilities of “AzerGold” CJSC and the university representatives will be provided conditions to do research in exploration areas and mining enterprises.
“AzerGold” CJSC was founded according to the decree of the President Ilham Aliyev on February 11, 2015. The activity of the Company is distinguished by the development of non-oil sector in Azerbaijan and its main objective is the study, research, exploration, management, production, processing and sales of precious and non-ferrous metal ore deposits, implementation of new technologies in this industry, modernization and efficient use of material and technical base, as well as performance of other activities related to the development of the field.