“AzerGold” sikkə və külçələrin gerialışı üzrə müştərilərə 1.15 milyon manat ödəniş edib
“AzerGold” QSC daxili pərakəndə bazarda qiymətli metalların dövriyyəsini artırmaq və vətəndaşların investisiya imkanlarını genişləndirmək məqsədilə satışını həyata keçirdiyi qızıl məhsulların 2021-ci ildən gerialış əməliyyatlarını icra edir.
Belə ki, 2025-ci ilin yanvar-may aylarında ümumi çəkisi 85 unsiya olan qızıl sikkə və külçələrin gerialışı həyata keçirilib. Bu, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 244% artım deməkdir. Gerialış əməliyyatları nəticəsində müştərilərə 459 min manat ödəniş edilib. Bu isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 376% artımdan xəbər verir.
Bütün fəaliyyət dövrü ərzində isə ümumi çəkisi 274.4 unsiya olan qiymətli məhsulların gerialışı həyata keçirilib, ödənişlərin ümumi məbləği 1.15 milyon manat təşkil edib. Ötən dövr ərzində geri alınmış məhsullarının 260.8 unsiya həcminin təkrar satışı həyata keçirilib və 1.23 milyon manat gəlir əldə edilib.
Qeyd edək ki, “AzerGold” tərəfindən satışa çıxarılan məhsulların gerialışı QSC-nin Bakı şəhərində yerləşən Satış və mübadilə mərkəzində həyata keçirilir. Gerialış üçün müştəri məhsulu, onun keyfiyyət sertifikatını təqdim edir. Satış və mübadilə mərkəzinin eksperti tərəfindən məhsul yoxlanıldıqdan sonra Mərkəzi Bankın gündəlik məzənnəsinə uyğun olaraq qızılın dəyərinə əlavə 2% qazancla müştəriyə ödəniş edilir.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC tərəfindən 2019-cu ildən qiymətli metalların pərakəndə satış bazarına Azərbaycanın milli-mədəni irsini əks etdirən müxtəlif dizaynlı sikkələr, eləcə də külçələr təqdim olunur. Məqsəd ölkəmizin mədəni dəyərlərinin təbliği ilə yanaşı, iqtisadi və investisiya potensialının genişləndirilməsi, qiymətli məhsulların ticarətində “kölgə iqtisadiyyatı”nın qarşısının alınmasına əlavə töhfə verməkdir.

AzerGold pays AZN 1.15 million to customers through buyback of coins and bullion
Since 2021, AzerGold CJSC has been realizing buyback of gold products sold by the Company, which is aimed at increasing the circulation of precious metals in the domestic retail market and expanding investment opportunities for citizens.
From January to May 2025, the Company purchased 85 ounces of gold coins and bullion back from the citizens. It represents a 244% increase compared to the same period of the previous year. Customers received AZN 459,000 a result of these buyback transactions, which means a 376% increase compared to 2024.
Throughout the operational period of the Company, a total of 274.4 ounces of precious metal products have been received through buyback transactions, with total payments of AZN 1.15 million. Of this amount, 260.8 ounces were resold, making AZN 1.23 million revenue.
In case you are interested, the buyback of products sold by AzerGold is provided at the Company's Sales and Exchange Centre in Baku. For the buyback process, customers are required to present the product along with its quality certificate. Upon verification by the expert at the Centre, payment is made to the customer based on the daily exchange rate set by the Central Bank of Azerbaijan, with an additional 2% of the gold value.
Since 2019, AzerGold CJSC has offered coins and bullion depicting Azerbaijan’s national and cultural heritage to the retail market for precious metals. This initiative aims not only to promote the country’s cultural values but also to enhance economic and investment potential, and contribute to reducing the informal economy in the trade of precious metals.