“AzerGold” QSC-nin növbəti Təqaüd proqramlarının qalibləri mükafatlandırılıb
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) ali və peşə təhsili üzrə elan etdiyi 3-cü Təqaüd proqramı müsabiqələrinin qalibləri müəyyənləşib.
Yanvarın 11-də “AzerGold” QSC-nin Bakıda yerləşən baş ofisində ali təhsil, Daşkəsəndə yerləşən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində isə peşə təhsili üzrə müsabiqənin qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Səhmdar Cəmiyyətin strateji layihələrinin vaxtında və lazımi kadrlarla təmin edilməsi məqsədi ilə təsis edilən müsabiqələrdə 2023-2024-cü tədris ili üzrə 10 nəfər ali məktəb, 8 nəfər peşə məktəbinin tələbəsi təqaüdə layiq görülüb. Test imtahanı və müsahibə mərhələsindən uğurla keçən tələbələr “AzerGold” QSC-nin rəhbərliyi tərəfindən təltifnamə ilə mükafatlandırılıblar.
Təqaüd proqramına cəlb edilən hər bir tələbə 9 ay müddətində hər ay 200 manat məbləğində təqaüd əldə edəcək. Bundan başqa, proqramda iştirak edən tələbələr Səhmdar Cəmiyyətdə təcrübə keçəcək, məzun olduqdan sonra ehtiyac duyulan istiqamətlərdə onların məşğulluğa cəlb edilməsinə baxılacaq.
Xatırladaq ki, ali təhsil üzrə “Təqaüd proqramı” layihəsi bakalavr və magistr səviyyəsinin sonuncu kursunda əyani təhsil alan, Azərbaycan vətəndaşı olan tələbələr üçün təşkil edilib. Ötən illərdən fərqli olaraq bu il dağ-mədən mühəndisliyi, geologiya və metallurgiya sahələri ilə yanaşı, ekologiya, kimya mühəndisliyi, elektrik və energetika mühəndisliyi və digər sahələr  üzrə təhsil alan tələbələr də müsabiqədə iştirak ediblər.
Peşə təhsili üzrə “Təqaüd proqramı” müsabiqəsi isə Sənaye və Texnologiyalar üzrə Gəncə Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinin tələbələri üçün təşkil edilib. Müsabiqədə tam orta təhsil bazasından sözügedən peşə təhsili mərkəzinə qəbul olunan və 2023-2024-cü tədris ili üzrə “Dağ-mədən işləri üzrə mütəxəssis”, “Elektrik xətlərinin quraşdırılması və təmiri üzrə mütəxəssis” və “Elektrik qaz qaynaqçısı” ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələr iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, ötən 3 il ərzində “Təqaüd proqramı” müsabiqələrində iştirak etmiş ali məktəb tələbələrinin sayı 949 nəfər, peşə təhsili alan tələbələrin sayı isə 204 nəfərə çatıb. Bugünədək 28 nəfər ali təhsil, 35 nəfər peşə təhsili üzrə “AzerGold” təqaüdünə layiq görülüb.

The Winners of AzerGold CJSC’s Next Scholarship Program Were Awarded
The winners of the 3rd Scholarship Program contest announced by AzerGold Closed Joint Stock Company (CJSC) for higher and vocational education institutions have been determined.
On January 11, the ceremony of awarding the winners of the contest for higher and vocational education was held, respectively, at AzerGold CJSC’s head office in Baku and the Chovdar Integrated Regional Processing Area in Dashkasan.
10 students of higher and 8 students of vocational educational institutions were awarded scholarships for the 2023-2024 academic year in the contests held to timely ensure the joint-stock company’s strategic projects with the required staff. AzerGold CJSC’s management awarded certificates to those who successfully passed the test and interview.
Each student involved in the program will receive a monthly scholarship of AZN 200 for 9 months. Under the program, the students will also pass an internship at the Joint-Stock Company, and after graduation, their employment to appropriate jobs will be considered.
It should be noted that the Higher Education Scholarship Program contest was arranged for students who are citizens of Azerbaijan and have been studying full-time for bachelor's and master's degrees in the last years. In contrast to previous years, this year, along with mining engineering, geology, and metallurgy, those studying ecology, chemical engineering, electrical and energy engineering, etc. also participated in the contest.
The Vocational Education Scholarship Program contest was arranged for the students of the Ganja State Vocational Education Center for Industry and Technologies. Students admitted to this Vocational Education Center after the full secondary education for the academic year 2023-2024 to study mining, laying and repair of power lines, and electric gas welding participated in the contest.
It should be noted that over the past 3 years, the number of higher and vocational education students – the Scholarship Program contest participants reached, respectively, 949 and 204. To date, 28 higher and 35 vocational education students have been awarded AzerGold’s scholarship.