“AzerGold” QSC tərəfindən Daşkəsəndə yenidən qurulmuş minifutbol, voleybol-basketbol meydançaları istifadəyə verilib
28.10.2022
18:45
24-28 oktyabr tarixlərində “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) tərəfindən Daşkəsən rayon məktəbləri arasında Vətən müharibəsi şəhidi Rauf Əsgərovun xatirəsinə həsr olunmuş minifutbol turniri keçirilib.
Daşkəsən Gənclər və idman idarəsinin təşkilati dəstək göstərdiyi turnirdə Daşkəsən rayonunun 2009-2011-ci il təvəllüdlü şagirdlərindən ibarət 6 məktəb komandası – İmadəddin Nəsimi adına 1 nömrəli tam orta məktəb, Anar Mürsəlov adına 2 nömrəli tam orta məktəb, Səməd Vurğun adına 4 nömrəli tam orta məktəb, Zahir Bağırov adına Yuxarı Daşkəsən qəsəbə tam orta məktəbi, Mikayıl Mustafayev adına Bayan kənd tam orta məktəbi və Əli İsmayılov adına Quşçu kənd tam orta məktəbinin komandaları iştirak ediblər.
28 oktyabr tarixində QSC-nin törəmə cəmiyyəti – “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC-nin balansında olan minifutbol, universal voleybol-basketbol meydançalarının yenidənqurma işlərindən sonra istifadəyə verilməsi münasibətilə təşkil edilən turnirin final qarşılaşması çərçivəsində sözügedən meydançaların rəsmi açılışı olub.
Final qarşılaşmasından əvvəl “AzerGold” QSC-nin kollektivi Gəncə Şəhidlər Xiyabanında şəhid Rauf Əsgərovun məzarını ziyarət edərək, üzərinə əklil və gül dəstələri qoyub, mərhumun xatirəsini yad ediblər.
Meydançaların açılış mərasimində iştirak edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov, Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Əhəd Abıyev, Azərbaycan Minifutbol Federasiyasının prezidenti Taleh Nəsibov, Gənclər və İdman Nazirliyinin, həmçinin rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri turnirin final qarşılaşmasını da izləyiblər.
Final oyununda Anar Mürsəlov adına 2 saylı tam ora məktəbin komandası birincilik əldə edib. Yarışda 2-ci və 3-cü yerlərə isə müvafiq ardıcıllığa uyğun olaraq Zahir Bağırov adına Yuxarı Daşkəsən qəsəbə tam orta məktəbi və Əli İsmayılov adına Quşçu kənd tam orta məktəbinin minifubol komandaları tutub.
Qaliblərin mükafatlandırılması mərasimində çıxış edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov minifutbol turinirinin qaliblərini təbrik edib. Bildirilib ki, yenidən qurulan meydançaları regionların sosial-iqtisadi inkişafı ilə bağlı cənab Prezidentin təsdiq etdiyi dövlət proqramlarına uyğun olaraq Daşkəsəndə idmanın inkişafı, sağlam həyat tərzinin təbliği, yeniyetmə və gənclərin fiziki tərbiyyəsi və asudə vaxtlarını səmərəli keçirmələrinə töhfə vermək məqsədi daşıyır. Qeyd olunub ki, cənab Prezident tərəfindən həyata keçirilən sosialyönümlü siyasət nəticəsində bu gün bölgələrimiz hərtərəfli inkişaf edir, əhalinin rifah halı daim yaxşılaşdırılır, həssas kateqoriyalardan olan vətəndaşlarımız yüksək qayğı və diqqətlə əhatə olunur. Eyni zamanda bildirilib ki, gənclərimizin sağlam inkişafı, yüksək vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması üçün mühüm işlər görülür. Vurğulanıb ki, dövlətimizin başçısı tərəfindən paytaxt Bakı ilə yanaşı, regionlarda istifadəyə verilən müasir olimpiya idman kompleksləri, beynəlxalq standartlara cavab verən stadionlar ölkə gənclərinin məhz idmana marağının artırılmasına, Azərbaycanın idman ölkəsi kimi beynəlxalq nüfuzunun daha da yüksəlməsinə gətirib çıxarır. Bu xüsusda Daşkəsəndə açılışı olan yeni idman infrastrukturu məhz cənab Prezidentin dövlət qurumları qarşısına qoyduğu tapşırıq və tövsiyyələri əsasında aktiv korporativ sosial məsuliyyət siyasəti həyata keçirən “AzerGold” QSC-nin bölgədə yaşayan uşaq, yeniyetmə və gənclərin idmana marağının yüksəldilməsi, ümumilikdə idmanın kütləviliyinin artırılmasına xidmət edir.
“AzerGold” QSC tərəfindən istifadəyə verilən idman meydançalarının Daşkəsəndə idmanın inkişafına bilavasitə təsir edəcəyin əminliyini vurğulayan Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Əhəd Abıyev minifutbol turnirində iştirak edən məktəb komandalarının timsalında istedadlı gənclərimizin potensialının üzrə çıxarıldığını qeyd edib. Əhəd Abıyev QSC tərəfindən rayonda gənclərin inkişafına xidmət edən bir sıra uğurlu sosial-mədəni layihələrin rellaşdırıldığı, bu layihələrin rayonun sosial-iqtisadi inkişafına böyük töhfələr verdiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Minifutbol Federasiyasının prezidenti Taleh Nəsibov isə çıxışında regionalarda minifutbol meydançalarının istifadəyə verilməsinin və mütəmadi olaraq turnirlərin keçirilməsinin bölgələrdə, o cümlədən Daşkəsəndə minifutbol idman növünün populyarlığının artmasına təsir edəcəyini diqqətə çatdırıb.
Çıxışlardan sonra miniftubol turnirində qalib gələn məktəb komandaları, həmçinin “Ən çox qol vuran oyunçu” və “Ən yaxşı qapıçı” nominasiyaları üzrə qaliblər mükafatlandırılıblar. Qaliblərə turnirin kubok, medal, diplom və xatirə hədiyyələri təqdim edilib.

On October 24-28, "AzerGold" Closed Joint Stock Company held a mini-football tournament among schools of Dashkasan region dedicated to the memory of the Rauf Askerov, martyr of the Patriotic War.
6 teams consisting of schoolchildren born in 2009-2011 from Secondary School No. 1 named after Imadaddin Nasimi, Secondary School No. 2 named after Anar Mursalov, Secondary School No. 4 named after Samad Vurgun, Secondary School named after Zahir Bagirov of Yukhari Dashkasan settlement, Bayan village secondary school named after Mikayil Mustafayev and Gushchu village secondary school named after Ali Ismayilov participated in the tournament organized by the Youth and Sports Department of Dashkasan region.
The final match of the tournament was held as the official opening ceremony on the occasion of the launch of the mini-football, universal volleyball-basketball courts upon the reconstruction works on October 28 on the field which is owned by Dashkasan Iron Ore LLC, AzerGold’s subsidiary company.
Before the final match, AzerGold’s staff visited the grave of martyr Rauf Askerov in Ganja Martyrs' Alley, laid wreaths and flowers on it, and commemorated him with respect and honor.
Zakir Ibrahimov, Chairman of the Executive Board of "AzerGold" CJSC, Ahad Abiyev, Head of Dashkasan District Executive Power, Taleh Nasibov, President of Azerbaijan Minifootball Federation, representatives of the Ministry of Youth and Sports, as well as the community members, who participated in the opening ceremony of the courts, also watched the final match of the tournament.
The team of school No. 2 named after Anar Mursalov won the first place in the final match. The 2nd and 3rd places were shared between the secondary school of Yukhari Dashkasan settlement named after Zahir Bagirov and Gushchu village secondary school named after Ali Ismayilov.
Zakir Ibrahimov, Chairman of the Executive Board of "AzerGold" CJSC, who made a speech at the awarding ceremony, congratulated the winners of the tournament. He noted that the reconstruction of the playgrounds aims to contribute to the development of sports, promotion of a healthy lifestyle, physical education of teenagers and youth in Dashkasan in accordance with the state programs approved by Mr. President regarding the socio-economic development of the regions. The chairman added that as a result of the pro-social policy implemented by Mr. President, today our regions are rapidly developing, whereas the welfare of the population is constantly improving, and our people from vulnerable categories are surrounded with great care and attention. At the same time, viable actions are being taken towards the healthy development of our youth and their upbringing in the spirit of high patriotism. The modern Olympic sports complexes and stadiums that meet international standards opened by the head of state in the regions, along with the capital Baku, lead to an increase of the interest of the youth in sport, and to the further rise of Azerbaijan's international reputation as a country of sports. In this regard, the new sports infrastructure opened in Dashkasan serves to increase the interest of children, teenagers and young people living in the region in sports, and to foster the popularity of sports within the framework of AzerGold’s active corporate social responsibility policy which is implemented based on the tasks and recommendations of Mr. President to state institutions.
Emphasizing the certainty that the launch of courts by "AzerGold" CJSC will boost the development of sports in Dashkasan, the head of the Dashkasan District Executive Authority, Ahad Abiyev, noted that the mini-football tournament revealed the potential of our talented youth. Ahad Abiyev pointed out that a number of successful socio-cultural projects serving for the development of young people in the region were implemented by AzerGold, and these projects made great contributions to the socio-economic development of the region.
Taleh Nasibov, the president of the Azerbaijan Minifootball Federation, in his speech underlined that the launch of the minifootball courts in the regions and organization of such tournaments will foster the popularity of the mini-football in the regions, as well as Dashkasan.
Later, the winning school teams of the mini-football tournament, as well as the winners of "The top scorer" and "The best goalkeeper" nominations were awarded. Cups, medals, diplomas and souvenirs were presented to the winners of the tournament.