“AzerGold” QSC tərəfindən “Zəfər Günü” münasibətilə Göygöl və Daşkəsən rayonlarında ağacəkmə aksiyaları təşkil edilib
08.11.2025
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) tərəfindən Daşkəsən və Göygöl rayonlarında ağacəkmə aksiyaları keçirilib.
Müzəffər Ali Baş Komandan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusunun 44 günlük Vətən müharibəsində Ermənistan silahlı qüvvələri üzərində əldə etdiyi tarixi Zəfərin 5 illiyi münasibətilə Göygöl rayonu, Qızılca-Üçtəpə bələdiyyəsinin dəstəyi ilə Üçtəpə kəndi ərazisində salınacaq Zəfər parkı üçün 1 hektar sahədə 700-ə yaxın cökə, vələs və göyrüş tingləri əkilib, bitkilərə müvafiq aqrotexniki qulluq göstərilib.
Ekoloji aksiya çərçivəsində növbəti mərhələdə “Çovdar” qızıl mədəni ərazisində yerli iqlim şəraitinə uyğun 1300 ədəd ağac tingi əkilib. Bununla yanaşı, tədbir zamanı ərazidə abadlaşdırma və yaşıllaşdırma işləri aparılıb.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC-nin bu kimi təşəbbüsləri ölkəmizdə ekoloji tarazlığın qorunması, ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıq sahələrinin genişləndirilməsi və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə tədbirlərinə dəstək məqsədi daşıyır.
Bugünədək QSC tərəfindən qızıl mədənlərinin yaxınlığında yerli iqlim şəraitinə uyğun minlərlə ağac və kol bitkisi əkilib, yaşıllıqlar salınıb və bu istiqamətdə fəaliyyət mütəmadi şəkildə davam etdirilir.

“AzerGold” CJSC organized tree-planting actions in Goygol and Dashkasan districts on Victory Day
In celebration of the 5th anniversary of the historic Victory achieved by the brave Azerbaijani Army over the Armenian armed forces in the 44-day Patriotic War, under the leadership of the Victorious Supreme Commander-in-Chief, President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, and with the support of the Gizilja–Uchtepe Municipality, approximately 700 linden, willow, and plane tree saplings were planted on an area of about 0.8 hectares designated for the construction of a Victory Park in Uchtepe village. The plants were provided with proper agrotechnical care.
As part of the environmental campaign, an additional 1,300 saplings adapted to local climatic conditions were planted at the “Chovdar” gold mine. Landscaping and greening works were also carried out across the area during the event.
It should be noted that such environmental initiatives by “AzerGold” CJSC are aimed at preserving ecological balance, improving the environment, expanding green spaces, and supporting climate change mitigation efforts in Azerbaijan.
To date, the company has planted thousands of trees and shrubs suited to local climatic conditions. These greening activities will continue a regular basis.