“AzerGold”un qızıl sikkə kolleksiyaları Birləşmiş Krallıqda nümayiş etdirilib
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) qızıl sikkə kolleksiyaları Böyük Britaniyada hər il may ayında təşkil edilən ənənəvi “Vindzor Kral Atçılıq Şousu” çərçivəsində nümayiş olunub. Berkşir qraflığının Vinzor şəhərində yerləşən eyniadlı tarixi qəsrin ərazisində keçirilən tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi, Azərbaycan Respublikası Atçılıq Federasiyasının təşkilatçılığı ilə ölkəmizin zəngin mədəni irsi təbliğ olunub.
Tədbir çərçivəsində təşkil edilmiş “Azərbaycan günü”ndə tariximiz, mədəniyyətimiz və müxtəlif sənət növlərini özündə tərənnüm edən “Azerbaijan Cultural” pavilyonunda “AzerGold” QSC-nin qızıl və gümüş kolleksiyaları da sərgilənib.
Qızıl və gümüş məhsulları milli guşəni ziyarət edən Böyük Britaniya vətəndaşları, eləcə də müxtəlif ölkələrdən gəlmiş qonaqlar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Sərgi ziyarətçilərinə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibətilə “Smartminting” texnologiyası əsasında 3D formatında istehsal edilmiş “100 il və onun fövqündə bir irs” unikal qızıl sikkəsi, Azərbaycanın müasirliyini, tarix və incəsənətini, qədim ənənələrini təbliğ edən “Heydər Əliyev Mərkəzi”, “Qarabağ xalçası: Çələbi”, “Qobustan”, həmçinin “Qarabağ inciləri”, “Şuşa”, “Uzun Həsən” və digər qiymətli məhsullar barədə ətraflı məlumat verilib, ziyarətçiləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, Vindzor Kral Atçılıq Şousu və onun çərçivəsində təşkil edilmiş tədbirlərə 30 000-dən çox tamaşaçı qatılıb.

AzerGold's Gold Coin Collections Were Exhibited in the United Kingdom
AzerGold Closed Joint-Stock Company’s (CJSC) gold coin collections have been exhibited at the traditional Windsor Royal Equestrian Show held annually in May in Great Britain. At the event held in the territory of the historic Windsor Castle in Berkshire County, Windsor, Azerbaijan's rich cultural heritage was promoted with the support of the Heydar Aliyev Foundation and the Equestrian Federation of the Republic of Azerbaijan.
On the Day of Azerbaijan, arranged as part of the event, AzerGold CJSC’s gold and silver collections were also exhibited in the Azerbaijan Cultural Pavilion, glorifying our history, culture, and various arts.
The gold and silver products were warmly received by citizens of Great Britain and guests from various countries, who visited our national booth. The visitors were provided with detailed information on unique gold coins called ‘100 Years and a Legacy Beyond That,’ minted on the occasion of the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev in 3D format based on the Smartminting technology, and other valuable products such as ‘Heydar Aliyev Center,’ ‘Karabakh Carpets: Chalabi,’ and ‘Gobustan’ promoting Azerbaijan's modernity, history, art, and ancient traditions, as well as ‘Karabakh Pearls,’ ‘Shusha,’ ‘Uzun Hasan,’ etc., and their questions were addressed.
It should be noted that more than 30,000 spectators attended the Windsor Royal Equestrian Show and related events arranged thereunder.