Çində yeni müqavilə imzalandı: Ölkəmizdə dəmir zavodunun tikintisi və istismarı üzrə əsas mərhələ başlayır
14.11.2025
2025-ci il noyabr ayının 13-də Çin Xalq Respublikasının paytaxtı Pekin şəhərində “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC-nin törəmə şirkəti “Azerbaijan Metal Company” MMC və Çinin “Sinosteel Equipment & Engineering Co., Ltd” şirkəti arasında illik 2 milyon ton istehsal gücünə malik isti briketlənmiş dəmir (İBD) zavodunun inşası üçün bank təyinatlı texniki-iqtisadi əsaslandırma sənədinin (TİƏ) hazırlanması üzrə müqavilə imzalanıb.
Müqavilə “AzMC” MMC-nin baş direktoru Ceyhun Əliyev və “Sinosteel” şirkətinin baş direktoru Hua Guanglin tərəfindən imzalanıb. Sazişin ümumi dəyəri 1 510 000 ABŞ dolları təşkil edir.
Layihə çərçivəsində hazırlanacaq texniki-iqtisadi əsaslandırma sənədi Şəmkir rayonu ərazisində inşası planlaşdırılan isti briketlənmiş dəmir zavodunun tikintisi və istismarı üçün əsas mərhələ hesab olunur. Dörd ay müddətində tamamlanması planlaşdırılan sənəd, zavodun tikintisi layihəsinin maliyyələşdirilməsi istiqamətində beynəlxalq institutlar və banklar qarşısında əsas istinad sənədi rolunu oynayacaq. Hazırlanacaq TİƏ sənədi zavodun inşası üçün optimal texnoloji həllərin müəyyən edilməsini, tikinti və mühəndislik işlərinin planlaşdırılmasını, eləcə də tammiqyaslı işlənməsi üzrə növbəti mərhələlərin həyata keçirilməsini təmin edəcək.
Qeyd edək ki, “Sinosteel Equipment & Engineering Co., Ltd” metallurji xammalın emalı, tədarükü və metallurgiya texnologiyaları sahəsində ixtisaslaşmış Çin dövlətinə məxsus aparıcı “Sinosteel Group Corporation Limited” sənaye korporasiyasının əsas törəmə şirkətlərindən biridir. Dəmir filizi yataqlarının işlənilməsi və dəmir filizlərinin emalı sahəsində geniş təcrübəyə malik olan şirkət həm Çində, həm də başqa ölkələrdə müxtəlif sənaye layihələrini icra edib.
Bu şirkət, həmçinin dəmir filizinin emalı ilə bağlı müəssisələrin qurulması və idarə edilməsində avadanlıqların inteqrasiyası, yüksək texnologiyaların tətbiqi və elmi yanaşmaların tətbiqi üzrə xidmətlər göstərir. Şirkət texnoloji və ekoloji təhlükəsiz hasilat və emal üsullarından istifadə etməklə Türkiyə, Avstraliya, Cənubi Afrika Respublikası, Əlcəzair, Hindistan kimi ölkələrdə resursların səmərəli istismarını təmin edib.

On November 13, 2025, in Beijing, the capital of the People's Republic of China, a contract was signed between “Azerbaijan Metal Company” LLC — a subsidiary of “Dashkasan Iron Ore” LLC — and China’s “Sinosteel Equipment & Engineering Co., Ltd” for the preparation of a bank-designated feasibility study (FS) for the construction of a hot briquetted iron (HBI) plant with an annual production capacity of 2 million tons.
The agreement was signed by Jeyhun Aliyev, CEO of “AzMC” LLC, and Hua Guanglin, CEO of “Sinosteel”. The total value of the contract is USD 1,510,000.
The feasibility study to be prepared within the framework of the project is considered a key phase for the construction and future operation of the planned HBI plant in the Shamkir district. The document, expected to be completed within four months, will serve as a primary reference for international institutions and banks involved in financing the construction project.
The feasibility study will ensure the identification of optimal technological solutions for the plant’s construction, planning of engineering and construction works, as well as the implementation of subsequent stages required for the full-scale development of the project.
It should be noted that “Sinosteel Equipment & Engineering Co., Ltd” is one of the key subsidiaries of the Chinese state-owned industrial corporation “Sinosteel Group Corporation Limited”, specializing in the processing and supply of metallurgical raw materials and metallurgical technologies. The company has extensive experience in developing iron ore deposits and ore processing, having implemented various industrial projects in China and other countries.
The company also provides services related to the establishment and management of iron ore processing facilities, including equipment integration, application of advanced technologies, and scientific approaches. Through the use of technologically advanced and environmentally safe extraction and processing methods, the company has ensured efficient resource utilization in countries such as Turkey, Australia, the Republic of South Africa, Algeria, India, and others.
It should be noted that the joint venture “Azerbaijan Metal Company” LLC was established on September 23 of this year by “Dashkasan Iron Ore” LLC — a subsidiary of “AzerGold” CJSC — together with Kazakhstan’s “Fonte GreenMet Investments Fund OEIC Limited”. The enterprise will engage in financing, designing, constructing, and future operating of the HBI plant with a capacity of 2 million tons per year.
The plant planned to be built in the Shamkir district is expected to be commissioned in mid-2029. The total investment cost of the project, which will be implemented using modern and environmentally safe technologies, is approximately USD 700 million.
Within the framework of the project, an annual contribution of USD 694 million to the country’s GDP is expected, along with the creation of approximately 1,600 direct and indirect jobs.