Daşkəsən və Göygöl rayonlarında aqrar inkişafa dəstək layihəsinin icrasına başlanılıb
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) təşəbbüsü, Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Xidmətlər Agentliyinin (Agentlik) dəstəyi ilə Daşkəsən və Göygöl rayonlarında aqrar inkişafa dəstək layihəsinin icrasına başlanılıb.
Layihə çərçivəsində 24-27 iyul tarixlərində “AzerGold” QSC-nin əməkdaşlarının iştirakı ilə Aqrar Xidmətlər Agentliyinin mütəxəssisləri tərəfindən Daşkəsən rayonunun Çovdar, Çaykənd, Quşçu (“Şadax” ərazisi daxil olmaqla), Bayan kəndləri, eləcə də Göygöl rayonunun Tülallar kəndində kənd təsərrüfatı ilə bağlı monitorinq həyata keçirilib.
Monitorinqlər zamanı Agentliyin Heyvan Sağlamlığı və Baytarlıq Xidmətləri Mərkəzi tərəfindən hazırlanmış sorğu anketi vasitəsilə cari ildə heyvanların baş sayı, onlarda aparılmış profilaktiki tədbirlər araşdırılıb, eləcə də kəndlərdə heyvanlara kliniki baxış keçirilərək, mövsümü xəstəliklərə görə qan nümunələri alınaraq Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi İnstitutunun (AQTİ) Göygöl regional sınaq laboratoriyasına və Baytarlıq Elmi Tədqiqat İnstitutuna (BETİ) göndərilib. Həmçinin bitki mühafizəsi və heyvan sağlamlıq tədbirlərinin həyata keçirilməsi üçün prosesə müxtəlif növ texnika və avadanlıqlar cəlb olunub, heyvan saxlanılan ərazilər dezinfeksiya edilib.
Bundan başqa, Agentliyin Bitki Mühafizə və Fumiqasiya Mərkəzinin əməkdaşları tərəfindən ev təsərrüfatlarına baxış keçirilib, zərərli orqanizmlərin təsirinə məruz qalmış bitkilərin fitosanitar monitorinqi aparılıb və meyvə, tərəvəz bitkilərindən nümunələr götürülərək, AQTİ-nin laboratoriyasına göndərilib.
Monitorinq çərçivəsində Agentliyin Laboratoriya, Ekspertiza və Sertifikatlaşdırma Mərkəzinin mütəxəssisləri tərəfindən qeyd olunan kəndlər üzrə əkin və örüş-otlaq yerlərindən torpaq və su nümunələri də götürülərək, mərkəzi laboratoriyaya analiz üçün təqdim olunub.
Eyni zamanda Agentliyin Aqrar Təlim Mərkəzi tərəfindən ümumilikdə, 596 ev təsərrüfatından 480-də sorğu aparılıb, sakinlərin gündəlik fəaliyyəti, kənd təsərrüfatının hansı növü ilə məşğul olmaları, məhsuldarlıq göstəriciləri, satış və sosial-iqtisadi məsələlər araşdırılıb, təlim-ehtiyac meyarları müəyyənləşdirilib. Həmçinin əhalinin maarifləndirilməsi məqsədilə kənd təsərrüfatının müxtəlif sahələri üzrə buklet və broşürlar paylanılıb. Bütün bunlarla yanaşı, kənd təsərrüfatı texnikalarının mövcud vəziyyəti və texnikalara olan tələbat araşdırılıb
Monitorinqlərin nəticələri ətraflı təhlil edildikdən sonra ailə kəndli-fermer təsərrüfatlarının inkişaf etdirilməsi məqsədilə müvafiq sahələri əhatə edən tədbirlər planının hazırlanması və icrası planlaşdırılır. Belə ki, sorğu əsasında müəyyən edilmiş meyarlar üzrə əhaliyə təlimlərin keçirilməsi, onlara mütəxəssislər tərəfindən müvafiq məsləhət-informasiya xidmətlərinin göstərilməsi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC-nin Agentliyə müraciəti əsasında icra edilən layihədə əsas məqsəd QSC-nins hasilat və istehsalat fəaliyyəti həyata keçirdiyi bölgələrdə dayanıqlı inkişafı məqsədlərinə nail olunması, o cümlədən yerli icmalarla işin gücləndirilməsi, ətraf mühitin mühafizəsi, bölgə əhalisinin sosial-iqtisadi vəziyyətinin yaxşılaşdırılması, onların aqrar təsərrüfat fəaliyyətlərinin inkişafına dəstək göstərilməsidir.
Bu məqsədlə sözügedən ərazilərdə aqrar sahədə monitorinq işlərinin mütəmadi olaraq təşkil edilməsi, layihənin davamlılığının təmin edilməsi nəzərdə tutulub.

Agricultural development support project launched in Dashkasan and Goygol regions
On the initiative of AzerGold Closed Joint Stock Company (CJSC) and with the support of the Agrarian Services Agency (Agency) under the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, agricultural development support project has been launched in Dashkasan and Goygol regions.
Within the framework of the project, the experts from the Agrarian Services Agency jointly with the employees of AzerGold visited the villages of Chovdar, Chaykend, Guschu (including "Shadakh" residential area), Bayan of Dashkasan district, as well as Tulallar village of Goygol district on July 24-27 and carried out monitoring works.
During the monitoring, Animal Health and Veterinary Services Center of the Agency examined the cattle, checked if preventive measures were put in place. Moreover, clinical examination of cattle was carried out in the villages, blood samples were taken and sent to regional laboratory of the Azerbaijan Food Safety Institute (AFSI) and Veterinary Scientific Research Institute (VSRI). With the view of the plant protection and cattle health measures, various types of techniques and equipment were involved in the process and high-potential cattle-breeding areas were disinfected.
Furthermore, employees of the Plant Protection and Fumigation Center under the Agency conducted site inspections at households, carried out phytosanitary monitoring of plants affected by harmful organisms. The samples of fruit and vegetable plants were taken and sent to the laboratory of AFSI.
Within the framework of monitoring, the specialists of the Agency's Laboratory, Expertise and Certification Center collected soil and water samples from the fields and pastures of the mentioned villages and presented them to the central laboratory for analysis.
At the same time, the Agrarian Training Center of the Agency conducted a survey in 480 out of 596 households, their daily activities, productivity indicators, sales and socio-economic issues were studied and training need assessment was carried out. Also, booklets and brochures on various fields of agriculture were distributed in order to enlighten the residents. The current state and demand for agricultural machinery were studied as well.
Upon detailed analysis of the results of the monitoring, it is planned to prepare and implement an action plan towards developing family peasant farms in the relevant areas. Thus, according to the criteria determined upon the request, trainings will be held and appropriate consulting and information services will be provided by the specialists.
Notably, the project launched upon the request of "AzerGold" CJSC to the Agency mainly aims to achieve sustainable development goals in the regions where the Company carries out the extraction and production activities, as well as strengthen local capacities in the communities, ensure environmental protection, socio-economic development of the regions, improve their conditions, support the development of agricultural activities.
With the view to ensure the continuity of the project, it is planned to regularly organize monitoring works in the agrarian field.