Daşkəsəndə biomüxtəlifliyin qorunması məqsədilə ekoloji aksiya keçirilib
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) tərəfindən Daşkəsən rayonunda biomüxtəlifliyin qorunması məqsədilə ekoloji aksiya keçirilib.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində təşkil edilən aksiya zamanı QSC-nin əməkdaşları tərəfindən “Çovdar” qızıl mədəninin ətrafındakı meşə ərazisində ekoloji təmiz quş yemlikləri quraşdırılıb və mövsümlük yem ehtiyacı qarşılanıb. Məqsəd qış aylarında, xüsusilə qar örtüyü səbəbi ilə yem tapmaqda çətinlik çəkən quşların bəslənməsinə, mühafizəsinə dəstək olmaqdır.
Qeyd edək ki, biomüxtəlifliyin azalmasının qarşısının alınması 2022-ci ilin dekabr ayında keçirilən BMT-nin Biomüxtəliflik Sammitinin əsas mövzularından biri olub. Bu mənada sözügedən aksiya Azərbaycanda dövlət səviyyəsində həyata keçirilən və ölkəmizin zəngin flora və faunasının qorunmasına yönəlmiş ekoloji siyasətə Səhmdar Cəmiyyətin növbəti töhfəsidir.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC dağ-mədən sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyəti ilə ölkəmizin qeyri-neft sektorunda aparıcı pillələrdə qərarlaşan əsas ixracatçı dövlət şirkətlərindən biri kimi iqtisadi inkişafa töhfə verməklə yanaşı, məsuliyyət zonalarında dayanıqlı inkişaf məqsədlərini daim diqqətdə saxlayır, ətraf mühitin mühafizəsinə ardıcıl və sistemli dəstək göstərir. Səhmdar Cəmiyyət tərəfindən cari il də bu istiqamətdə tədbirlərin davam etdirilməsi, hasilat bölgələrində ağacəkmə, yaşıllaşdırma və çaykənarı təmizlik aksiyalarının təşkili nəzərdə tutulub.

An Environmental Campaign Was Held to Protect Biodiversity in Dashkasan
"AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC) has held an environmental campaign to protect biodiversity in the Dashkasan region.
During the campaign arranged as part of the Green World Solidarity Year, the CJSC’s employees installed eco-friendly bird feeders in the forest area around the Chovdar gold mine, meeting their needs for seasonal feed. The goal is to support the feeding and protection of birds struggling with finding food in winter, especially due to snow cover.
It should be noted that preventing the loss of biodiversity was among the major topics of the UN Biodiversity Summit held in December 2022. In this sense, the aforementioned campaign is the next contribution of the Joint-Stock Company to the environmental policy implemented at the state level in Azerbaijan and aimed at protecting the rich flora and fauna of our country.
It should be noted that AzerGold CJSC contributes to economic development with its mining activity as one of the key state exporters that hold leading positions in the non-oil sector of our country while constantly keeping in mind the goals of sustainable development in the areas of its responsibility and providing consistent and systematical support for the environmental protection. The Joint-Stock Company plans to continue acting in this direction this year by arranging tree-planting, greening, and riverbank cleaning campaigns in the production areas.