“AzerGold” QSC və onun törəmə şirkətlərinin ötən ilin yekunlarına dair maliyyə nəticələri açıqlanıb
“AzerGold” QSC-nin və onun törəmə şirkətləri- “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC və “AzerBlast” MMC-nin 2024-cü ilin yekunlarına dair maliyyə hesabatları açıqlanıb.
Beynəlxalq nüfuzlu müstəqil auditor şirkəti - “PricewaterhouseCoopers” tərəfindən aparılan maliyyə yoxlamaları nəticəsində müsbət auditor rəy verilən maliyyə hesabatlarına əsasən Səhmdar Cəmiyyətin və onun törəmə şirkətlərinin birgə maliyyə nəticələrində pozitiv tendensiyalar qeydə alınıb.
Ötən ili də yüksək gəlir və mənfəətlə başa vuran Cəmiyyət bütün göstəricilər üzrə mövqeyini daha da möhkəmləndirib.
Ümumilikdə, 2023-cü illə müqayisədə satış gəlirləri 2024-cü ildə 35% artaraq 182.69 milyon ABŞ dolları səviyyəsinə yüksəlib. Hesabat ilində qiymətlilərin satış həcmi 9% artaraq, 70.5 min unsiya qızıl və 97.5 min unsiya gümüş təşkil edib.
2024-cü ildə istehsalat həcmi və satış gəlirlərinin artması nəticəsində “AzerGold” QSC və onun törəmə şirkətlərinin əməliyyat mənfəətini xarakterizə edən EBITDA göstəricisi 27.5% artaraq 89.88 milyon ABŞ dolları səviyyəsində qeydə alınıb. Nəticədə xalis mənfəət 2023-cü illə müqayisədə hesabat ilində 21.3% artaraq 33.02 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
Səhmdar Cəmiyyətin 2024-cü il üzrə ümumi aktivlərinin dəyəri 488.35 milyon ABŞ dolları təşkil edib, bu əvvəlki ilin analoji göstəricisi ilə müqayisədə 4.3% artıma bərabərdir.
Həmçinin “AzerGold” QSC və onun törəmə şirkətlərinin 2024-cü ildə xalis dövriyyə kapitalı 3.1% artaraq 105.22 milyon ABŞ dolları, ümumi kapitalı 26% artaraq 399.78 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
“AzerGold” QSC və onun törəmə şirklətlərinin 2024-cü il üzrə göstəriciləri dövlət şirkətinin və onun törəmə şirkətlərində yüksək maliyyə dayanıqlığının mövcudluğunu təsdiqləyir.
2024-cü il üzrə konsolidə edilmiş maliyyə nəticələri ilə ətraflı tanış olmaq üçün linkə keçid edə bilərsiniz.

Financial results of AzerGold CJSC and its subsidiaries for 2024
The financial reports of AzerGold CJSC and its subsidiaries – Dashkasan Iron Ore LLC and AzerBlast LLC, for 2024 have been announced.
Based on the positive opinion by the internationally known independent audit company PricewaterhouseCoopers, the Company and its subsidiaries demonstrated positive trends in joint financial results. Having completed the year with increased revenues and profit, the Company fortified its position across each performance indicator.
Overall, sales revenues increased by 35% in 2024 compared to 2023, reaching 182.69 million US dollars. The sales of valuables in the reporting year increased by 9%, consisting of 70.5 thousand ounces of gold and 97.5 thousand ounces of silver.
In 2024, as a result of increased production and sales revenues, the EBITDA of AzerGold CJSC and its subsidiaries increased by 27.5% and reached 89.88 million US dollars. Consequently, net profit increased by 21.3% in 2024 compared to 2023 and amounted to 33.02 million US dollars.
The value of the total assets of the Company for 2024 is in the amount of 488.35 million US dollars, which means an increase of 4.3% compared to the same period of 2023.
Furthermore, the net working capital of AzerGold CJSC and its subsidiaries in 2024 increased by 3.1% and reached 105.22 million US dollars, and the total capital increased by 26% and amounted to 399.78 million US dollars.
These performances of AzerGold CJSC and its subsidiaries for the year 2024 confirm the strong financial sustainability of the state-owned company and its subsidiaries.