“Media nümayəndələrinin dağ-mədən sahəsində məlumatlılığının artırılması” layihəsində iştirak etmiş jurnalistlərlə görüş keçirilib
15.01.2025
14:04
13 yanvar 2025-ci il tarixində “AzerGold” QSC-nin təşkilatçılığı, Medianın İnkişafı Agentliyinin (MEDİA) dəstəyi ilə “Media nümayəndələrinin dağ-mədən sahəsində məlumatlılığının artırılması” layihəsinə cəlb edilmiş jurnalistlərlə görüş keçirilib.
“AzerGold” QSC-nin baş ofisində keçirilən görüşdə Səhmdar Cəmiyyətinin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov, MEDİA-nın İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov və onlayn media subyektlərini təmsil edən jurnalistlər iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Zakir İbrahimov dövlət tərəfindən milli mətbuatın inkişafına böyük diqqət göstərildiyini, media sahəsində müasir tələblərə uyğun mütəxəssislərin hazırlanması, onların fəaliyyətinin stimullaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən səmərəli işlər nəticəsində mediamızın yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu diqqətə çatdırıb.
Fəaliyyətini yerli qanunvericilik və mütərəqqi beynəlxalq təcrübə, şəffaflıq, hesabatlılıq, informasiya açıqlığı prinsipləri əsasında təşkil edən “AzerGold” QSC-nin mətbuatla əlaqələrin inkişafına önəm verdiyini qeyd edən Zakir İbrahimov Səhmdar Cəmiyyətinin 2024-2026-cı illər üzrə Kommunikasiya Strategiyasının hazırlanıb təsdiq edildiyini, sənədin əsas SMART məqsədlərindən birinin yerli media ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi, jurnalistlərin dağ-mədən sahəsində məlumatlılığının artırılması olduğunu bildirib.
Layihə çərçivəsində təlim və mediaturda iştirak etmiş jurnalistlərlə görüşün Milli Mətbuatımızın yaradılmasının 150-ci ildönümünün qeyd olunduğu dövrə təsadüf etdiyi xüsusi olaraq vurğulanıb.
MEDİA-nın İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov isə “AzerGold” QSC-nin jurnalistlərin dağ-mədən sahəsində məlumatlılığının artırılması istiqamətində təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirdiyini, bu cür layihələrin 150 yaşlı Azərbaycan jurnalistikasının davamlı tərəqqisi, sahəvi jurnalistikanın inkişafına xidmət etdiyini, nümunəvi xarakter daşıdığını diqqətə çatdırıb.
İcraçı direktor layihə çərçivəsində Gəncə və Daşkəsəndə təşkil edilən təlim və mediaturun dağ-mədən sahəsində media nümayəndələrinin məlumatlılığının artırılması istiqamətində kifayət qədər müsbət nəticələrlə yadda qaldığını, jurnalistlərin sahə üzrə ixtisaslaşması istiqamətində mühüm addımlardan biri olduğunu bildirib.
Daha sonra təlim və mediaturla bağlı təəssüratlarını bölüşən media nümayəndələri layihəni yüksək qiymətləndirib, sahəvi jurnalistikanın inkişafı istiqamətində mühüm təşəbbüslərdən biri kimi xarakterizə ediblər.
Çıxışlardan sonra təlim və mediaturda uğurla iştirak etmiş jurnalistlərə sertifikat və xatirə hədiyyələri təqdim edilib.
Qeyd edək ki, “Media nümayəndələrinin dağ-mədən sahəsində məlumatlılığının artırılması” layihəsi çərçivəsində 19-20 dekabr 2024-cü il tarixlərində onlayn mediada çalışan bir qrup jurnalistin Gəncə şəhəri və Daşkəsən rayonuna ikigünlük səfəri təşkil edilib.
Səfər çərçivəsində jurnalistlər metal filizi sahələrində həyata keçirilən geoloji kəşfiyyat, hasilat, emal, qiymətli metalın satışının təşkili, eləcə də ətraf mühitin mühafizəsi, hasilat bölgələrində həyata keçirilən korporativ sosial məsuliyyət fəaliyyəti ilə bağlı həm yeni məlumatlara yiyələnib, həm də səfər etdikləri Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsi, eləcə də sosial sahədə görülən işlərlə əyani tanış olublar.
Həmçinin layihə çərçivəsində jurnalistlərin dağ-mədən sahəsinə dair məlumatlılıq səviyyəsinin ölçülməsi məqsədi ilə təlimdən öncə və sonra test tapşırıqları icra edilib.

Meeting with journalists involved in Project on Enhancing Media Representatives’ Awareness in the Mining Sector
15.01.2025
14:04
On January 13, 2025, AzerGold CJSC organized a meeting with journalists involved in the project on Enhancing Media Representatives’ Awareness in the Mining Sector by the support of Media Development Agency (MEDIA).
The head office of AzerGold CJSC hosted the meeting, attended by Zakir Ibrahimov, Chairman of the Executive Board of AzerGold, Ahmad Ismayilov, Executive Director of MEDIA, and journalists representing online media entities.
Giving speech at the event, Zakir Ibrahimov mentioned the state consideration to the development of the national press, and highlighted a new development stage of our media, as a result of measures taken to train specialists in this sphere based on modern requirements.
AzerGold CJSC operates based on local legislation and progressive international practice, on principles of transparency, accountability, and openness, and attaches importance to the development of relations with media. The Communication Strategy for 2024-2026 has been prepared and approved, and one of the main smart goals of this strategy is to strengthen cooperation with local media and enhance journalists’ awareness in the mining sector, said Zakir Ibrahimov.
The meeting with journalists who participated in the training and media tour within the project coincided with the celebration of the 150th anniversary of the establishment of National Press.
Ahmad Ismayilov, Executive Director of MEDIA, appreciated the noteworthy initiative of AzerGold CJSC to enhance journalists’ awareness in the mining sector, and mentioned that such projects serve to promote the development of 150-year-old Azerbaijani journalism, the development of specialized journalism.
Mr Ismayilov stated that the training and media tour organized in Ganja and Dashkasan within the project gave positive results in enhancing the awareness of media representatives in the mining sector and was one of the important steps towards the specialization of journalists in this field.
Later on, media representatives shared their impressions about the training and media tour, highly appreciated the project and described it as one of the important initiatives for the development of specialized journalism.
Following the speeches, certificates and gifts were presented to the participant journalists.
On December 19-20, 2024, a two-day visit was organized to Ganja city and Dashkasan region for online media journalists within the Project.
During the visit, journalists got acquainted with geological exploration, extraction, processing works in ore fields, sales of precious metals, as well as environmental protection and corporate social responsibility activities in mining regions, social projects, and also visited the Chovdar Integrated Regional Processing Area.
Test tasks were given to the journalists before and after the training to check the level of awareness of journalists about the mining sector within the Project.