Vyetnamın dövlət başçısı Azərbaycanın dövlət şirkətlərinin rəhbər şəxsləri ilə görüşüb
Mayın 8-də Vyetnam Sosialist Respublikası Kommunist Partiyasının Mərkəzi Komitəsinin Baş katibi To Lam Azərbaycana səfəri çərçivəsində dövləti təmsil edən şirkət və fond rəhbərləri ilə görüş keçirib.
Görüşdə “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun rəhbər şəxsləri, Vyetnamın Sənaye və Ticarət Nazirliyinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Baş katib To Lam ölkəsindəki investisiya mühiti, vergi sistemi, faydalı qazıntıları haqqında geniş məlumat verib. Qeyd olunub ki, sonuncu dəfə Vyetnamın dövlət başçısı 1969-cu ildə Azərbaycanda səfərdə olub.
“Vyetnamın neft və qaz sənayesində çalışan bir çox mütəxəssislər Bakıda ali təhsil alıblar. Azərbaycan ilə əlaqələrin uzaq tarixi olsa da bu gün qarşılıqlı iqtisadi əlaqələrin daha da genişlənməsi zərurəti yaranıb. Azərbaycanın böyük iqtisadi potensialı var və buna görə də Vyetnam Azərbaycan ilə əməkdaşlığı özünün strateji-siyasi xətti hesab edir. Biz neft və qaz sahəsində əməkdaşlıq edirik. Azərbaycanın SOCAR şirkəti ilə Vyetnam Milli Sənaye – Enerji Qrupu (“PetroVietnam”) arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bu sənəd ölkələrimiz arasında enerji sahəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafına böyük təkan verəcək”, - deyə To Lam vurğulayıb.
Baş katib nəzərə çatdırıb ki, Azərbaycan ilə alternativ enerji istehsalı sahəsində də əməkdaşlıq etmək niyyəti var: “Vyetnamın coğrafi vəziyyəti - günəş, külək enerji istehsalına imkan verir. Buna görə də Azərbaycanın şirkətləri ekoloji cəhətdən təmiz enerji istehsalı üçün Vyetnama sərmayə yatıra bilərlər. Hazırda Vyetnamın müvafiq dövlət strukturları Azərbaycana sərmayə yatırmaq məsələsini nəzərdən keçirirlər. Qarşılıqlı investisiya yatırımı ölkələrimizin iqtisadi və siyasi əməkdaşlığını gücləndirər”.
To Lam Azərbaycanın Dövlət Neft Fondunun fəaliyyətini təqdir edərək, bu təcrübədən istifadə edəcəklərini də qeyd edib. Nəzərə çatdırılıb ki, Vyetnamda faydalı qazıntılar ilə məşğul olan dövlət şirkətləri ilə yanaşı özəl şirkətlər də var və bu sahəyə sərmayə yatırılmasını istəyən şirkətlər əməkdaşlığa hazırdırlar.
Vyetnamın dövlət başçısı onu da bildirib ki, hazırda ölkəsində geniş islahatlar həyata keçirilir və bu islahatların nəticəsində investisiya mühiti daha da səmərəli olacaq.
Görüşdə çıxış edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov ölkələrimiz arasında qarşılıqlı hörmət, yüksək etimad və möhkəm dostluq əsasında qurulan münasibətlərin siyasi, iqtisadi, ticarət, elmi, texniki və digər sahələrdə yüksələn xətlə inkişaf etdiyi bildirib. Qeyd olunub ki, sağlam təməllər üzərində formalaşan və inkişaf edən əlaqələr bu gün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Vyetnam Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin Baş katibi To Lamın siyasi iradəsi ilə daha da möhkəmlənməkdə, inkişaf etməkdədir.
Zakir İbrahimov dağ-mədən sahəsində ixtisaslaşmış dövlət şirkəti olan “AzerGold” QSC-nin fəaliyyəti haqqında da məlumat verərək, QSC-nin qəbul etdiyi inkişaf strategiyasına uyğun olaraq Azərbaycanda uğurlu mədənçilik fəaliyyəti həyata keçirməklə yanaşı, ölkə hüdudlarından kənarda da əməkdaşlıq əlaqələri quraraq, fəaliyyətlərini genişləndirməkdə maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıb. Bu məqsədlə 2022-ci ildən xarici ölkələrdə fəaliyyət istiqamətində aktiv işlərə başlanıldığı qeyd olunub. Bu mənada “AzerGold” QSC-nin zəngin mineral ehtiyatlara malik olan Vyetnam Sosialist Respublikasının müvafiq dövlət qurumları və şirkətləri ilə dağ-mədən və geologiya sahəsində birgə əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasının mümkünlüyü qeyd olunub. Eyni zamanda texnologiya transferi, mütəxəssis hazırlığı və davamlı inkişaf prinsiplərinə əsaslanan layihələrin icrasında yeni əməkdaşlıq imkanlarının qurula biləcəyi diqqətə çatdırılıb.

President of Vietnam Met with the Leaders of Azerbaijani Public Companies
On May 8, as part of his visit to Azerbaijan, the Secretary General of the Central Committee of the Communist Party of the Socialist Republic of Vietnam, To Lam, met with the leaders of companies and funds representing the state.
The meeting was attended by the Chairman of AzerGold CJSC’s Board, Zakir Ibrahimov, the heads of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan and the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan, and representatives of the Ministry of Industry and Trade of Vietnam.
Secretary General To Lam provided extensive information on the investment environment, tax system, and mineral resources in his country. It was noted that the President of Vietnam last visited Azerbaijan in 1969.
“Many specialists working in Vietnam's oil and gas industry received higher education in Baku. Despite a long history of relations between Azerbaijan and Vietnam, today there is a need to further expand mutual economic ties. Azerbaijan has great economic potential, and therefore, Vietnam considers cooperation with Azerbaijan as part of its strategic-political agenda. We are cooperating in the field of oil and gas. Azerbaijan’s SOCAR and the Vietnam National Oil and Gas Group (PetroVietnam) have signed a Memorandum of Understanding. This document will give a strong impetus to the development of mutually beneficial cooperation in the energy sector between our countries,” To Lam stressed.
The Secretary General noted that they also intend to cooperate with Azerbaijan in the field of alternative energy production, “Vietnam’s geographical position allows for generating solar and wind energy. Therefore, Azerbaijani companies can invest in the production of environmentally friendly energy in Vietnam. Currently, Vietnam’s relevant government structures are considering the issue of investing in Azerbaijan. Mutual investments will strengthen the economic and political cooperation of our countries.”
To Lam also highly praised the activity of the State Oil Fund of Azerbaijan and stated that they would use this experience. It was noted that in Vietnam, along with public companies engaged in the extraction of mineral resources, there are also private companies ready to cooperate and interested in investing in this field.
The Secretary General also mentioned that extensive reforms are currently being implemented in his country, which will create an even more efficient investment environment.
Speaking at the meeting, the Chairman of AzerGold CJSC’s Board, Zakir Ibrahimov, stated that the relations between our countries in the political, economic, trade, scientific, technical, and other fields are developing progressively based on mutual respect, high trust, and strong friendship. It was noted that the relations, built on a firm basis, are further strengthening and developing today due to the political will of President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and General Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Vietnam, To Lam.
Zakir Ibrahimov also provided information on the activity of AzerGold CJSC, a state-owned company specialized in the mining sector, and emphasized that, in line with the development strategy adopted by the CJSC, they are interested in establishing cooperation relations and expanding their operations not only in Azerbaijan but also beyond its borders. It was noted that since 2022, the Company has started active work in foreign countries. In this context, the possibility of establishing cooperation relations in mining and geology between AzerGold CJSC and the respective public institutions and companies of the Socialist Republic of Vietnam, which has rich mineral reserves, was emphasized. Herewith, it was highlighted that new cooperation opportunities can be established in the implementation of projects based on technology transfer, specialist training, and sustainable development principles.