“Qarabağ inciləri” sikkə dizaynı müsabiqəsinə qoşulmaq üçün son 6 gün
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təsis etdiyi “Qarabağ inciləri” sikkə dizaynı müsabiqəsi uğurla davam edir. Müsabiqənin layihə qəbulu mərhələsi 6 gün sonra, 1 fevral tarixində yekunlaşacaq.
Azərbaycan qızılından istehsal edilən sikkələrin dizaynı üçün həll çeşidliliyinin artırılması, müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin başçılığı ilə Ordumuzun parlaq qələbəsi və Qarabağın tarixi-mədəni dəyərlərinin təbliği məqsədilə keçirilən müsabiqəyə bugünədək 400-dən çox dizayn nümunəsi göndərilib. Növbəti mərhələdə müsabiqə şərtlərinə cavab verən bütün nümunələr ölkənin tanınmış mütəxəsislərindən, dizayner və rəssamlarından təşkil edilmiş münsiflər heyəti tərəfindən estetik görünüş, konseptual mövzu, unikallıq və tətbiqə yararlılıq meyarları əsasında qiymətləndiriləcək.
İlk 3 yerin qalibi diplom və pul mükafatı (1-ci yer 3000 AZN, 2-ci yer 2000 AZN, 3-cü yer 1000 AZN) ilə təltif ediləcək. Əlavə olaraq, müsabiqədə iştirak üçün seçilən bütün layihələr www.azergold.gift saytında onlayn səsverməyə çıxarılacaq. Ən çox səs toplayan layihə “İzləyici rəğbəti” nominasiyası üzrə qalib elan ediləcək və qalibə 1000 AZN məbləğində pul mükafatı təqdim olunacaq.
Xatırladaq ki, müsabiqənin qalibi qismində seçilmiş dizayn nümunələri əsasında nominal dəyəri olmayan yeni qızıl sikkələrin istehsalı planlaşdırılır.

6 days left until the expiry of admission stage of “Pearls of Karabakh”
The coin design competition jointly established by “AzerGold” Closed Joint Stock Company and Haydar Aliyev Center continues successfully. The Admission Stage of the competition will end after six days, on February 1.
More than 400 design samples have been submitted to the competition aimed at increasing the variety of solutions for Azerbaijani gold coin designs, raising the awareness of the brilliant victory of our triumphant army under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, and the historical and cultural values of Karabakh.
At the next stage, the jury made up of well-known specialists, designers and artists of the country will evaluate designs against 4 criteria – aesthetic appearance, conceptual theme, uniqueness and applicability on a 100-point system with a 25 score each.
The top three winners will be awarded with certificates and money (1st place 3000 AZN, 2nd place 2000 AZN, 3rd place 1000 AZN). Besides, all the projects submitted to the competition will be put to online voting on www.azergold.gift. The project with the most votes will be announced the winner in the "Audience Sympathy" nomination, and the winner will get 1000 AZN award.
It is worth noting that new gold coins with no face value will be produced based on the design samples selected as the winner of the competition.