“Qəhrəman Muxtar Qasımlı” sənədli filminin təqdimatı olub
Noyabrın 3-də Nizami Kino Mərkəzində “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) baş sponsorluğu ilə ərsəyə gətirilmiş, Vətən müharibəsi şəhidi Muxtar Qasımlıya həsr olunan “Qəhrəman Muxtar Qasımlı” sənədli filminin təqdimat mərasimi keçirilib.
Dövlət və hökumət rəsmiləri, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, müharibə iştirakçıları, şəhid anaları və digər ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbir Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Daha sonra ölkəmizin müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirin rəsmi hissəsində şəhid Muxtar Qasımlının valideynləri – atası, filmin prodüseri Əli Qasımov və anası, filmin bədii rəhbəri Almaz Qasımova, Milli Məclisin sədrinin müavini Adil Əliyev, Gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov və “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov çıxış ediblər. Bildirilib ki, müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin liderliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun düşmən üzərində şanlı qələbəsi ilə nəticələnən 44 günlük Vətən müharibəsi hərb tariximizə qızıl hərflərlə yazılıb. Məhz cənab Prezidentin qətiyyəti, yüksək sərkərdəlik məharəti və qəhrəman vətən övladlarının mübarizliyi, fədakarlığı sayəsində torpaqlarımızın 30 illik işğalına son qoyulub. Qeyd olunub ki, Qarabağda tarix yazan həmin qəhrəmanlarımızdan biri də Füzuli rayonu uğrunda gedən ağır döyüş əməliyyatlarında öz şücaəti ilə fərqlənmiş şəhid Muxtar Qasımlıdır. Müharibəyə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin ehtiyatda olan zabiti kimi qatılan Muxtarın döyüş yolu düşmənin müdafiə səddinin yarıldığı Füzulidə başlayıb və rayonun Alxanlı kəndində sona çatıb. 2 oktyabr 2020-ci il tarixində Silahlı Qüvvələrimizin baş leytenantı Muxtar Qasımlı qəhrəmancasına döyüşərək şəhidlik zirvəsinə ucalıb. Vurğulanıb ki, ölkəmizin müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş bütün şəhidlərimiz kimi Muxtarın da ömür yolu gənclərimiz üçün örnəkdir. Bu mənada Muxtarın qəhrəmanlıq hekayəsindən bəhs edən “Qəhrəman Muxtar Qasımlı” sənədli filmi şəhidimizi ictimaiyyətə daha yaxından tanıtmaq, yeni nəslin Muxtar kimi mərd, cəsur, yüksək vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunmasına töhfə vermək məqsədi daşıyır.
Çıxışlardan sonra rejissoru və ssenari müəllifi Ruslan Mollayev olan “Qəhrəman Muxtar Qasımlı” sənədli filmi nümayiş olunub. Ekran işində şəhid Muxtar Qasımlının təkcə döyüş yolu deyil, bütün ömür səhifələri vərəqlənib, onun uşaqlıq dövrü, məktəb illəri, idman sahəsində əldə etdiyi uğurlar, iş həyatı filmin süjet xəttini təşkil edib.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC-də Mühafizə xidmətində çalışmış Muxtar Qasımlı Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad olunması zamanı döyüş tapşırıqlarını yerinə yetirərkən şəxsi mərdlik və igidlik göstərdiyinə görə cənab Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə ölümündən sonra “Vətən uğrunda” və “Füzulinin azad olunmasına görə” medalları ilə təltif edilib.
Qeyd edək ki, tamaşaçıların böyük marağı ilə qarşılanan “Qəhrəman Muxtar Qasımlı” sənədli filminin rəsmi treyleri ilə linkə keçid edərərək tanış ola bilərsiniz.

Documentary made in the memory of Mukhtar Gasimli presented to the audience
The presentation of documentary made by general sponsorship of “AzerGold” Closed Joint Stock Company, dedicated to Mukhtar Gasimly, the martyr of the Patriotic War, the champion of Azerbaijan in bodybuilding was held in the Nizami movie center.
The event, attended by state and government officials, culture and art figures, war veterans, mothers of martyrs and other public representatives, was opened with the national anthem of the Republic of Azerbaijan. Later, the dear memory of all the martyrs who died for the independence and territorial integrity of our country was commemorated with a minute of silence.
At the ceremonial part of the event the martyr’s father, the producer of the film Ali Gasimov and mother, the artistic director of the film Almaz Gasimova, Deputy Speaker of the Milli Majlis Adil Aliyev, Minister of Youth and Sports Farid Gayibov and Chairman of the Executive Board of "AzerGold" JSC Zakir Ibrahimov delivered speeches. It was told that the 44-day Patriotic War, which resulted in the glorious victory of the brave Azerbaijani Army under the leadership of the victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, was written in golden letters in our military history. The 30-year occupation of our lands was ended as a result of Mr. President's determination, high leadership skills, and the struggle and sacrifice of the heroic sons of the motherland. Notably, one of such heroes who wrote history in Karabakh is Mukhtar Gasimli, a martyr who was distinguished with his bravery in the heavy military operations for Fuzuli.
Mukhtar, who joined the war as a reserve officer of the Azerbaijan Armed Forces, began his battle path in Fuzuli, where the enemy's barrier defense was breached, and ended in Alkhanli village. On October 2, 2020, the senior lieutenant of our Armed Forces, Mukhtar Gasimli, fought heroically and rose to the peak of martyrdom. Remarkably, like all our martyrs who died for the independence and territorial integrity of our country, Mukhtar's life is a remarkable display of courage for our youth. In this sense, the documentary film "Hero Mukhtar Gasimli", which tells the story of Mukhtar's heroism, aims to introduce our martyr to the public, to contribute to the upbringing of the new generation in the spirit of bravery, courage and high patriotism.
Upon the ceremonial part, the documentary film "Hero Mukhtar Gasimli" directed and scripted by Ruslan Mollayev was screened. In the film, not only the battle path of the martyr Mukhtar Gasimli, but also all the pages of his life, his childhood, school years, successes in sport, work life were turned over and formed the plot of the film.
Notably, upon the relevant orders of Mr. President Ilham Aliyev, Mukhtar Gasimli, who worked for "AzerGold" CJSC, was awarded the medals of "For the Motherland" and "For the Liberation of Fuzuli" after his death for his courage and bravery during combat tasks conducted for the liberation of Azerbaijani territories from occupation.
For the official trailer of the documentary film "Hero Mukhtar Gasimli", please visit (https://youtu.be/NHIXvFgcEUI).