“Təmiz Daşkəsən” layihəsi uğurla yekunlaşıb
“AzerGold” QSC-nin təşkilatçılığı, Səhmdar Cəmiyyətinin törəmə şirkəti - “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB) dəstəyi ilə “Təmiz Daşkəsən” ekoloji layihəsi uğurla icra edilib.
“Yaşıl dünya naminə həmrəy olaq!” şüarı ilə təşkil edilən layihə çərçivəsində növbəti aksiyada “AzerGold” QSC, “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC-nin əməkdaşları və RİİB könüllüləri iştirak ediblər.
Aksiya iştirakçıları tərəfindən Zəylik çayının Daşkəsən rayonunun Quşçu kəndindən keçən hissəsində təqribən 3 hektara yaxın ərazi plastik, polietilen, metal, şüşə, kağız, karton və digər tərkibli tullantılardan təmizlənib. Yığılmış tullantılar çeşidlənərək, təkrar emala yönəldilib.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC-nin korporativ sosial məsuliyyət fəaliyyəti çərçivəsində icra edilən layihə cari ilin yay və payız aylarında Zəylik və Qoşqarçay çaylarının sahilində, o cümlədən müxtəlif kəndlərdə təşkil edilən təmizlik aksiyalarını əhatə edib. Ümumilikdə 10 hektara yaxın ərazi tullantılardan təmizlənib, ağaclara quş yuvaları asılıb, Daşkəsən şəhərinin mərkəzi küçələrinə tullantı konteynerləri və zibil qutuları yerləşdirilib.
Qeyd edək ki, “Təmiz Daşkəsən” layihəsində əsas məqsəd təmizliyə riayət olunmasını təbliğ etmək, ərazilərin məişət tullantıları ilə çirkləndirilməsinin qarşısını almaq, ictimaiyyəti ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində mübarizəyə cəlb etməkdir. Bu məqsədlə rayonun müxtəlif ərazilərində bu tip aksiyaların təşkili bundan sonra da davam etdiriləcək.

Temiz Dashkasan Project finished successfully
The Temiz (Clean) Dashkasan Project was finished successfully by the organization of AzerGold Close Joint-Stock Company and support of Dashkasan Demir Filiz (Iron Ore) LLC – subsidiary of AzerGold – and Regional Development Public Union (RDPU).
The employees of AzerGold CJSC, Dashkasan Demir Filiz (Iron Ore) LLC and the volunteers of RDPU took part in the campaign under the slogan of “In Solidarity for a Green World!”.
Approximately three hectares of territories on the banks of the Zaylik River, running through Gushchu village of Dashkasan region, were cleared of plastic, polyethylene, metal, glass, paper, cardboard and other wastes by the participants of the campaign. The collected wastes were sorted and sent for recycling.
This project, carried out within the Corporate Social Responsibility policy of AzerGold CJSC, included cleaning campaigns on the banks of the Zaylik and Goshgarchay rivers, as well as in various villages in the summer and autumn of 2024. In total, about 10 hectares of land were cleared of waste, bird nests were installed on trees, new waste containers and bins were provided in the territory of Dashkasan.
Note that, the main goal of the “Temiz Dashkasan” environmental project is to keep the environment clean, to prevent pollution by reducing household wastes, and to involve people in environmental protection. Such campaigns will be continued in different areas of the region for these purposes.