“AzerGold” QSC-nin müşaviri Bakı Dövlət Universitetində təqdimatla çıxış edib
“AzerGold” QSC-nin müşaviri, geologiya-mineralogiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Şahbəddin Musayev Bakı Dövlət Universitetinin Geologiya fakültəsinin professor-müəllim heyəti üçün təqdimatla çıxış edib.
“AzerGold” QSC tərəfindən “Müasir innovativ kəşfiyyat metodlarının tətbiqi ilə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının filiz potensialının qiymətləndirilməsi” mövzusunda keçirilən təqdimat dövlət şirkəti tərəfindən Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında aparılan geoloji kəşfiyyat işlərinin əsas istiqamətləri, ölkəmizin mineral-xammal resurslarından istifadənin səmərəliliyinin yüksəldilməsi və yeni mədənlərin işə salınması istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyət ilə bağlı mövzuları əhatə edib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 22 iyun 2023-cü il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq “AzerGold” tərəfindən icra edilən proqrama əsasən Kiçik Qafqaz sıra dağları – Qarabağ, Şərqi Zəngəzur, Qazax-Tovuz və Gəncə-Daşkəsən iqtisadi rayonları, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasını əhatə etməklə ümumilikdə 15 409 km² sahədə kompleks geoloji tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulub.
Çıxış zamanı dövlət şirkəti tərəfindən helikopterlə aparılan müasir və qeyri-invaziv axtarış metodlarından biri olan aeroelektromaqnetik tədqiqatlar haqqında bəhs edilib. Qeyri-invaziv tədqiqatların əhəmiyyəti, bu metodun daha qısa müddətdə perspektivli sahələrin müəyyən olunmasına və yüksək maliyyə tələb edən buruqqazma işlərinə qənaət edilməsinə verdiyi töhfələr, eləcə də ekoloji səmərəliliyi vurğulanıb.
Ş.Musayev təqdimatında qeyd edib ki, geoloji tədqiqatların nəticələri yeni perspektivli sahələrin müəyyən olunmasına, gələcək hasilat işlərinin isə dövlət tərəfindən təyin ediləcək operatorlar tərəfindən həyata keçirilməsinə şərait yaradacaq. Geoloq eyni zamanda mövcud yataqlarda ehtiyatların yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı görülən işlərdən də bəhs edib, Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunda, Kəlbəcər rayonunun inzibati ərazisində yerləşən Zod qızıl yatağında genişmiqyaslı geoloji tədqiqatların gedişatı barədə ətraflı məlumat verib.
Cəmiyyətin 9 illik fəaliyyəti ərzində hasilat, ixrac, vergi və sosial ödənişlər, pərakəndə satış həcmləri, gəlirlər üzrə statistik göstəricilər, həmçinin həyata keçirilən sosial məsuliyyət layihələri barədə məlumatlar da tədbir iştirakçılarına təqdim edilib.

The advisor to “AzerGold” CJSC delivered a presentation at Baku State University
Shahbaddin Musayev, Advisor to “AzerGold” CJSC and PhD in Geological-Mineralogical Sciences, delivered a presentation for the academic staff of the Faculty of Geology at Baku State University.
The presentation highlighted "AzerGold" CJSC's modern approaches to assessing ore potential in the Karabakh and East Zangezur regions, emphasizing ongoing exploration, efforts to enhance mineral resource use, and the initiation of new mining projects.
It was noted that, in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, dated June 22, 2023, “AzerGold” CJSC is implementing a program that envisions comprehensive geological studies across an area of 15,409 km². This area includes the Lesser Caucasus mountain range—Karabakh, East Zangezur, Gazakh-Tovuz, and Ganja-Dashkasan economic regions—as well as the Nakhchivan Autonomous Republic.
During the presentation, information was provided on aero-electromagnetic researchs—one of the modern, non-invasive exploration methods conducted by helicopter. The importance of non-invasive studies, their role in rapidly identifying promising areas, reducing the need for costly drilling operations, and contributing to environmental efficiency was emphasized.
Sh. Musayev also highlighted that the results of geological studies will enable the identification of new promising areas, while future production activities will be carried out by operators appointed by the state. He also discussed ongoing work on the reassessment of reserves at existing deposits and provided detailed information on large-scale geological investigations underway at the Zod gold deposit, located in the administrative territory of the Kalbajar district in the East Zangezur economic region.
Participants were also presented with statistical indicators covering production, export, tax and social payments, retail sales volumes, and revenues achieved during the company’s nine years of operation, as well as its implemented social responsibility projects.