Daşkəsən rayonunda mövcud olan abidələrə məlumat lövhələri quraşdırılıb
“AzerGold” QSC-nin təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin dəstəyi ilə “Daşkəsən rayonunda tarixi-mədəni abidələrin tanıdılması” layihəsi çərçivəsində rayon ərazisində mövcud olan ölkə və yerli əhəmiyyətli tarix-memarlıq və arxeoloji abidələr üçün məlumat lövhələri hazırlanaraq quraşdırılıb.
QSC-nin Sosial təsir və məsuliyyət üzrə siyasəti çərçivəsində icra edilən layihədə əsas məqsəd aktiv hasilat və istehsalat fəaliyyəti həyata keçirilən Daşkəsən rayonunun təkcə faydalı qazıntı yataqları ilə zəngin bölgə kimi deyil, həmçinin füsunkar təbiətə, memarlıq və arxeoloji abidələrə malik qədim yaşayış məskənlərindən biri kimi tanıdılmasına, mədəni irs nümunələrimizin mühafizəsinə töhfə verməkdir. Bu məqsədlə icra edilən layihə Daşkəsən rayonunda yerləşən, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2001-ci il 2 avqust tarixli 132 nömrəli Qərarı ilə dövlət mühafizəsinə götürülmüş 46 ədəd tarix-memarlıq abidəsini əhatə edib.
Belə ki, layihə çərçivəsində “AzerGold” QSC və Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin nümayəndələrinin iştirakı ilə 34 ədəd ölkə əhəmiyyətli arxeoloji abidə, 10 ədəd yerli əhəmiyyətli memarlıq abidəsi, 1 ədəd ölkə əhəmiyyətli memarlıq abidəsi və 1 ədəd yerli əhəmiyyətli monumental və xatirə abidəsi məlumat lövhəsi ilə təmin edilib.
Qeyd edək ki, icrasına 2022-ci ildə başlanılan “Daşkəsən rayonunda tarixi-mədəni abidələrin tanıdılması” layihəsi çərçivəsində rayon ərazisindəki qədim memarlıq və təbiət abidələrinin fotoçəkilişi həyata keçirilib, həmin materiallar əsasında “Daşkəsən abidələri” adlı təqvim-kataloq hazırlanıb və geniş ictimaiyyətə təqdim edilib. Təqvim-kataloqda qədim yaşayış məskənləri, mağaralar, körpülər, məbəd və türbələr, eləcə də onlar haqqında müxtəlif mənbələrdən toplanmış məlumatlar öz əksini tapıb.

The Dashkasan Region Monuments Were Provided with Information Boards
At the initiative and organization of AzerGold CJSC, and with the support of the State Service for Protection, Development, and Restoration of Cultural Heritage under the Ministry of Culture, as part of the ‘Promotion of Historical and Cultural Monuments in the Dashkasan Region’ project, information boards have been prepared and installed for the region’s historical and cultural monuments of national and local significance.
The key objective of the project, implemented as part of the CJSC’s Social Impact and Responsibility policy, is to promote the Dashkasan region, where active mining and production are performed, as not only a region rich in mineral deposits but also one of the ancient settlements with picturesque nature, architectural and archaeological monuments, and to preserve our cultural heritage. The project, implemented for this purpose, covered 46 historical-architectural monuments in the Dashkasan region, taken under governmental protection by Resolution No. 132 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated August 2, 2001.
Thus, under the project, with the involvement of representatives of AzerGold CJSC and the State Service for Protection, Development, and Restoration of Cultural Heritage, 34 archaeological monuments of national significance, 10 architectural monuments of local significance and 1 of national significance, and 1 monumental and memorial monument of local significance have been provided with information boards.
It should be noted that as part of the ‘Promotion of Historical and Cultural Monuments in the Dashkasan Region’ project launched in 2022, photos of ancient architectural and natural monuments in the region were taken, and based on these materials, a calendar catalog titled Dashkasan Monuments was prepared and presented to the general public. The calendar catalog features ancient settlements, caves, bridges, temples, and mausoleums, as well as respective information derived from various sources.