Zakir İbrahimov: “Mədəni irsimizin təbliği məqsədilə hazırlan qızıl sikkələr “AzerGold” üçün əlavə gəlir mənbəyi formalaşdırıb”
22.05.2024
15:09
Mayın 21-də “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov İçərişəhərdə Azərbaycanda zərgərlik sənəti və numizmatika nümunələrinə həsr edilən “Xəzinə” muzey ekspozisiyasının açılış mərasimində çıxış edib.
Z.İbrahimov “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin təşəbbüsü, “AzerGold” QSC-nin dəstəyi ilə yaradılan “Xəzinə” muzey ekspozisiyasının ölkəmizdə zərgərlik və numizmatika nümunələrinə həsr edilən ilk muzey ekspozisiyası olduğunu diqqətə çatdırıb. O, tarixi qala divarları ilə əhatə olunmuş əsrarəngiz İçərişəhərdə qədim dövrlərdə ərsəyə gətirilmiş zərgərlik məmulatları və pul nişanları ilə yanaşı, müasir dövlətimizin iqtisadi qüdrətinin göstəricilərindən biri hesab edilən, ən yeni texnologiyalar əsasında istehsal edilən sikkələrin vahid ekspozisiyada nümayiş etdirildiyini bildirib. İdarə Heyəti sədrinin sözlərinə görə, bu, bir tərəfdən, milli-mədəni dəyərlərimizə hörmət və ehtiramı, digər tərəfdən, keçmiş dövrlərdən formalaşmış milli zərgərlik ənənələrimizin yaşadılması və təbliğinə dövlətimiz və xalqımız tərəfindən verilən önəmi özündə ehtiva edir: “Muzey ekspozisiyasının adı da bu mənada təsadüfi seçilməyib. Tarixi-mədəni irsimiz sahib olduğumuz ən dəyərli xəzinədir”.
Tədbirdə “AzerGold” QSC-nin ölkəmizin dağ-mədən sənayesinin inkişafı istiqamətində fəaliyyətindən də danışan Z.İbrahimov qeyd edib ki, möhtərəm cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən iqtisadiyyatın diversifikasiyası kursuna uyğun olaraq qeyri-neft-qaz sektorunda müxtəlif istiqamətlər üzrə inkişafyönümlü tədbirlər həyata keçirir, bu xüsusda dağ-mədən sənayesini təmsil edən “AzerGold” QSC qeyri-neft-qaz sektorunun ümumi daxili məhsulda çəkisinin artırılması, ölkəmizin ixrac potensialının yüksəldilməsi istiqamətində fəaliyyətini uğurla davam etdirir: “Qeyri-neft-qaz sektoru üzrə ixracatçı dövlət subyektləri sırasında lider mövqelərdə qərarlaşan “AzerGold” QSC bugünədək 412 min unsiya qızıl (12,8 ton), 785 min unsiya gümüşün (24,4 ton) ixracını həyata keçirib. Əlavə olaraq, yerli bazarda 15 min unsiya (0.5 ton) qızıl və 100 min unsiya (3.1 ton) gümüş realizə edilib. Bu əməliyyatlar nəticəsində əldə edilən ümumi gəlir 1 milyard 232 milyon manatı ötüb”.
“AzerGold” QSC-nin hasilat və istehsal fəaliyyəti fonunda yerli icmalarla iş, ətraf mühitin mühafizəsi, sosial-iqtisadi inkişaf kimi vacib sahələrə davamlı töhfələrin verilməsinin də əsas məqsədlər sırasına daxil edildiyini deyən İdarə Heyətinin sədri dövlət şirkəti olaraq Səhmdar Cəmiyyətin fəaliyyətinin müasir dövrün çağırışlarına, yerli və beynəlxalq qanunvericiliyə uyğun olaraq təşkil edildiyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, QSC tərəfindən yaşıl iqtisadiyyat, rəqəmsal transformasiya, innovativ həllərin tətbiqi, ekosistemin gücləndirilməsi istiqamətində bir sıra addımlar atılır və gələcəkdə də bir sıra yeniliklər nəzərdə tutulur.
İdarə Heyətinin sədri bildirib ki, “AzerGold” milli dəyərlərimizin təbliği, o cümlədən qiymətli metalların yerli pərakəndə satış bazarının inkişafını da daim diqqətdə saxlayır: “AzerGold” QSC 2019-cu ildən etibarən yerli xammaldan müxtəlif çəki və dizaynlarda qızıl və gümüş məhsullar hazırlayaraq daxili bazarda satışa təqdim edir. Tarix, mədəniyyət, incəsənət və müasirliyimizin incə naxışlarla həkk olunduğu sikkələrin istehsalında ən başlıca məqsəd zəngin milli dəyərlərimizin təbliğidir. İlk kolleksiyalarımızın yaradılması mərhələsində uzun illərdir səmərəli fəaliyyəti, unikal layihələri ilə milli-mədəni irsimizin təbliğinə saysız-hesabsız töhfələr vermiş Heydər Əliyev Fondunun təcrübəsindən və dəyərli məsləhətlərindən faydalanaraq yola çıxdıq. Məlum olduğu kimi, hörmətli Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın misilsiz xidmətləri nəticəsində Fondun 20 illik fəaliyyət dövrü ərzində mədəniyyət və incəsənət sahəsində reallaşdırılan layihələrin əks-sədası ölkə hüdudlarından uzaqlarda eşidilməkdədir. Həmçinin muzey ekspozisiyasının yerləşdiyi qədrim İçərişəhərin qorunmasında və dünyada tanıdılmasında Mehriban xanım Əliyeva və onun rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun əvəzsiz rolu da xüsusi qeyd edilməlidir”.
Z.İbrahimov deyib ki, ötən dövr ərzində “AzerGold” QSC tərəfindən xüsusilə maddi və mənəvi dəyərlərimizi ifadə edən fərqli mövzularda 10 qızıl, 3 gümüş kolleksiya ərsəyə gətirilərək, ictimaiyyətə təqdim edilib: “Bu kolleksiyalara “Heydər Əliyev Mərkəzi”, “Qarabağ xalçası – Çələbi”, “Qobustan”, “Qarabağ inciləri”, o cümlədən mədəniyyət paytaxtımız Şuşaya, görkəmli ədib Xurşidbanu Natəvana ithafən istehsal edilən sikkələr daxildir. Ötən il isə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibətilə qiymətli məhsullarımız arasında ən unikal çeşid hesab edilən “100 il və onun fövqündə bir irs” adlı qızıl sikkə istehsal edilib. Bu orijinal sikkə nümunəsi bütün həyat və varlığını mənsub olduğu doğma Azərbaycan xalqına həsr etmiş dahi şəxsiyyətə xalqımızın xüsusi hörmət və ehtiramının ifadəsi olaraq hazırlanıb. Limitli sayda zərb edilmiş 999.9 əyara, 1 unsiya çəkiyə malik qızıl sikkə ölkəmizdə və regionumuzda ilk dəfə olaraq müasir numizmatika sahəsində inqilabi yenilik hesab edilən “Smart minting” texnologiyası əsasında Avropada ərsəyə gətirilib”.
İdarə Heyətinin sədri əlavə edib ki, innovativ yanaşma, çağdaş texnologiyaların tətbiqi ilə cari ilin ötən dövrü ərzində 3 dizaynda qızıl sikkənin istehsalına nail olunub: “Bu məhsullardan ikisi artıq ictimaiyyətə təqdim edilib.  Söhbət 2024-cü ilin əlamətdar hadisələri – Heydər Əliyev Fondunun 20 illiyi və Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illiyi münasibətilə istehsal edilmiş qızıl sikkə kolleksiyalarından gedir. Növbəti  məshul, Səhmdar Cəmiyyətin sayca 11-ci qızıl sikkə kolleksiyası isə “İçərişəhər”ə həsr olunub. Sikkə üzərində İçərişəhərin memarlıq ansamblına daxil olan tarix və mədəniyyət abidələri dizayn edilib. Kolleksiyada Bakımızın ən qədim hissəsinin qızıl üzərində həkk olunması paytaxtımızın tarixi simasının numizmatika sahəsi üzrə təbliğinə bir töhfədir. Qızıl sikkə ən yüksək əyarda hazırlanıb və 5,10, 20 qram çəkilərdədir”.
“Sadaladığım pərakəndə satış kolleksiyaları ilə yanaşı, müxtəlif qurum və təşkilatların sifarişləri əsasında ölkəmiz üçün əlamətdar hadisələrlə bağlı xüsusi sikkələr də istehsal edilib və bu kimi müraciətlər tərəfimizdən hər zaman dəyərləndirilməkdədir. “Bakı-2019” 15-ci Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalı üçün xüsusi gümüş sikkə, Heydər Əliyev Mərkəzinin təşəbbüsü ilə Ağqoyunlu dövlətinin hökmdarı, Uzun Həsənin anadan olmasının 600 illiyi münasibətilə qızıl sikkə, Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün BMT-nin Xüsusi Proqramı – SPECA-nn 25 illiyi münasibətilə gümüş sikkəni nümunə olaraq göstərmək olar”, -  deyə İdarə Heyətinin sədri qeyd edib.
Z.İbrahimov bildirib ki, qiymətli məhsulların pərakəndə satışı üzrə layihənin əsas məqsədi milli-mədəni irsimizin təbliği olsa da, məhsullarımız eyni zamanda sərfəli yatırım aləti kimi də böyük marağa səbəb olub: “Yerli qızıl və gümüşdən hazırlanan sikkə və külçələrin pərakəndə bazarda özünü kifayət qədər doğrultması Səhmdar Cəmiyyət üçün zamanla əlavə gəlir mənbəyi formalaşdırdı və 2021-ci ildə ilk Satış və mübadilə mərkəzinin yaradılmasına zəmin yaratdı. İqtisadiyyat Nazirliyinin təşəbbüsü ilə milli zərgərlik bazarının inkişafı istiqamətində həyata keçirilən islahatlara əlavə dəstək məqsədilə yaradılan bu Mərkəzdə məhsulların satışı, qızılın dünya birjasındakı cari qiymətinə uyğun gerialışı – mübadiləsi təmin edilir, beləcə yerli bazarın tələbatının keyfiyyətli şəkildə ödənilməsi istiqamətindəki fəaliyyətimizə mühüm töhfə verilir”.

Zakir Ibrahimov: “The gold coins produced for the promotion of the cultural heritage became an additional source of income for AzerGold”
22.05.2024
15:09
On May 21, Zakir Ibrahimov, Chairman of the Executive Board of AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC), gave a speech at the opening ceremony of the “Treasure” Museum Exhibition in Icherisheher, dedicated to jewelry art and numismatics samples of Azerbaijan.
Z.Ibrahimov emphasized that “Treasure”, organized on the initiative of Icherisheher State Historical-Architectural Reserve and support by AzerGold CJSC, is the first museum exhibition, dedicated to jewelry and numismatic samples of our country. He noted that the ancient jewelry samples and coins, as well as modern high-technology coins, which are the indicators of the economic power of Azerbaijan, are displayed in a single exhibition in mysterious Icherisheher, surrounded by historical walls. According to him, it reflects the respect for our national and cultural values, and also the importance of the preservation and promotion of our ancient national jewelry traditions: “The title of the museum exposition is not chosen by chance. Our historical and cultural heritage is the most valuable treasure we have.”
Mr Ibrahimov spoke about the activities of AzerGold CJSC for the development of the mining industry of our country and stated that the company takes various measures for the development of non-oil and gas sector in accordance with the economy diversification policy by Ilham Aliyev, President of the Azerbaijan Republic. AzerGold CJSC, which represents the mining industry, does its best for increasing the percentage of non-oil and gas sector in the gross domestic product and the export potential of our country: “AzerGold, as a leader among the state non-oil and gas sector exporters, has exported 412 thousand ounces of gold (12.8 tons), 785 thousand ounces of silver (24.4 tons) so far. In addition, 15 thousand ounces (0.5 tons) of gold and 100 thousand ounces (3.1 tons) of silver were sold in the local market. The total income exceeded 1 billion 232 million manats.”
The Chairman stated that the main goals of AzerGold CJSC are to contribute to environmental protection, socio-economic development and interact with the local communities. He said that the Company is organized based upon the modern challenges and in accordance with national and international legislation. According to his words, AzerGold takes necessary measures in the direction of green economy, digital transformation, application of innovative solutions, boosting the ecosystem; and other innovations are planned for future.
Mr Ibrahimov said that AzerGold always pays attention to the promotion of our national values, including the development of the local retail market of precious metals: Since 2019, AzerGold CJSC has produced gold and silver products of various weights and designs from local raw materials and presented them to the local market. The main goal in the production of coins, which are engraved with fine patterns of our history, culture, art and modernity, is the promotion of our rich national values. Our first collections took advantage of the experience and guidance of the Heydar Aliyev Foundation, which has made countless contributions to the promotion of our national and cultural heritage with unique projects for many years. During the 20 years of the Foundation, different cultural and artistic projects authored by Mehriban Aliyeva, First Vice-President of the Azerbaijan Republic, became famous beyond the borders of the country. The role of the Heydar Aliyev Foundation and its President Mehriban Aliyeva in preserving Icherisheher, where the museum exposition is located, must specially be emphasized.
Zakir Ibrahimov noted that during the past period, ten gold and three silver collections, depicting our material and spiritual values, were created by AzerGold CJSC: “These collections include coins dedicated to Heydar Aliyev Centre, Karabakh carpet – Chalabi, Gobustan, Pearls of Karabakh, as well as to our culture capital Shusha and prominent writer Khurshidbanu Natavan. Last year, a unique gold coin called “100 years and a Legacy Beyond That” was produced to commemorate the 100th birth anniversary of Heydar Aliyev, the National Leader of Azerbaijan.
This original coin sample is the reflection of the respect of our nation to the great leader, who dedicated his whole life to his nation. The limited edition of a 999.9-fineness gold and one ounce of weight was minted based on innovative Smart Minting technology in Europe for the first time in Azerbaijan and in the region.
Mr Chairman added that gold coins in three designs were minted during the last period of the year by innovative approach and modern technologies: “Two of these coins have already been presented to the public. I mean the gold coin collections dedicated to the significant events of 2024, i.e. the 20th anniversary of the Heydar Aliyev Foundation and the 100th anniversary of the Autonomous Republic of Nakhchivan. The next 11th gold coin collection of AzerGold is dedicated to Icherisheher. Historical and cultural monuments of Icherisheher architecture are portrayed on the coins. The engravings of the oldest parts of Baku on gold coins contribute to the promotion of the historical image of the capital in numismatics. The coins are made of a high-grade gold and weigh 5, 10 and 20 grammes.”
“Besides the afore-stated retail collections, we also produced special coins, dedicated to significant events of the country upon the orders of different organizations. A silver coin dedicated to the 15th European Youth Summer Olympic Festival Baku-2019, gold coin dedicated to the 600th birth anniversary of the Aggoyunlu leader Uzun Hasan, on the initiative of the Heydar Aliyev Centre, silver coin dedicated to the 25th anniversary of SPECA – the UN Special Programme for the Economies of Central Asia can be mentioned among them. And such orders will always be welcomed by AzerGold.”
Zakir Ibrahimov stated that although the main goal of the valuable products retail project is the promotion of our national and cultural heritage, it also attracts great interest as a profitable investment tool: “The retailed coins and ingots made of local gold and silver formed an additional source of income for AzerGold over time and it paved the way to open the first Sales and Exchange Centre in 2021. The Centre, aimed at supporting the reforms on the national jewelry market by the initiative of the Ministry of Economy, provides the sale of products, the purchase and exchange of gold according to the current market price, and thus makes an important contribution to AzerGold by meeting the needs of the local market.”