“AzerGold” QSC-də Qvineya Respublikasının planlaşdırma, beynəlxalq əməkdaşlıq və inkişaf naziri ilə görüş keçirilib
19.06.2026
09:06
“AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin üzvü – Sədrin müavini İlqar Cəlilov İslam İnkişaf Bankı Qrupunun 2026-cı il üzrə İllik Toplantıları çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Qvineya Respublikasının planlaşdırma, beynəlxalq əməkdaşlıq və inkişaf naziri İsmael Nabenin rəhbərlik etdiyi geniş tərkibli nümayəndə heyəti ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı “AzerGold” QSC-nin sədr müavini dövlət şirkətinin fəaliyyəti, əldə etdiyi uğurları və ölkə iqtisadiyyatına töhfələri barədə ətraflı məlumat verib. Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən beynəlxalq standartlara uyğun qaydada təşkil edilən geoloji kəşfiyyat, hasilat, emal və mineral resursların idarə olunması istiqamətindəki işləri, hazırda icra edilən və perspektiv inkişaf mərhələsində olan layihələri qonaqların diqqətinə çatdırılıb.
İsmael Nabe çıxışında ölkəsi ilə Azərbaycan arasında iqtisadi və institusional əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduqlarını vurğulayıb. O, hasilat və geoloji kəşfiyyat istiqamətləri ilə yanaşı, kadr hazırlığı və təcrübə mübadiləsi sahələrində potensial əməkdaşlıq imkanlarına da xüsusi maraq göstərdiklərini qeyd edib.
Qvineyalı nazir ölkəsinin qlobal polad sənayesi üçün strateji əhəmiyyət daşıyan Simandou dəmir filizi layihəsi çərçivəsində təsis edilmiş Akademiyasında dağ-mədən və geologiya üzrə yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması məqsədilə Azərbaycanla əməkdaşlıq imkanlarının nəzərdən keçirilə biləcəyini diqqətə çatdırıb.
Görüşün sonunda tərəflər perspektiv əməkdaşlıq imkanlarının qiymətləndirilməsi və növbəti addımların planlaşdırılması məqsədilə hər iki tərəfdən məsul nümayəndələrin müəyyən edilməsi barədə razılığa gəliblər. Görüş qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi ilə davam edib.

Ilgar Jalilov, Member of the Executive Board- Deputy Chairman of AzerGold CJSC, held a meeting with a delegation led by Ismael Nabe, Minister of Planning, International Cooperation and Development of the Republic of Guinea, who is visiting Azerbaijan within the framework of the 2026 Annual Meetings of the Islamic Development Bank Group.
During the meeting, the Deputy Chairman provided detailed information on the company's activities, achievements, and contributions to the national economy. The delegation was briefed on the work carried out by the company in accordance with international standards in the areas of geological exploration, production, processing, and management of mineral resources, as well as on projects currently being implemented.
In his remarks, Ismael Nabe emphasized Guinea's interest in expanding economic and institutional cooperation with Azerbaijan. He noted that his country was particularly interested in potential cooperation opportunities in the fields of mineral production and geological exploration, as well as personnel training and experience exchange.
The Minister also highlighted that cooperation with Azerbaijan could be explored in the context of training highly qualified personnel in mining and geology at the Academy established under the Simandou iron ore project — a venture of strategic importance to the global steel industry.
At the end of the meeting, the parties agreed to designate responsible representatives from both sides to assess prospective cooperation opportunities and plan next steps. The meeting concluded with an exchange of views on matters of mutual interest.