“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB) birgə təşkilatçılığı ilə “Çovdar” qızıl yatağının yaxınlığında növbəti ağacəkmə aksiyası keçirilib.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “Təbiətə qayğı missiyamızdır” şüarı ilə bölgənin yaşıllıq sahələrinin artırılması, ekoloji tarazlığın qorunmasına töhfə verilməsi məqsədilə təşkil edilən aksiyada “AzerGold” QSC-nin əməkdaşları, RİİB nümayəndələri və könüllüləri iştirak ediblər.
Aksiya zamanı 1 hektar ərazidə yerli şəraitə uyğun 1000 ədəd cökə ağacı əkilərək, aqrotexniki qaydada qulluq göstərilib. Həmçinin tədbir çərçivəsində ərazidə müvafiq abadlıq işləri aparılıb.
Xatırladaq ki, ölkəmizdə qeyri-neft-qaz sektorunun önəmli sahələrindən olan dağ-mədən sənayesinin inkişafı istiqamətində fəaliyyətini uğurla davam etdirən “AzerGold” QSC ətraf mühitin mühafizəsinə ardıcıl və sistemli töhfələrini verir. Bugünədək QSC Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi, İDEA İctimai Birliyi, eləcə də digər hökumət və qeyri-hökumət təşkilatları ilə əməkdaşlıq şəraitində Daşkəsən rayonunda 16 mindən çox ağac və kol bitkisinin əkini həyata keçirib. Həmçinin nadir və nəsli kəsilməkdə olan bitki növlərinin, eyni zamanda biomüxtəlifiyin qorunması məqsədilə çoxsaylı layihələr, göl və çay kənarlarında təmizlik aksiyaları icra edilib.

AzerGold CJSC and Regional Development Public Union Held an Environmental Campaign
AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC) and Regional Development Public Union (RDPU) have jointly held the next tree-planting campaign near the Chovdar gold mine.
Employees of AzerGold CJSC, RDPU representatives, and volunteers took part in the campaign arranged as part of the Green World Solidarity Year with the slogan Care for Nature is Our Mission to expand the green areas in the region and contribute to the protection of ecological balance.
The campaign involved planting 1,000 linden trees suitable for local conditions in a 1 ha area and agrotechnical maintenance. Also, as part of the event, appropriate landscaping was performed in the area.
It should be noted that AzerGold CJSC, which successfully acting in the field of developing the mining industry, which is one of the important areas of the non-oil and gas sector in our country, consistently and systematically contributes to environmental protection. To date, the CJSC has planted more than 16 thousand trees and shrubs in the Dashkasan region in cooperation with the Ministry of Ecology and Natural Resources, Regional Development Public Union, IDEA Public Union, and other governmental and non-governmental organizations. Numerous projects were also implemented, and cleaning campaigns performed on the banks of lakes and rivers to protect rare and endangered plant species and preserve biodiversity.