“AzerGold” QSC-nin nümayəndə heyəti Türkiyəyə işgüzar səfər edib
“AzerGold” QSC-nin nümayəndə heyəti Türkiyə Respublikasının paytaxtı Ankara şəhərinə işgüzar səfər edib.
Səfər iki ölkə arasında dağ-mədən sahəsində əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, geoloji kəşfiyyat, hasilat, qiymətli metalların emalı, laborator tədqiqi sahəsində təcrübə mübadiləsinin aparılması məqsədilə həyata keçirilib.
Səfər çərçivəsində “AzerGold” QSC-nin nümayəndələri Türkiyə Respublikasının Energetika və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Mədən Tədqiqi və Axtarış Baş İdarəsində (MTA – Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü) olublar. Ziyarət zamanı tərəflər arasında mövcud əlaqələrin gücləndirilməsi, innovasiya və texnoloji yeniliklərin öyrənilməsi, ortaq layihələrin idarə olunması istiqamətində səmərəli və faydalı müzakirələr aparılıb. Həmçinin 2022-ci ildə Bakıda təşkil edilən Azərbaycan-Türkiyə 1-ci Enerji Forumu çərçivəsində iki ölkə hökumətləri arasında mədənçilik sahəsində əməkdaşlıq haqqında Sazişin imzalandığı xatırladılıb. Sözügedən forum çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Mineral Xammal Ehtiyatlarından İstifadə Agentliyi, “AzerGold” QSC, MTA Baş İdarəsi və MTA Beynəlxalq Mədənçilik Şirkəti arasında əməkdaşlığın həyata keçirilməsi sahəsində dördtərəfli Anlaşma Memorandumunun imzalandığı qeyd edilib. Bu sənədlərdən irəli gələn məsələlərin həlli, birgə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi istiqamətində qarşılıqlı səfərlərin təşkil edildiyi, təmasların daha da intensivləşdirildiyi məmnunluqla vurğulanıb.
Daha sonra beynəlxalq nüfuzlu “Bureau Veritas” şirkətinin Ankara şəhərində yerləşən sınaq laboratoriyasını ziyarət edən nümayəndə heyəti müəssisənin fəaliyyəti, tətbiq olunan texnologiya və avadanlıqlarla yaxından tanış olub, laborator analiz proseslərinin qiymətləndirilməsi, bu sahədə qabaqcıl texnologiyaların öyrənilməsi məqsədilə fikir mübadiləsi aparıb.
Səfər çərçivəsində, həmçinin dağ-mədən sahəsində mühəndis həlləri, təlim, proqram təminatı və avadanlıq xidmətləri təqdim edən “Mine & Process Engineering Solutions” şirkətinin Ankara şəhərində yerləşən emalatxanası ilə tanışlıq olub. Tərəflər birgə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə edib, xüsusilə əlvan metalların emalı sahəsində Türkiyədə tətbiq edilən qabaqcıl texnologiyalar haqqında danışıblar.
Qeyd edək ki, ölkəmizin dağ-mədən sənayesini beynəlxalq miqyasda uğurla təmsil edən “AzerGold” QSC-nin bu sahə üzrə böyük təcrübəyə malik ölkələrdə tətbiq olunan müasir texnologiyalar, idarəetmə yanaşmaları, innovativ həllər haqqında məlumatlar əldə edilməsi, effektiv modellərin tətbiqi üzrə təşəbbüsləri istehsal proseslərinin səmərəliliyinin daha da artırılması və işgüzar əlaqələrin inkişaf etdirilməsinə yönəlib.

AzerGold CJSC delegation was on a business trip in Türkiye
A delegation of AzerGold CJSC has gone to Ankara, the capital of the Republic of Türkiye, on a business trip.
The visit was aimed at strengthening relations between the two countries in the field of mining, exchanging experience in the fields of geological exploration, production, processing of precious metals, and laboratory research.
During the business trip, the representatives of AzerGold CJSC visited the General Directorate of Mineral Research and Exploration (MTA – Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü) of the Ministry of Energy and Natural Resources of the Republic of Türkiye. The parties had fruitful discussions on strengthening existing relations, studying innovations and new technologies, and managing joint projects. The existing Agreement between the two countries on cooperation in the field of mining, signed within the 1st Azerbaijan-Turkey Energy Forum held in Baku in 2022, was mentioned at the discussions. In addition, within the Forum, a quadrilateral Memorandum of Understanding has been signed between the State Agency for the Use of Mineral Resources of the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, AzerGold CJSC, MTA Headquarters and MTA International Mining Company on collaboration. In this regard, mutual visits are being organized to resolve the issues arising from these documents and further develop the relations.
Later, the delegation visited the testing laboratory of the world-famous Bureau Veritas in Ankara and got acquainted with the activities of the enterprise, applied technologies and used facilities, and exchanged views on evaluating laboratory analyses and studying advanced technologies in this field.
In addition, the representatives of AzerGold visited the workshop of Mine & Process Engineering Solutions Company in Ankara, which provides engineering solutions, training, software and equipment services in the mining sector. The parties discussed collaboration opportunities and talked about advanced technologies applied in Türkiye, especially in the field of non-ferrous metal processing.
AzerGold CJSC, which represents the mining industry of Azerbaijan on the international arena, takes the initiatives of applying effective models, obtaining information on modern technologies, management structures, innovative solutions applied in countries experienced in this field are aimed at maximizing productivity and developing business relations.