“AzerGold” QSC şəhid və müharibədə yaralananların ailələri ilə bağlı növbəti sosial layihənin icrasına başlayıb
07.05.2025
“AzerGold” QSC tərəfindən şirkətin fəaliyyət göstərdiyi Gəncə-Daşkəsən iqtisadi rayonunu əhatə edən növbəti sosial təşəbbüsün həyata keçirilməsinə başlanılıb.
“Şəhid və müharibədə yaralananların ailə üzvlərinin iqtisadi inkişafına dəstək” layihəsi çərçivəsində Gəncə şəhəri, Daşkəsən, Göygöl və Samux rayonlarından olan 15 nəfər qadın qənnadçı-şirniyyatçı peşəsi üzrə intensiv təlim proqramlarına cəlb edilib.
Layihənin əsas məqsədi şəhid və müharibədə yaralananların ailə üzvlərinin qayğı ilə əhatə olunması, onların sosial fəallığını artırmaqla iqtisadi müstəqilliyinin dəstəkləməsi, inklüziv cəmiyyətin qurulmasına töhfələrin verilməsidir.
Layihə çərçivəsində iştirakçılara beynəlxalq dərəcəli qənnadçı ekspertlər tərəfindən nəzəri və praktiki təlimlər keçiriləcək. İki ay davam edəcək intensiv təlimlərdə bütün növ zəruri mal-material və avadanlıqlarla təmin edilən müdavimlərə müvafiq peşə sahəsi üzrə bilik və bacarıqlar aşılanacaq.
Təlim proqramları yekunlaşdıqdan sonra iştirakçılar Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin “Qeyri-formal və informal təhsilin tanınması” imtahanında iştirak edərək, müvafiq peşə sertifikatı əldə edəcəklər.
Həmçinin layihənin yekunu olaraq təlim proqramlarına cəlb edilmiş tərəfdaş şirkətlər vasitəsilə müdavimlərin müvafiq sahədə işlə təminatına və ya fərdi sahibkarlıq fəaliyyətlərinin təşkilinə dəstək göstəriləcək.
Xatırladaq ki, həssas əhali qrupları “AzerGold” QSC-nin korporativ sosial məsuliyyət layihələri çərçivəsində əsas hədəf kateqoriyalarından biri olaraq müəyyən edilib və onların sosial rifahının yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş müxtəlif layihələr həyata keçirilir.
Bununla yanaşı, şəhid ailəsi üzvlərinin, müharibə iştirakçılarının məşğulluğunun artırılmasına da əlavə töhfələr verilir. Hazırda “AzerGold”, onun törəmə cəmiyyətləri və fəaliyyətə cəlb edilən uzunmüddətli podratçı şirkətlərin ümumilikdə 351 nəfər əməkdaşı qeyd olunan həssas kateqoriyaya aiddir.

AzerGold CJSC Has Launched the Next Social Project for Martyr and War-Wounded Families
AzerGold CJSC has launched the next social initiative covering the Ganja-Dashkasan economic region where the Company operates.
As part of the project ‘Supporting the Economic Development of Martyr and War-Wounded Families,’ 15 women from the city of Ganja and the Dashkasan, Goygol, and Samukh regions have been involved in intensive training programs in the confectioner-pastry chef profession.
The project’s key objective is to provide care for the martyr and war-wounded family members, support their economic independence by expanding their social activities, and contribute to the establishment of an inclusive society.
Under the project, participants will receive theoretical and practical training by international-level confectionery experts. During the two-month intensive training, trainees will be provided with all necessary materials and equipment, and will acquire knowledge and skills in the respective professional field.
After the completion of the training programs, participants will pass the ‘Recognition of Informal and Unofficial Education’ exam of the Agency for Quality Assurance in Education and obtain the respective professional certificate.
As a final project stage, support will also be provided for the employment of trainees in the respective field or the arrangement of their individual entrepreneurship through partner companies involved in the training programs.
Let us recall that vulnerable population groups have been identified as one of the key target categories under AzerGold CJSC’s corporate social responsibility projects, and various projects aimed at improving their social welfare are being implemented.
Herewith, contributions are made to increase the employment of martyr and war-wounded family members. Currently, a total of 351 employees of AzerGold, its subsidiaries, and long-term contractors engaged in its activity belong to the said vulnerable category.