“AzerGold” QSC tərəfindən ucqar Çovdar kəndində içməli su təminatı yaxşılaşdırılıb
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) korporativ sosial məsuliyyət fəaliyyəti çərçivəsində Daşkəsən rayonunun ucqar Çovdar kəndində içməli su təminatının yaxşılaşdırılması məqsədilə mövcud bulağın əsaslı təmiri və yenidən qurulmasını həyata keçirib.
Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsinin yaxınlığında yerləşən kəndin sakinlərinin müraciəti əsasında bərpa edilən bulağın istifadəyə verilməsi mərasimində “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini, Korporativ Sosial Məsuliyyət Komitəsinin sədri Xəyyam Fərzəliyev iştirak edib. Komitə sədri Çovdar kəndinin sakinlərinin iştirakı ilə görülən işlərlə tanış olub. Tədbir çərçivəsində sakinlərin müraciətləri də dinlənilib, cari aktual olan məsələlər müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, Səhmdar Cəmiyyət tərəfindən bulağın mənbə hissəsindən gələn suyun toplanması, çökdürülməsi və təmizlənməsi üçün xüsusi çən quraşdırılaraq, yeni su xətti çəkilib, əsaslı təmir edilmiş bulağın ətrafında abadlıq işləri aparılıb. Yeni bulağın istifadəyə verilməsi ilə kənddə mövcud su probleminin həllinə əhəmiyyətli dərəcədə töhfə verilib.
Xatırladaq ki, layihə BMT-nin 17 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədindən biri olan təmiz suyun hər kəs üçün əlçatanlığının təmin edilməsi istiqamətində həyata keçirilən və ölkəmizin də könüllü olaraq qoşulduğu qlobal fəaliyyətə, qəbul etdiyi milli inkişaf prioritetlərinə əlavə töhfə vermək məqsədi daşıyır. Belə ki, daha əvvəl Daşkəsən rayonunun Çaykənd kəndi və “Şadax” adlanan yaşayış məntəqəsində də yeni bulaqlar inşa edilərək, yerli əhalinin istifadəsinə verilib.

In order to improve potable water supply AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC) realized repair and reconstruction of the existing spring in the remote village of Chovdar, Dashkasan region, within the framework of its corporate social responsibilities.
Khayyam Farzaliyev, Deputy Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC, Chairman of the Corporate Social Responsibility Committee, attended the opening ceremony of the spring, restored upon the request of the residents of the village near the Chovdar Integrated Regional Processing Area. Mr Farzaliyev got acquainted with the work process, carried out with the participation of the villagers. During the event, the demands of the residents were considered and the current issues were discussed.
A new water line was built by AzerGold, a special tank was installed for collecting, settling and purifying the spring water, and the surroundings of the spring were cleaned up. The restored spring significantly contributed to the solution of the existing water problem in the village.
The project aims at making an additional contribution to the national developmental priorities of Azerbaijan and the global activity in ensuring the availability of potable water for everyone, which is one of the 17 Sustainable Development Goals of UN. New springs have been built for the residents of Chaykend village and Shadakh settlement of Dashkasan region so far.