“AzerGold” QSC-də 20 Yanvar hadisələrinin ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətində (QSC) 20 Yanvar faciəsinin 32-ci ildönümünə həsr edilmiş anım tədbiri keçirilib.
Tədbir Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlanıb.
Tədbirdə çıxış edən İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov 32 il öncə Bakıda törədilən qətliamın insanlığa qarşı törədilmiş ən ağır cinayətlərdən biri olduğunu bildirib. Qeyd edilib ki, 20 Yanvar hadisəsi ümumxalq faciəsi olmaqla bərabər istiqlal uğrunda xalqımızın apardığı milli azadlıq hərəkatının zirvəsidir.
20 Yanvar hadisələrinin müasir Azərbaycan tarixində buraxdığı izlərdən danışan İdarə Heyətinin sədri Sovet hakimiyyətinin bu qanunsuz əməlinə ilk olaraq Ümummilli lider Heydər Əliyevin etiraz səsini ucaltdığını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. 1990-cı il yanvarın 21-də Sovet rejiminin qadağalarına rəğmən, özünün və ailəsinin həyatını təhlükə qarşısında qoyaraq Azərbaycanın Moskvadakı Daimi nümayəndəliyinə gələn Ulu öndər Heydər Əliyev qanlı faciənin təşkilatçılarını dünya ictimaiyyəti qarşısında sərt tənqid edərək, bu ədalətsizliyə öz etirazını bildirib. Ümummilli lider 1993-cü ildə yenidən hakimiyyətə gəldikdən sonra isə 1990-cı ilin qanlı Yanvar faciəsi tam olaraq öz siyasi-hüquqi qiymətini alıb.
Z.İbrahimov bu qanlı faciə zamanı qətlə yetirilən şəhidlərimizin uyuduğu Şəhidlər Xiyabanının xalqımız üçün müqəddəs bir məkana çevrildiyini qeyd edib. Müzəfər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin 44 günlük Vətən Müharibəsində qələbənin qazanılması, düşmənin təslim olmasında olduqca vacib və həlledici rol oynayan Şuşanın azad edilməsi müjdəsini xalqımıza məhz Şəhidlər Xiyabanından çatdırması faktının bu müqəddəs məkanın dövlətimiz üçün ehtiva etdiyi mənəvi dəyəri bir daha sübut etdiyini vurğulayıb.
Daha sonra tədbirdə 1990-cı ilin yanvar ayında Azərbaycanda baş vеrən hadisələri çəkməklə tariximizin bu ağır və keşməkeşli səhifəsini kinolentin yaddaşına köçürən film operatorları, Əməkdar incəsənət xadimləri Rafiq Quliyev və Nizami Abbas çıxış ediblər. Onlar qanlı hadisələr zamanı şahidi olduqları məqamları tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıblar.
Tədbirin sonunda 1990-cı ildə “Salnamə” yaradıcılıq birliyi tərəfindən ərsəyə gətirilən “Azadlığa gedən yollar” sənədli filmindən fraqmentlər nümayiş olunub, 20 Yanvar hadisələrinin Azərbaycanın azadlıq mübarizəsindəki rolu barədə müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC-nin törəmə şirkəti “Daşkəsən Dəmir Filiz” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətində də 20 Yanvar qurbanları yad edilib, hadisələrin Azərbaycanın suverenliyi, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə həm rəmzi mənası, həm də fenomenal roluna dair çıxışlar edilib.

AzerGold commemorates 32nd anniversary of January 20
The participants observed a minute silence in commemoration of martyrs who sacrificed their lives for the independence and territorial integrity of Azerbaijan.
Delivering a speech at the event, Zakir Ibrahimov, the Chairman of the Executive Board, noted that the bloodshed committed 32 years ago in Baku was one the worst crimes against the humanity. He mentioned that January 20 was not only the national tragedy, but also the nationwide movement of Azerbaijani people for the liberty.
Speaking about the traces left in the history of modern Azerbaijan by the events of January 20, the Chairman reminded that the national leader Heydar Aliyev was the first to raise his voice in protest of this illegal act of the Soviet government. Great leader Heydar Aliyev, who came to the Permanent Mission of Azerbaijan in Moscow on January 21, 1990, despite the prohibitions of the Soviet regime, risking his and his family’s lives, strongly criticized the organizers of the bloody tragedy and protested against this injustice. After the national leader returned to power in 1993, the bloody January fully received its political and legal assessment.
Zakir Ibrahimov noted that the Alley of Martyrs, where martyrs of this bloody tragedy are buried, has become a sacred place for our people. The fact that President Ilham Aliyev, Supreme Commander-in-Chief, delivered the good news about the liberation of Shusha to our people from the Alley of Martyrs, which played a very important and decisive role in the victory in the 44-day Patriotic War, once again proved the moral value of this sacred place.
The event was also attended by camera operators, Honored Artists Rafig Guliyev and Nizami Abbas, who filmed the events of January 1990 in Azerbaijan and recorded this difficult and turbulent page of our history in the motion picture. They brought the moments they witnessed during the bloody events to the attention of the participants.
At the end of the event, fragments from the documentary "Roads to Liberty" made by the "Salnama" creative association in 1990 were demonstrated, and the role of January 20 events in the struggle for freedom of Azerbaijan was discussed.
Notably, the victims of January 20 were commemorated at Dashkasan Iron Ore LLC, a subsidiary of AzerGold CJSC, and speeches were made on the symbolic and phenomenal role of this tragedy in the struggle for Azerbaijan's sovereignty, independence and territorial integrity.