“AzerGold” QSC Daşkəsəndə Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirib
“AzerGold” QSC-nin Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində 1 Mart – Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr edilmiş “Dayanıqlı və sabit gələcək naminə ekoloji risklərin idarə edilməsi” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib.
Mülki müdafiə tədbirlərinin planlaşdırılması, vaxtında və keyfiyyətlə icra edilməsi, eləcə də bu sahədə risklərin azaldılması məqsədilə təşkil edilən tədbir interaktiv formatda, nəzəri və praktiki hissələrdən ibarət olub.
Tədbir ilk hissəsində əvvəlcə Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyəti, Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Gəncə Regional Mərkəzi, Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Daşkəsən rayon bölməsinin nümayəndələri, eləcə də Daşkəsən rayon kənd nümayəndələrinin iştirakı ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin üzvü – sədrin müavini, İlqar Cəlilov mülki müdafiə sahəsində əməkdaşların məlumatlılığının artırılması, fövqəladə vəziyyətlərə hazırlığının davamlı olaraq yoxlanılması və daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə sistemli şəkildə icra edilən tədbirlər barədə ətraflı məlumat verib.
Sədr müavini qeyd edib ki, Səhmdar Cəmiyyət istehsalat prosesi zamanı əməyin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və insan amilinin daima ön planda tutulmasını fəaliyyətinin başlıca prinsipi kimi müəyyən edib. Yanğın, sürüşmə, sel və digər fövqəladə hallara qarşı preventiv tədbirlər çərçivəsində mütəmadi təlim-məşqlər keçirilir, əməkdaşların davamlı maarifləndirilməsi təmin olunur.
Müzakirə formatında davam edən görüşdən sonra işçi heyətin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün istifadə olunan mülki müdafiə, yanğından mühafizə və digər texniki təhlükəsizlik vasitələri nümayiş etdirilib. Həyəcan siqnalından sonra simulyasiya formasında buruqqazma və partlayış işləri nəticəsində yaranan zəhərli qazlardan “zəhərlənmə”, eləcə də “uçqun və sürüşmə halları” zamanı ilkin tibbi yardım göstərilməsi praktiki məşqləri keçirilib.
Tədbirdə iştirak edən müvafiq qurum və təşkilatların nümayəndələri “AzerGold” QSC tərəfindən mülki müdafiə sahəsində görülən işləri yüksək qiymətləndiriblər.

“AzerGold” CJSC held an event dedicated to World Civil Defense Day in Dashkesan
An educational event dedicated to March 1 - World Civil Defense Day - “Managing Environmental Risks for a Sustainable and Stable Future” was held at the Chovdar Integrated Regional Processing Area of “AzerGold” CJSC
The event aimed to plan and ensure timely, high-quality civil defense measures. It also focused on reducing risks in this area. The format was interactive and included both theoretical and practical parts.
In the first part of the event, a meeting was held with the participation of representatives of the Dashkesan District Executive Power, the Ganja Regional Center of the Ministry of Emergency Situations, the Dashkesan District Branch of the Azerbaijan Red Crescent Society, as well as representatives of Dashkasan District villages.
Ilgar Jalilov, Member of the Board of Directors and Deputy Chairman of “AzerGold” CJSC, spoke at the event. He provided detailed information on measures to increase employees' awareness of civil defense. He also discussed systematically implementing actions to check and improve emergency preparedness.
The Deputy Chairman noted that the Joint Stock Company has determined the main principle of its activity to ensure occupational safety during the production process and to always keep the human factor in the foreground. Regular training and exercise are held within the framework of preventive measures against fire, landslides, floods, and other emergencies, and continuous education of employees is provided.
After the meeting, which continued in the discussion format, civil defense, fire protection, and other technical safety equipment used to ensure the safety of the staff were demonstrated. After the alarm signal, practical exercises were held in the form of simulations on "poisoning" from toxic gases resulting from drilling and blasting, as well as on providing first aid in "avalanche and landslide cases".
Representatives of relevant institutions and organizations participating in the event highly appreciated the work done by "AzerGold" CJSC in the field of civil defense.