“AzerGold” QSC-də 20 Yanvar hadisələrinin 35-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib
“AzerGold” QSC-də müstəqil Azərbaycan tarixinin qəhrəmanlıq səhifələrindən biri olan 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Tədbirdə “AzerGold” QSC və onun törəmə cəmiyyəti “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC-nin rəhbərliyi və kollektivi, həmçinin 20 Yanvar şəhidlərinin və əlillərinin Vətən müharibəsində iştirak etmiş övladları iştirak ediblər.
Tədbirdə 35 il öncə Bakıda insanlığa qarşı ən ağır cinayətlərdən birinin törədildiyi, qanlı faciənin həyata keçirilməsində əsas məqsədin ölkəmizə qarşı ərazi iddiaları irəli sürən Ermənistanın təcavüzkarlıq siyasəti ilə üzləşdiyimiz illərdə bu haqsızlığa etiraz edən xalqımızı susdurmaq, demokratiya və milli azadlıq uğrunda mübarizədən çəkindirmək olduğu diqqətə çatdırılıb. Lakin 20 Yanvar hadisələrinin mərd, mübariz Azərbaycan xalqının müstəqillik arzusunu, dəmir iradəsini daha da möhkəmləndirdiyi, Sovet İttifaqının dağılması şəraitində ölkəmizin yenidən öz müstəqilliyinə qovuşduğu və bu müstəqilliyi qorumaq üçün xalqımızın təkidli çağırışı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıtdığı qeyd olunub. 20 Yanvar şəhidlərinin başlatdığı bu mübarizənin atadan oğula miras keçərək, Ulu Öndərin layiqli davamçısı cənab Prezident İlham Əliyevin liderliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Ordumuzun qələbəsi ilə tamamlandığı, düşmən üzərində parlaq zəfərin əldə edilməsində Silahlı Qüvvələrimizin sıralarında döyüşən qanlı Yanvar faciəsinin qurbanlarının övladlarının da payının olduğu vurğulanıb. Bildirilib ki, onların talelərinə ataları kimi düşmənlə mübarizədə qəhrəmanlıq göstərmək, öz atalarının qisasını torpaqlarımıza göz dikənlərdən almaq yazılıb.
Daha sonra çıxış edən 20 Yanvar şəhidlərinin Vətən müharibəsində iştirak etmiş övladları qanlı faciə barədə təəssüratlarını və Vətən müharibəsində keçdikləri döyüş yolu haqqında xatirələrini bölüşüblər. Xalqımızın cənab Prezident İlham Əliyevin liderliyi ilə ərazi bütövlüyünü və dövlət suverenliyini tam bərpa etdiyini qürurla qeyd edən müharibə iştirakçıları 20 Yanvar hadisələri ilə başlanan azadlıq, müstəqillik mübarizəsinin düşmən üzərində döyüş meydanında əldə edilmiş parlaq zəfərlə öz məntiqi nəticəsinə çatdığını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıblar.

35th anniversary of the tragedy of January 20 commemorated at AzerGold CJSC
AzerGold CJSC organized an event dedicated to the 35th anniversary of the tragedy of January 20, one of the heroic pages of the history of independent Azerbaijan.
The event was attended by the management and staff of AzerGold CJSC and its subsidiary – Dashkasan Demir Filiz (Iron Ore) LLC, as well as the martyrs’ and veterans’ sons who participated in the Patriotic War.
Unfortunately, 35 years ago Baku witnessed the events of January 20, one of the most serious crimes against humanity. That bloody tragedy had the purpose to suppress our nation protesting the aggressive policy of Armenia, which had territorial claims against our country. Nevertheless, the events of January 20 urged the desire for independence and strengthened the will of the brave Azerbaijani people; our country regained its independence while the Soviet Union collapsed, and the National Leader Heydar Aliyev returned to power with the insistence of the nation. That fight initiated by the martyrs of January 20 was completed with the victory of our army during the 44-day Patriotic War with the participation of the sons of those martyrs under the leadership of the worthy successor of the National Leader, H.E. President Ilham Aliyev, and a brilliant victory over the enemy was achieved. Probably, it was the fate for those fighters to show heroism in the fight against the enemy, like their fathers, and to revenge them.
Those who have participated in the Patriotic War, sons of the martyrs of January 20, shared their impressions of the bloody tragedy and their memories of fighting in the Patriotic War. The war participants, who proudly celebrated the restoration of territorial integrity and state sovereignty under the leadership of President Ilham Aliyev, highlighted that the struggle for freedom and independence, which have been started with the January 20 events, ended with a brilliant victory over the enemy on the battlefield.