“AzerGold” QSC-də Çin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
“AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov, “Daşkəsən Dəmir Filiz” (DDF) MMC-nin Baş direktoru Ceyhun Əliyev və “Azerbaijan Metal Company” MMC-nin rəhbər heyəti ilə “China Export & Credit Insurance Corporation” (Sinosure) və “Sinosteel Equipment & Engineering Co., Ltd” (Sinosteel) şirkətinin nümayəndələri arasında görüş keçirilib.
Qeyd edək ki, “Sinosure” Çin Xalq Respublikasının ixrac-sığorta agentliyi, “Sinosteel” isə mədənçilik, emal və metallurgiya texnologiyaları sahəsində ixtisaslaşmış Çin dövlətinə məxsus aparıcı “Sinosteel Group Corporation Limited” sənaye korporasiyasının əsas törəmə şirkətlərindən biridir.
Görüş çərçivəsində tərəflər Şəmkir rayonu ərazisində tikiləcək isti briketlənmiş dəmir (İBD) zavodunun inşasının icrası üçün texniki-iqtisadi əsaslandırma (TİƏ) sənədi hazırlanması istiqamətində ilkin müzakirələr aparıb.
Müzakirələr zamanı layihənin texniki detalları ilə yanaşı, maliyyələşmə mexanizmlərinin müəyyənləşdirilməsi və bu məqsədlə əsas kredit vəsaitlərinin Çin bazarından cəlb edilməsi məsələlərinə də toxunulub. “Sinosure” şirkətinin nümayəndələri təklif olunan maliyyə mexanizmini dəstəklədiklərini vurğulayıblar. Görüşdə tərəflər layihənin icrasına dair gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri ətrafında da geniş fikir mübadiləsi aparıblar.
Xatırladaq ki, DDF MMC və Qazaxıstanın “Fonte GreenMet Investments Fund OEIC Limited” şirkəti tərəfindən təsis edilmiş “Azerbaijan Metal Company” MMC illik 2 milyon ton istehsal gücünə malik İBD zavodunun maliyyələşdirilməsi, layihələndirilməsi, qurulması və gələcək istismarına məsul olan birgə müəssisədir. Qeyd edək ki, Şəmkir rayonu ərazisində tikilməsi planlaşdırılan zavodun 2029-cu ilin ortalarında istismara verilməsi planlaşdırılır.

A meeting was held at “AzerGold” with the Chinese delegation
A meeting took place between the Chairman of the Executive Board of “AzerGold” Closed Joint Stock Company (CJSC), Zakir Ibrahimov, the CEO of “Dashkasan Iron Ore” (DDF) LLC, Ceyhun Aliyev, and the management of “Azerbaijan Metal Company” LLC, with the representatives of “China Export & Credit Insurance Corporation” (Sinosure) and “Sinosteel Equipment & Engineering Co., Ltd” (Sinosteel).
Sinosure, China’s export credit insurance agency, and Sinosteel, a major Chinese mining and metallurgy corporation, participated as the primary Chinese partners.
The meeting focused on preparing a feasibility study for constructing a Hot Briquetted Iron (HBI) plant in Shamkir district.
In addition to the project’s technical details, the discussions also covered the identification of financing mechanisms and the attraction of primary loan funds from the Chinese market for this purpose. Representatives of “Sinosure” emphasized their support for the proposed financial mechanism. The parties also exchanged extensive views on potential areas of future cooperation regarding the project's implementation.
It should be noted that “Azerbaijan Metal Company” is a joint venture established by DDF LLC and Kazakhstan’s “Fonte GreenMet Investments Fund OEIC Limited.” The company is responsible for financing, designing, constructing, and operating the HBI plant, which will have an annual production capacity of 2 million tons. The plant, planned for construction in the Shamkir district, is expected to be commissioned in mid-2029.