“AzerGold” QSC-də hasilatın pay bölgüsü haqqında Saziş üzrə yeni Rəhbər komitənin ilk iclası keçirilib
18.10.2024
16:29
“Gədəbəy”, “Qoşa”, “Xarxar”, “Qaradağ”, “Ordubad” qrupu (“Piyazbaşı”, “Ağyurd”, “Şəkərdərə”, “Kələki”), “Qızılbulaq”, “Dəmirli” və “Vejnəli” qızıl, mis və polimetal perspektiv filiz yataqlarının kəşfiyyatı, işlənməsi və hasilatın pay bölgüsü haqqında “AzerGold” QSC ilə “R.V. Investment Group Services, LLC” arasında bağlanmış saziş üzrə yeni tərkibdə formalaşdırılmış Rəhbər komitənin ilk iclası keçirilib.
Rəhbər komitənin yeni sədri – “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Xəyyam Fərzəliyevin rəhbərliyi ilə keçirilən iclasda saziş üzrə tərəfdaşlıq səlahiyyətlərinin “AzerGold” QSC-yə ötürülməsindən sonra görülən işlər müzakirə olunub. Xarici şirkətin mədən layihələri üzrə operatoru “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited”in (AİMKL) 2024-cü ilin birinci yarımili ərzində fəaliyyətinin nəticələri, o cümlədən Ağdərə rayonunda yerləşən “Dəmirli” mis-molibden yatağında fəaliyyətin təşkili istiqamətində görülən işlər təhlil edilib.
Bildirilib ki, xarici şirkətin cari ilin birinci yarımilində hasilat və satış həcmləri kəskin azalaraq, plandan aşağı olub. Belə ki, 2024-cü ilin ilk 6 ayı ərzində hasilat həcmləri 4704 unsiya qızıl, 100 ton mis, 12745 unsiya gümüş təşkil edib. Bu da cari ilin 6 aylıq hasilat planı ilə müqayisədə qızıl üzrə 38%, mis üzrə 89%, gümüş üzrə 64% azdır. Eləcə də ümumi layihə üzrə gəlirlər planla müqayisədə 54% geriləyib. Buna səbəb Saziş çərçivəsində istehsal fəaliyyətinin ötən ilin iyul ayından etibarən Gədəbəy rayonunun Söyüdlü kəndində nəm tullantı anbarı sahəsində monitorinqlərin aparılması və mövcud vəziyyətin qiymətləndirilməsi məqsədilə dayandırılması nəticəsində yaranan fasilələr göstərilib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikasının 21 iyun 2024-cü il tarixli, 1176-VIQ nömrəli Qanunu ilə sazişin həyata keçirilməsi ilə əlaqədar dövləti təmsil etmək səlahiyyəti “AzerGold” QSC-yə verildikdən sonra xarici şirkətlə birgə həyata keçirilən operativ dəstək tədbirləri, tikinti-quraşdırma işlərinin, həmçinin bəzi digər istiqamətlər üzrə fəaliyyətin yerli və beynəlxalq qanunvericiliyə uyğunlaşdırılması nəticəsində növbəti aydan etibarən istehsalat mərhələli şəkildə bərpa ediləcək. Nəticədə tərəfdaş şirkətin istehsalat göstəricilərinin tədricən artması, 2025-ci ilin əvvəlində isə 2023-cü ilədək olan səviyyəyə çatması təmin ediləcək. “AzerGold” QSC tərəfindən tərəfdaş şirkətin fəaliyyət istiqamətləri üzrə artım tempinin əldə edilməsinə bundan sonra da dəstək göstəriləcək.
İclasda, növbəti il üzrə hasilat və ixrac planının hazırlanması istiqamətində tapşırıqlar verilib, həmçinin Rəhbər komitənin İqtisadi, İstehsalat və texniki, eləcə də Ekoloji məsələlər üzrə altqruplarının yeni tərkibləri müəyyənləşdirilib. İclas qarşılıqlı maraq doğuran və icrasına dəstək tələb olunan məsələlərin, habelə “Dəmirli” mis-molibden yatağında fəaliyyətin qısa zaman ərzində təşkili üçün zəruri addımların müzakirəsi ilə davam edib, qaldırılan məsələlərin Saziş və mövcud qanunvericilik çərçivəsində həll edilməsi iclasın yekun protokoluna daxil edilib.
Xatırladaq ki, hasilatın pay bölgüsü haqqında saziş 20 avqust 1997-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının “Azərqızıl” Dövlət Şirkəti ilə R.V. Investment Group Services, LLC arasında bağlanmışdı. 22 yanvar 2000-ci il tarixindən, Sazişə yeni dəyişikliyə qədər “Azərqızıl”ın ləğv edilməsi nəticəsində Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi Sazişdən irəli gələn öhdəliklər üzrə “Azərqızıl”ın hüquqi varisi hesab edilmişdi. Azərbaycan Respublikasının 21 iyun 2024-cü il tarixli, 1176-VIQ nömrəli Qanunu ilə sazişin həyata keçirilməsi ilə əlaqədar dövləti təmsil etmək səlahiyyəti “AzerGold” QSC-yə verilib.

AzerGold CJSC hosted the first meeting of the new Steering Committee on Production Sharing Agreement
18.10.2024
16:29
The first meeting of the Steering Committee was held on the Exploration, Development and Production Sharing Agreement between AzerGold CJSC and R.V. Investment Group Services LLC on the prospective gold, copper and polymetallic ore deposits of Gadabey, Gosha, Kharkhar, Garadagh, Ordubad group (Piyazbashi, Aghyurd, Shakardara, Kalaki), Gizilbulag, Damirli and Vejnali.
Khayyam Farzaliyev, the new Chairman of the Steering Committee, Deputy Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC, led the meeting, which discussed the realized activities after the transfer of partnership authorities to AzerGold CJSC under the Agreement. The operations by the Azerbaijan International Mining Company Ltd. – operator of the foreign company’s mining projects – during the first half of 2024, were reviewed, including the activities carried out for operating the Damirli copper-molybdenum deposit in Aghdara region.
It was reported that in the first half of 2024, the production and sales of the foreign company decreased seriously, and it was lower than the planned volume. During the first six months of 2024, 4 704 ounces of gold, 100 tons of copper, and 12 745 ounces of silver were produced. According to the production plan for six months, these indicators show a decrease of 38 percent for gold, 89 percent for copper, and 64 percent for silver. Consequently, planned revenues for the overall project decreased by 54 percent. The reason for these decreases was the suspension of production since July of 2023 in Soyudlu village of Gadabey region for the purpose of monitoring and evaluation of the situation at the wet tailings facility.
After AzerGold CJSC has been assigned to represent the country for agreement performance by 21 June 2024 dated, No. 1176-VIQ Law of the Republic of Azerbaijan, the production process is to be gradually restored based on supportive events together with the foreign company, including adaptation of construction and installation works, as well as other activities to local and international legislation. Hence, the production indicators of the partner company will be increased, and at early 2025, they will reach the level observed in 2023. And AzerGold CJSC will continue to support the partner company to achieve this growth rate.
During the meeting, preparation for the production and export plan for the next year were discussed, as well as the new members of the Steering Committee groups on economic, production and technical, as well as environmental issues were determined. And also, support-requiring issues of mutual interest, as well as the necessary measures for the sooner operation of the Damirli copper-molybdenum deposit were considered, and the realization of the discussed issues according to the Agreement and relevant legislation were included in the final protocol of the meeting.
The Steering Committee managing the project on the Production Sharing Agreement consists of AzerGold CJSC, the Ministry of Economy, the Ministry of Ecology and Natural Resources and the authoritative members of R.V. Investment Group Services LLC.
The Production Sharing Agreement was signed on August 20, 1997 between Azergizil State Company of the Republic of Azerbaijan and R.V. Investment Group Services LLC. From January 22, 2000 until the amendment to the Agreement, the Ministry of Ecology and Natural Resources has been considered the legal successor of Azergizil after its litigation for the obligations arising from the Agreement. According to the No. 1176-VIQ Law of the Republic of Azerbaijan dated 21 June 2024, the authority to represent the state in connection with the implementation of the Agreement was assigned to AzerGold CJSC.