“AzerGold” QSC-də Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü münasibətilə tədbir keçirilib
1 mart 2022-ci il tarixində “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) baş ofisində “Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü”nə həsr edilmiş “Təbii fəlakətlər və böhranlar zamanı köçürülən əhalinin mülki müdafiəsi, idarə edilməsi, könüllülərin rolu və pandemiya ilə mübarizə” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini, Cəmiyyətin Fövqəladə Hallar Komissiyasının sədri Oqtay Məmmədov mülki müdafiə sahəsində əməkdaşların maarifləndirilməsinin vacibliydən bəhs edib, təhlükəsiz iş şəraitinin təmin olunması, eləcə də müvafiq strukturların dəstəyi ilə fövqəladə hallardan mühafizə sahəsində hazırlığın təmin edilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb. O.Məmmədov Cəmiyyətin fəaliyyətinin təşkil edildiyi bütün obyekt və sahələrdə bundan sonra da mülki müdafiə işinin müasir tələblər səviyyəsində qurulacağını, əhalinin və ərazilərin fövqəladə hallardan qorunması istiqamətində zəruri tədbirlərin həyata keçirələcəyini qeyd edib.
Daha sonra Səbail rayonu üzrə Fövqəladə Hallar və Mülki Müdafiə şöbəsinin rəisi Nazir Əkbərov və “AzerGold” QSC-nin Mülki Müdafiə və Yanğından Mühafizə üzrə Qərərgah rəisi Əlirza Həmzəyev fövqəladə hallara qarşı hər bir əməkdaşın hazırlıqlı olmasının önəmi, o cümlədən könüllülərin rolu barədə çıxışlar ediblər. Tədbirin sonunda fövqəladə hal imitasiya edilib, böhran vəziyyətinə qarşı görülməli olan tədbirlər əyani şəkildə nümayiş etdirilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatına 1993-cü ildə qoşulub. Son illər iqlim dəyişikliyi ilə əlaqədar təbii fəlakətlərin artması, COVİD-19 pandemiyası və sosial-siyasi böhranların icmalara mövcud təsirləri səbəbi ilə təşkilat 2022-ci il Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününü “Təbii fəlakətlər və böhranlar zamanı köçürülən əhalinin mülki müdafiəsi, idarə edilməsi, könüllülərin rolu və pandemiya ilə mübarizə” mövzusuna həsr edib. Bu məqsədlə 1 mart tarixində bütün dünyada, o cümlədən Azərbaycanda da “Təbii fəlakətlər və böhranlar zamanı köçürülən əhalinin mülki müdafiəsi, idarə edilməsi, könüllülərin rolu və pandemiya ilə mübarizə” şüarı ilə maarifləndirici tədbirlər keçirilir.

“AzerGold” Closed Joint Stock Company hosted an awareness raising event on “civil defense and management of displaced populations in face of disasters and crises; role of volunteers and the fight against pandemic” on March 1, 2022.
Speaking at the event, Deputy chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC, Head of the Emergency Situations Commission Ogtay Mammadov made a speech about the importance of enlightening the personnel. He also pointed out the actions taken jointly with relevant responsible bodies towards ensuring safe working conditions, as well as emergency preparedness. Mammadov noted that civil defense will continue to be built in compliance with modern requirements in all facilities and sites where the Company is functioning, and necessary measures will be taken to protect the population and territories from emergencies.
Then the head of Emergency Situations and Civil Defense Department of Sabail region Nazir Akbarov and the Chief of General Staff for Civil Defense and Fire Protection of AzerGold CJSC Alirza Hamzayev spoke about the importance of preparing every employee for emergencies, as well as the role of volunteers. At the end of the event, fake emergency incident was imitated, and the steps to be taken were demonstrated.
Azerbaijan joined the International Civil Defense Organization in 1993. Due to the increase in natural disasters caused by climate change, the COVID-19 pandemic and the impacts of socio-political crises on communities in recent years, the organization devotes World Civil Defense Day 2022 on “Civil defense and management of displaced populations in face of disasters and crises; role of volunteers and the fight against pandemic". To this end, on March 1, awareness raising events are held around the world, as well as in Azerbaijan under the slogan of "Civil defense and management of displaced populations in face of disasters and crises; role of volunteers and the fight against pandemic."