“AzerGold” QSC ekoloji sahədə “2023-cü ilin ən yaxşı tərəfdaşı” nominasiyası üzrə təltif edilib
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən (ETSN) “Korporativ sosial məsuliyyət çərçivəsində ətraf mühit layihələrinə dəstək olan ən yaxşı tərəfdaş” nominasiyası üzrə təltif edilib.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev tərəfindən təqdim edilən nominasiyanı Səhmdar Cəmiyyətin adından İdarə Heyəti sədrinin müavini, Korporativ Sosial Məsuliyyət Komitəsinin sədri Xəyyam Fərzəliyev qəbul edib.
Tədbirdə, həmçinin ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, biomüxtəliflik və ekosistemin bərpasına önəm verən, bu istiqamətdə layihələr həyata keçirən, ekoloji maarifləndirmə sahəsində təşəbbüskarlıq göstərən digər sahibkarlıq subyektləri və qeyri-hökumət təşkilatları təltif edilib.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC dağ-mədən sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyəti ilə ölkəmizin qeyri-neft sektorunda aparıcı pillələrdə qərarlaşan əsas ixracatçı dövlət şirkətlərindən biri kimi iqtisadi inkişafa töhfə verməklə yanaşı, məsuliyyət zonalarında dayanıqlı inkişaf məqsədlərini daim diqqətdə saxlayır, ətraf mühitin mühafizəsi tədbirlərinə ardıcıl və sistemli dəstək göstərir.
Xatırladaq ki, ötən il Səhmdar Cəmiyyət tərəfindən Daşkəsən rayonunun ərazisində bitən, “Qırmızı Kitab”a daxil edilmiş nadir, nəsli kəsilmək təhlükəsində olan bitki növlərinin çoxaldılması, onların tarixən yetişdiyi ərazilərə reintroduksiyası layihəsi icra edilib. 2021-ci ildən icrasına başlanılan ekoloji layihə çərçivəsində Daşkəsən rayonunda yerləşən “Çovdar” qızıl mədəni ətrafındakı dağlardan nəsli kəsilmək təhlükəsində olan bitkilər aşkarlanaraq, toxumları yığılıb. 1 il ərzində həmin toxumların çeşidlənməsi, müvafiq dərman vasitələri ilə qurudulması həyata keçirilərək, təcrübə sahəsində yetişdirilib. Nəticədə “Rosa zangezura Jarosch.” (Zəngəzur itburnusu), “Rosa nisami Sosn.” (Nizami itburnusu) və digər nadir bitkilərin tarixən yetişdiyi ərazilərdə çoxaldılması həyata keçirilib. Nadir bitkilərin mühafizəsi tədbirlərinə dair məlumatlar ötən il işıq üzü görmüş Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”ının yeni – 3-cü nəşrinə daxil edilib.
Eyni zamanda QSC ötən il hasilat bölgələrində reallaşdırdığı ağacəkmə, yaşıllaşdırma və çaykənarı təmizlik aksiyaları ilə ətraf mühitin mühafizəsi tədbirlərinə öz töhfəsini davam etdirib.

AzerGold CJSC Was Awarded in the Best Partner 2023 Category in the Field of Ecology
The Ministry of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan awarded AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC) in the category ‘The Best Partner for Supporting Environmental Projects as Part of Corporate Social Responsibility.’
Deputy Chairman of the Board, Chairman of the Corporate Social Responsibility Committee, Khayyam Farzaliyev accepted the award presented by the Minister of Ecology and Natural Resources, Mukhtar Babayev, on behalf of the Joint-Stock Company.
At the event, other business entities and NGOs were also awarded, who attach importance to environmental protection and restoration of biodiversity and ecosystems, implement projects in this area, and take initiatives in the field of environmental education.
It should be noted that AzerGold CJSC contributes to economic development with its mining activity as one of the key state exporters that hold leading positions in the non-oil sector of our country while constantly keeping in mind the goals of sustainable development in the areas of its responsibility and providing consistent and systematical support for the environmental protection.
Recall that last year, the Joint-Stock Company implemented a project for the reproduction of red-listed rare and endangered plant species growing in the Dashkasan region and their reintroduction to the areas of their historical growth. As part of the ecological project started in 2021, endangered plants were identified in the mountains around the Chovdar gold mine located in the Dashkesan region, and their seeds were collected. Over a year, those seeds were sorted, dried using appropriate drugs, and grown in the experimental field. As a result, Rosa Zangezura Jarosch. (Zangazur Rosehip), Rosa Nisami Sosn. (Nizami Rosehip), and other plant species were propagated in areas of their historical growth. Information on measures to protect plant species was included in the new 3rd edition of the “Red Book” of the Republic of Azerbaijan, published in 2023.
Information on rare plant protection measures was included in the new - 3rd edition of the Red List of the Republic of Azerbaijan, published last year.
Herewith, the CJSC continued to contribute to environmental protection last year by arranging tree-planting, greening, and riverbank cleaning campaigns in the production areas.