“AzerGold” QSC ekoloji sahədə “2024-cü ilin ən yaxşı tərəfdaşı” nominasiyası üzrə təltif edilib
“AzerGold” QSC Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi (ETSN) tərəfindən 2024-cü ildə “Korporativ sosial məsuliyyət çərçivəsində ətraf mühit layihələrində ən yaxşı tərəfdaş” nominasiyası üzrə təltif edilib.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev tərəfindən təqdim edilən mükafatı “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini, Korporativ Sosial Məsuliyyət Komitəsinin sədri Xəyyam Fərzəliyev qəbul edib.
QSC bu mükafata 2024-cü ildə icra etdiyi “Daşkəsən rayonunda bitən nadir bitkilərin reintroduksiyası” və “Təmiz Daşkəsən” layihələri ilə ətraf mühitin mühafizəsinə verdiyi töhfələrə görə layiq görülüb.
Tədbirdə, həmçinin təbiətin mühafizəsi və ətraf mühitin qorunmasına yönələn təşəbbüslərə qoşularaq ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasına, ekoloji maarifləndirmə sahəsinə dəstək göstərən digər sahibkarlıq subyektləri, təşkilatlar və qeyri-hökumət təşkilatları müxtəlif nominasiyalar üzrə təltif edilib.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC fəaliyyət göstərdiyi bölgələrdə ətraf mühitin mühafizəsi və sosial məsuliyyətlilik prinsiplərini daim diqqətdə saxlayır. Səhmdar Cəmiyyəti “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilən 2024-cü ildə hasilat və istehsalat fəaliyyəti həyata keçirdiyi Daşkəsən rayonunda ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində ardıcıl və kompleks tədbirlərini davam etdirib.
Belə ki, 2021-2024-cü illərdə icra edilən “Daşkəsən rayonunda bitən nadir bitkilərin reintroduksiyası” layihəsi çərçivəsində ötən il Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitabı”na daxil edilmiş nadir, nəsli kəsilmək təhlükəsində olan bitki növlərinin “Çovdar” qızıl mədəni ətrafında çoxaldılması və reintroduksiyası işləri uğurla tamamlanıb.
“Təmiz Daşkəsən” ekoloji layihəsi çərçivəsində isə ümumilikdə 10 hektara yaxın ərazi plastik, polietilen, metal, şüşə, kağız, karton və digər tərkibli tullantılardan təmizlənib, Daşkəsən şəhərinin müxtəlif küçələrinə yeni tullantı konteynerləri və zibil qutuları yerləşdirilib.
Bundan başqa, qış aylarında yem tapmaqda çətinlik çəkən quşların bəslənməsinə və mühafizəsinə dəstək məqsədilə “Çovdar” qızıl mədəninin ətrafındakı meşə ərazisində ekoloji təmiz quş yemlikləri quraşdırılıb, onların mövsümlük yem ehtiyacı qarşılanıb, ərazidə ağacəkmə və yaşıllaşdırma işləri davam etdirilib.

AzerGold CJSC received the Best Partner of the Year 2024 award in the environmental field
AzerGold CJSC was awarded the Best Partner in Environmental Projects within Corporate Social Responsibility by the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan in 2024.
The award was presented by Mukhtar Babayev, Minister of Ecology and Natural Resources, to Khayyam Farzaliyev, Deputy Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC, Chairman of the Corporate Social Responsibility Committee.
The Company received this award for its contributions to environmental protection through the Reintroduction of Rare Plants Growing in Dashkasan Region and Temiz Dashkasan projects implemented in 2024.
Other business entities, organizations and non-governmental companies, which support environmental protection, health and environmental education were also awarded in various nominations.
AzerGold CJSC is focused on the principles of environmental protection and social responsibility in the regions it operates. In 2024 – Green World Solidarity Year, the Company continued its projects on environmental protection in the Dashkasan region, where it operates regularly.
Thus, the recultivation and reintroduction of rare, endangered plant species included in the Red Book of the Republic of Azerbaijan was completed around the Chovdar gold mine in 2024 within the Reintroduction of Rare Plants Growing in Dashkasan Region, started in 2021.
About 10 hectares of land was cleaned of plastic, polyethylene, metal, glass, paper, cardboard and other waste, and new waste containers and trash cans were placed on various streets of Dashkasan city within the Temiz Dashkasan environmental project (the word “Temiz” is translated from Azerbaijani into English as clean, pure).
Furthermore, many trees and bushes were planted, eco-friendly bird feeders were installed in the forest area around the Chovdar gold mine to protect birds and supply their needs during cold winter months.