“AzerGold” QSC-nin İşçi qrupu hasilatın pay bölgüsü haqqında Saziş çərçivəsində Gədəbəydəki mədənlərə baxış keçirib
05.08.2024
16:46
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) Gədəbəy, Qoşa, Xarxar, Qaradağ, Ordubad qrupu (Piyazbaşı, Ağyurd, Şəkərdərə, Kələki), Qızılbulaq, Dəmirli və Vejnəli qızıl, mis və polimetal perspektiv filiz yataqlarının kəşfiyyatı, işlənməsi və hasilatın pay bölgüsü haqqında “AzerGold” QSC ilə “R.V. Investment Group Services, LLC” arasında bağlanmış saziş üzrə səlahiyyətlərinin icrası çərçivəsində ilkin tanışlıq səfərləri həyata keçirib.
Məqsəd saziş sahələrində mədənlərin idarə olunması, geoloji kəşfiyyat, hasilat, istehsalat, ətraf mühitin mühafizəsi, yerli icmalarla işin təşkili, korporativ sosial məsuliyyət və digər istiqamətlərdə fəaliyyətlə tanışlıq, əməliyyat şirkəti “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited”in (AİMK) dağ-mədən sahəsində fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, Sazişin tələblərinə uyğun icrası istiqamətində təkliflərin hazırlanması, prosesə dəstək göstərilməsi və nəzarət tədbirlərinin icra edilməsidir.
Bu məqsədlə “AzerGold” QSC-nin nəzdində yaradılmış İşçi qrupu xarici şirkətin yeganə aktiv əməliyyat sahəsi olan “Gədəbəy” saziş sahəsinə səfər edib. Tanışlıq səfəri çərçivəsində əvvəlcə Səhmdar Cəmiyyət və AİMK nümayəndələri arasında görüş keçirilib, xarici operatorun fəaliyyəti, tətbiq etdiyi hasilat üsulları, istehsalat texnologiyaları və digər istiqamətlərdə görülən işlərlə bağlı məlumat əldə edilib, fəaliyyətin daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Daha sonra “Gədəbəy” saziş sahəsinə daxil olan “Gədəbəy”, “Qədir”, “Zəfər”, “Uğur” və “Gilar” qızıl, gümüş, mis yataqları, həmçinin istehsalat zavodları, nəm tullantı anbarı, laboratoriya və digər infrastruktur obyektlərinə baxış keçirilib.
Məlumat verilib ki, 8 saziş sahəsində işləmək hüququna malik olan AİMK hazırda “Gədəbəy” saziş sahəsində yerləşən mədənlərdə açıq və yeraltı hasilat üsulları ilə filizçıxarma əməliyyatlarını icra edir. Hasil edilən filizlər metal tərkibindən asılı olaraq çeşidləndikdən sonra aidiyyəti üzrə rayon ərazisində yerləşən qızıl və ya mis emalı təyinatlı istehsalat sahələrində emal olunur.
Bundan başqa, İşçi qrupun üzvləri geoloji tədqiqat və istismara hazırlıq mərhələsində olan “Qaradağ”, “Qızılbulaq” və “Dəmirli” filiz yataqlarına da səfər edərək, sahələrə baxış keçiriblər.
Tanışlıq səfərləri zamanı İşçi qrupun üzvləri yekun hesabata əlavə edilməsi, Saziş üzrə tərəfdaşlıqla bağlı hazırlanacaq Tədbirlər Planında nəzərə alınması üçün müvafiq qeydlər aparıblar.
Növbəti mərhələdə isə “AzerGold” QSC tərəfindən saziş sahələrində mədən-filiz əməliyyatlarının icrası zamanı fəaliyyətin sazişin tələblərinə uyğun şəkildə təşkil edilməsi üçün zəruri tədbirlər görüləcək, eyni zamanda xarici şirkətin hökumət orqanları ilə əməkdaşlığına dəstək göstəriləcək. Eyni zamanda saziş sahələrində mütəmadi monitorinq işləri həyata keçiriləcək.
Xatırladaq ki, hasilatın pay bölgüsü haqqında saziş 20 avqust 1997-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının “Azərqızıl” Dövlət Şirkəti ilə R.V. Investment Group Services, LLC arasında bağlanmışdı. 22 yanvar 2000-ci il tarixindən, Sazişə yeni dəyişikliyə qədər “Azərqızıl”ın ləğv edilməsi nəticəsində Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi Sazişdən irəli gələn öhdəliklər üzrə “Azərqızıl”ın hüquqi varisi hesab edilmişdi. Azərbaycan Respublikasının 21 iyun 2024-cü il tarixli, 1176-VIQ nömrəli Qanunu ilə sazişin həyata keçirilməsi ilə əlaqədar dövləti təmsil etmək səlahiyyəti “AzerGold” QSC-yə verilib.

Working group of AzerGold CJSC inspected the mines in Gedebey within the Production Sharing Contract
05.08.2024
16:46
Gedebey, Gosha, Kharkhar, Garadagh and Ordubad groups (Piyazbashi, Aghyurd, Shekerdara, Keleki) of AzerGold CJSC organized preliminary visits within the framework of contract performance between AzerGold CJSC and R.V. Investment Group Services LLC on exploration and production sharing of prospective gold, copper and polymetallic ore deposits of Gizilbulag, Demirli and Vejnali.
The main goal is to get acquainted with the corporate social responsibilities and activities in other directions, management of mines in the contract areas, geological exploration, production, environmental protection, and to improve the mining activities of Azerbaijan International Mining Company Ltd. (AIMC), preparing proposals for the performance of the Contract in accordance with the requirements, to support the process and take necessary measures.
For this purpose, the working group of AzerGold CJSC visited the Gedebey contract area, which is the only active operation area of ​​the foreign company. A meeting was held between the representatives of AzerGold and AIMC, information was given about the activities of the foreign operator and its production methods, production technologies, etc. and ideas were exchanged for further development within the visit.
Furthermore, Gedebey, Qadir, Zafar, Ughur and Gilar gold, silver, copper deposits, as well as production plants, wet waste storage, laboratory and other infrastructure facilities, included in the Gedebey contract area were visited.
It was noted that AIMC, which has the right to work in eight contract areas, is currently extracting out ores in the mines located at Gedebey contract area applying open-pit and underground mining methods. After sorting out the extracted ores depending on their metal content, they are processed in gold or copper processing areas located in the region.
In addition, the working group members visited the Garadagh, Gizilbulag and Demirli ore deposits, which are at the geological research preparation and exploitation stages.
During the visits, the working group members took some notes to include in the final report and consider in the Action Plan of the partnership under the Contract.
At the following stages, necessary measures will be taken by AzerGold CJSC during the mining operations in the contract areas to meet the contract requirements and at the same time, support will be provided to the cooperation of the foreign company with the government authorities, and regular monitoring will be provided at the contract areas.
For your information, the Production Sharing Contract was signed on 20 August 1997 between Azergizil State Company of the Republic of Azerbaijan and R.V. Investment Group Services LLC. From 22 January 2000 until the new amendment to the Contract, because of the liquidation of Azergizil, the Ministry of Ecology and Natural Resources was considered the legal successor of Azergizil for the obligations arising from the Contract. The authority to represent the state in connection with the contract performance was given to AzerGold CJSC according to the Law of the Republic of Azerbaijan dated 21 June 2024 and numbered 1176-VIQ.