“AzerGold” QSC-nin kollektivi Zəfər parkını ziyarət edib
27 Sentyabr – Anım Günü ilə əlaqədar “AzerGold” QSC və onun törəmə şirkətləri - “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC və “AzerBlast” MMC-nin rəhbərliyi və kollektivi Bakı şəhərində inşası davam etdirilən Zəfər parkını ziyarət ediblər.
44 günlük Vətən müharibəsində əldə edilmiş şanlı qələbənin, Zəfər tariximizin əbədiləşdirilməsi və şəhidlərimizin əziz xatirəsinə ehtiramın növbəti ifadəsi olan parkın girişindəki xatirə daşının önünə gül dəstələri düzülüb, ölkəmizin müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən qəhrəmanlarımız dərin hörmətlə yad edilib.

The management and staff of AzerGold Closed Joint-Stock Company and its subsidiaries – Dashkasan Demir Filiz (Iron Ore) LLC and AzerBlast LLC have visited the Zafar (Victory) Park in Baku, which is under construction, on the occasion of September 27 – Memorial Day.
Flowers were put in front of the memorial stone at the entrance of the Park, immortalizing our victorious history and reflecting the deep respect to our martyrs and the glorious victory achieved in the 44-day Patriotic War under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, the victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev; and the memory of our martyrs, our heroes who gave their lives for the independence and territorial integrity of our country was commemorated with deep respect.