“AzerGold” QSC-nin nümayəndə heyəti “Gədəbəy” saziş sahəsinə növbəti dəfə səfər edib
“AzerGold” QSC-nin nümayəndə heyəti “R.V. Investment Group Services, LLC” ilə bağlanmış saziş üzrə səlahiyyətlərinin icrası çərçivəsində “Gədəbəy” saziş sahəsinə növbəti dəfə səfər ediblər. Səhmdar Cəmiyyətinin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov və QSC-nin nəzdində yaradılmış İşçi qrupunun üzvləri, o cümlədən digər səlahiyyətli şəxslər ilk olaraq Gədəbəy rayonunun Söyüdlü kəndinin yaxınlığında yerləşən nəm tullantı anbarına və digər infrastruktur obyektlərinə baxış keçiriblər.
Nümayəndə heyətinə “Gədəbəy” saziş sahəsinin nəm tullantı anbarının dayanıqlığının təmin edilməsi məqsədilə dayaq bəndin tikinti prosesi barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd edilib ki, “AzerGold” QSC tərəfindən həyata keçirilən operativ dəstək tədbirləri nəticəsində tikintinin layihə sənədlərinin aidiyyəti üzrə dövlət qurumlarından razılaşdırılması və icazə sənədlərinin əldə olunmasından sonra avqust ayından etibarən başlayan tikinti-quraşdırma işlərinin cari ilin noyabr ayında yekunlaşdırılması nəzərdə tutulur.
Daha sonra “AzerGold” QSC və “R.V. Investment Group Services, LLC” şirkətinin ölkəmizdəki mədən layihələri üzrə operatoru “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited”in (AİMKL) nümayəndələri arasında geniş tərkibdə görüş keçirilib. Görüşdə saziş üzrə tərəfdaşlıq səlahiyyətlərinin “AzerGold” QSC-yə ötürülməsindən sonra görülən işlər müzakirə olunub.
QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov saziş sahələrində mədən-filiz əməliyyatlarının icrası zamanı fəaliyyətin sazişin tələblərinə, yerli və beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə təşkil edilməsi üçün zəruri tədbirlərin görüldüyünü bildirib. Qeyd olunub ki, hazırda xarici şirkətin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, bəzi proseslərin qanunvericiliyə uyğunlaşdırılması, biznes əməliyyatlarında keyfiyyətin yüksəldilməsi, həmçinin Ağdərə rayonunun ərazisində yerləşən “Dəmirli” mis-molibden yatağında hasilatın qısa zaman ərzində təşkilinə dəstək göstərilməsi istiqamətləri üzrə intensiv iş aparılır. İdarə Heyətinin sədri əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində atılmalı olan vacib addımları və gözləntiləri diqqətə çatdırıb, növbəti addımların vaxtında və düzgün icrası istiqamətində tapşırıq və tövsiyyələrini verib.
AİMKL şirkətinin texniki işlər üzrə vitse-prezidenti Fərhəng Hedjazi “AzerGold” QSC ilə birgə həyata keçirilən operativ tədbirlər nəticəsində növbəti aydan etibarən istehsalatın mərhələli şəkildə bərpa ediləcəyini bildirib. Nəticədə şirkətin istehsalat göstəricilərinin tədricən artması, 2025-ci ilin əvvəlində isə 2023-cü ilədək olan səviyyəyə çatdırılması təmin ediləcək. Fərhəng Hedjazi AİMKL şirkətinin fəaliyyət prosesində rastlaşdığı problemlərin həll edilməsi istiqamətində göstərdiyi dəstəyə və effektiv əməkdaşlığa görə Azərbaycan hökumətinə təşəkkür edib. Görüş qarşılıqlı maraq doğuran mövzuların, o cümlədən “Dəmirli” mis-molibden yatağında fəaliyyətin qısa zaman ərzində təşkili üçün tələb olunan zəruri addımların müzakirəsi ilə davam edib, qaldırılan məsələlərin saziş və mövcud qanunvericilik çərçivəsində həll edilməsi üçün fəaliyyət planına daxil edilib.
Xatırladaq ki, “Gədəbəy”, “Qoşa”, “Xarxar”, “Qaradağ”, “Ordubad” qrupu (“Piyazbaşı”, “Ağyurd”, “Şəkərdərə”, “Kələki”), “Qızılbulaq”, “Dəmirli” və “Vejnəli” qızıl, mis və polimetal perspektiv filiz yataqlarının kəşfiyyatı, işlənməsi və hasilatın pay bölgüsü haqqında saziş 20 avqust 1997-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının “Azərqızıl” Dövlət Şirkəti ilə R.V. Investment Group Services, LLC arasında bağlanmışdı. 22 yanvar 2000-ci il tarixindən, sazişə yeni dəyişikliyə qədər “Azərqızıl”ın ləğv edilməsi nəticəsində Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi sazişdən irəli gələn öhdəliklər üzrə “Azərqızıl”ın hüquqi varisi hesab edilmişdi. Azərbaycan Respublikasının 21 iyun 2024-cü il tarixli, 1176-VIQ nömrəli Qanunu ilə sazişin həyata keçirilməsi ilə əlaqədar dövləti təmsil etmək səlahiyyəti “AzerGold” QSC-yə verilib.

Next visit of AzerGold delegation to Gadabey Contract Area
The delegation of AzerGold CJSC re-visited the Gadabey Contract Area within its contract performance with R.V. Investment Group Services LLC. First, Zakir Ibrahimov, Chairman of the Executive Board of the Company, members of the working group established under the Company, and other authorized representatives visited the wet tailings and other infrastructure facilities near the Soyudlu village of Gadabey region.
The delegation was provided with detailed information about the construction of embankment for ensuring the stability of the wet tailings facility in Gadabey Contract Area. The construction process was started in August after the approval of necessary documents by the relevant state institutions and after obtaining permission for the construction. AzerGold CJSC provided its support in these processes, and the construction will be completed by November of 2024.
During the visit AzerGold delegation met with the representatives of Azerbaijan International Mining Company Ltd. (AIMCL) – the operator of the mining projects of R.V. Investment Group Services LLC. The realized activities, after the partnership authority has been assigned to AzerGold CJSC under the Contract, were discussed at the meeting.
All necessary measures have been taken to meet the requirements of the Contract, of the local and international standards while realizing mining operations. We work intensely to improve the operations of the foreign company, to adapt the process to the local legislation, to boost the quality of business operations, as well as to support the operation of Damirli copper-molybdenum deposit in Aghdara region as soon as possible, said Zakir Ibrahimov. Mr Ibrahimov highlighted the necessary measures for further strengthening of the cooperation and the expectations, and gave some instructions and recommendations for proper and timely operations.
Farhang Hedjazi, Vice-president of Technical Services at AIMCL, noted that production will gradually be restored from the next month due to the joint efforts and support by AzerGold CJSC. As a result, the company’s production index will increase, and reach the level of 2023 at the beginning of 2025.
Farhang Hedjazi expressed his gratitude to the government of Azerbaijan in his speech for the support and effective cooperation in solving the operational problems faced by AIMCL.
Issues of mutual interest and necessary measures for the sooner operation of the Damirli copper-molybdenum deposit were considered at the meeting, and the realization of the discussed issues according to the Agreement and relevant legislation were included in the final protocol of the meeting.
The Production Sharing Agreement was signed on August 20, 1997 between Azergizil State Company of the Republic of Azerbaijan and R.V. Investment Group Services LLC. From January 22, 2000 until the amendment to the Agreement, the Ministry of Ecology and Natural Resources has been considered the legal successor of Azergizil after its litigation for the obligations arising from the Agreement. According to the No. 1176-VIQ Law of the Republic of Azerbaijan dated 21 June 2024, the authority to represent the state in connection with the implementation of the Agreement was assigned to AzerGold CJSC.