“AzerGold” QSC-nin nümayəndə heyəti Göygöl rayonunun Tülallar kəndində sakinlərlə görüşüb
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) mövcud istehsalat sahələrinin inkişaf etdirilməsi, genişləndirilməsi, o cümlədən yeni mədənlərin yaradılması istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir. Bu məqsədlə Göygöl rayonunun Tülallar kəndi yaxınlığındakı eyniadlı geoloji kəşfiyyat sahəsində də müvafiq işlər görülür. Cari ildə istismara verilməsi planlaşdırılan “Tülallar” mədənində hasil ediləcək filizlərin də Daşkəsən rayonunda yerləşən Çovdar İnteqəolunmuş Regional Filiz Emalı Sahəsində (ÇİRES) hazırda inşa edilməkdə olan filiz emalı zavodunda maksimum səmərəliliyi təmin edən çən aşındırma (CİL) metodu ilə emal edilməsi hədəflənir.
Xatırladaq ki, 2022-ci ilin sonu - 2023-cü ilin əvvəlində istismara veriləcək zavodda “Tülallar”la yanaşı onun cinah sahələri, “Çovdar” yatağının sulfid mərhələsi üzrə hasil ediləcək filizlər, “Mərəh”, “Ağyoxuş 2”, eləcə də ötən il Cəmiyyətimizin geoloqları tərəfindən aparılan kəşfiyyət işləri nəticəsində aşkarlanan “Nərimanlı” potensial qızıl yatağından çıxarılacaq filiz süxurlarının emal edilməsi planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, hazırda Tülallar geoloji kəşfiyyat sahəsi və ətraf ərazilərdə yerləşən xüsusi, dövlət və bələdiyyə mülkiyyətində olan torpaq sahələrinin Cəmiyyət tərəfindən istifadəyə götürülməsi üzrə “AzerGold” QSC-nin, Göygöl Rayon İcra Hakimiyyətinin, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin Daşınmaz Əmlakın Dövlət Kadastrı və Reyestrinin 3 saylı Gəncə Ərazi İdarəsinin və Zurnabad bələdiyyəsinin təmsilçilərinin iştirakı ilə yaradılmış İşçi Qrupu tərfindən zəruri addımlar atılır.
Belə ki, Tülallar kəndinin sakinləri ilə xüsusi mülkiyyətdə olan torpaq sahələri üzərində istifadə hüquqlarının əldə edilməsi istiqamətində növbəti görüş keçirilib. “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Xəyyam Fərzəliyev Cəmiyyət tərəfindən cəlb edilmiş müstəqil qiymətləndiricinin torpaq və digər əmlakların qiymətləndirilməsinə dair apardığı təhlillər barədə sakinlərə məlumat verib, prosesin məhz vətəndaşların maraqlarının qanunvericiliyin tələbələrinə uyğun qaydada nəzərə alınmaqla həyata keçiriləcəyini bir daha qeyd edib.
X.Fərzəliyev “Tülallar” mədəninin işə salınması ilə əhalinin, xüsusilə də gənclərin məşğulluğunun artırılacağını, ümumilikdə bölgənin iqtisadi inkişafına, rifah səviyyəsinin yüksəldilməsinə böyük töhfə veriləcəyini görüş iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb. Daha sonra kənd sakinlərinin təklifləri dinlənilib, yeni təşəbbüslərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, ilkin plana əsasən, geoloji kəşfiyyat sahəsinin əhatə dairəsinə düşən və ətrafında yerləşən fərdi yaşayış evlərinin və yarımtikililərin yerləşdiyi ərazilərdən istifadə hüququnun əldə edilməsi, növbəti mərhələdə isə torpaqların mövcud kateqoriyalarının dəyişdirilərək sənaye, nəqliyyat, rabitə, müdafiə və digər təyinat kateqoriyasına keçirilməsi nəzərdə tutulur. Məsələ ilə bağlı Cəmiyyətin rəhbərliyi, həmçinin İşçi Qrupun üzləri kənd sakinləri ilə mütəmadi olaraq görüşür, fərdi qəbullar təşkil edilir. Müvafiq qiymətləndirmə işləri çərçivəsində vətəndaşlarla yenidən görüşlər keçiriləcək növbəti addımlar barədə geniş məlumat təqdim ediləcək.

AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC) continues its activity towards development and expansion of existing production facilities, as well as the creation of new mines. Thus, the Company is conducting works in the field of geological exploration near Tulallar village of Goygol region. The ores to be produced at Tulallar mine, which is planned to be commissioned this year, will also be processed at Chovdar Ore Processing Area in Dashkasan, using a high-efficiency carbon-in-leach method at the ore processing plant which is currently under construction.
It is worth noting that the facility which will be commissioned late 2022 - early 2023, will process the ores to be extracted from "Tulallar", along with its vicinity, as well as those from the sulfide phase of the "Chovdar" field, "Marah", "Agyokhush 2", Narimanli potential gold deposit which was discovered as a result of exploration work carried out by geologists of our Company.
In point of fact, the Working Group consisting of the representatives of AzerGold CJSC, Goygol Executive Power, Real Estate Cadastre and Address Registry Service under the State Committee on Property Issues, Ganja Territorial Department No. 3 and the Zurnabad Municipality have taken necessary actions to acquire the use of private, state and municipal lands in Tulallar geological exploration area and surrounding areas.
Thus, another meeting was held with the residents of Tulallar village to obtain the right to use land on private property.
Khayyam Farzaliyev, Deputy Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC, informed the residents about the conclusion of the appraiser involved by the Company who made the assessment of land and other property. He emphasized that, the process will be settled giving specific consideration to the citizens’ interests in accordance with the requirements of the legislation.
Kh.Farzaliyev informed the participants that the launch of the Tulallar mine will increase the employment of the population, especially youth, and will make a great contribution to the economic development of the region and the level of welfare in general. The villagers voiced their proposals, and the participants exchanged views on new initiatives.
According to the preliminary plan, it is planned to obtain the right to use the area of individual houses and semi-detached houses within the scope of the exploration area, and then in the next phase to change the existing land categories to industrial, transport, communications, defense and other. The management of the Company, as well as the representatives of the Working Group, regularly meet the villagers and organize individual meetings. Upon completion of above-mentioned assessment works, the residents will receive detailed information on the next steps.