“AzerGold” QSC-nin sikkələri Honkonq Beynəlxalq Numizmatika Sərgisində təqdim olunub
Azərbaycanın qiymətli metallar sənayesi üzrə aparıcı dövlət şirkəti olan “AzerGold” QSC ölkəmizi növbəti dəfə beynəlxalq platformada uğurla təmsil edib.
Şirkətin qızıl və gümüş sikkə kolleksiyaları 20-22 iyun tarixlərində keçirilən 14-cü Honkonq Beynəlxalq Numizmatika Sərgisində ilk dəfə nümayiş olunub.
Bu beynəlxalq tədbir nadir sikkələr, qiymətli metallar, tarixi əskinas kolleksiyalarına dair dünyanın ən nüfuzlu sərgilərindən biri kimi tanınır. Hər il burada müxtəlif ölkələrdən dövlət zərbxanaları, numizmatika şirkətləri və kolleksiyaçılar iştirak edirlər.
6 min nəfərdən çox ziyarətçinin qatıldığı sərgidə təqdim edilən sikkələr Azərbaycanın zəngin tarixi və mədəni irsini əks etdirən dizaynı, yüksək keyfiyyəti ilə iştirakçı şirkətlər və ziyarətçilər tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Sərgi çərçivəsində “AzerGold” QSC-nin stendində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibətilə “Smartminting” texnologiyası əsasında üçölçülü formatda ərsəyə gətirilmiş “100 il və onun fövqündə bir irs” qızıl sikkəsi, İçərişəhərə, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun 20 illiyinə həsr olunmuş qızıl sikkə, yeni nəsil “Bakı” gümüş sikkəsi, “Qarabağ kolleksiyası”na aid qiymətli məhsullar və digər tematik sikkələr yer alıb.
Sərgi çərçivəsində həmçinin regionun satış platformaları ilə birbaşa əlaqələrin qurulması, eləcə də distribusiya imkanları və əməkdaşlıq potensialının dəyərləndirilməsi məqsədi ilə Honkonqun qiymətli metalların satışı üzrə aparıcı şirkətlərindən olan “Precious Metals Asia”, o cümlədən “Kinesis” şirkətinin təmsilçiləri ilə işgüzar formatda görüşlər keçirilib.

Coins by AzerGold CJSC at Hong Kong International Numismatic Fair
Azerbaijan’s leading state company in the precious metals industry – AzerGold CJSC, has once again represented the country in international arena. The Company’s gold and silver collections were showcased for the first time at the 14th Hong Kong International Numismatic Fair, held from June 20 to 22.
This international event is recognized as one of the world’s most prestigious exhibitions for rare coins, precious metals, and historical banknote collections. State mints, numismatic companies, and collectors from various countries attend this event every year.
The coins by AzerGold which reflect Azerbaijan’s rich history and cultural heritage, attracted the attention of participants and over 6000 visitors for their high-quality and unique design.
The items on display at AzerGold CJSC’s booth included a three-dimensional gold coin entitled 100 Years of Legacy and Beyond, produced by Smartminting technology in honour of the 100th birth anniversary of National Leader Heydar Aliyev; a gold coin dedicated to the Old City (Icherisheher) and to the 20th anniversary of the Heydar Aliyev Foundation; a new-generation Baku silver coin; and coins from the Karabakh Collection and other thematic coins.
During the exhibition, business meetings were organized with the representatives of Hong Kong’s leading precious metals trading companies, like Precious Metals Asia and Kinesis for establishing direct relationships with regional sales platforms and identifying distribution and collaboration opportunities.