“AzerGold” QSC və törəmə müəssisələrinin kollektivi Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini yad edib
26.02.2024
10:34
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) və Azərbaycan Dövlət Pantomima Teatrının birgə təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Azərbaycan Dövlət Pantomima Teatrında təşkil edilən, “AzerGold” QSC və onun törəmə şirkətləri – “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC və “AzerBlast” MMC-nin əməkdaşlarının iştirak etdiyi tədbir Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlanıb.
Tədbirdə “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin üzvü – sədrin müavini Xəyyam Fərzəliyev çıxış edərək, 32 il öncə Xocalıda dinc azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilən soyqırımının insanlığa qarşı törədilmiş ən ağır cinayətlərdən biri olduğunu qeyd edib. X.Fərzəliyev erməni millətçiliyinin gerçək mahiyyətini əks etdirən bu vandalizmin heç bir zaman unudulmayacağını bildirib.
Ermənistanın terror siyasətinin Azərbaycan xalqını sarsıtmaq, suverenlik və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədən çəkindirmək məqsədi daşıdığını deyən X.Fərzəliyev Xocalı faciəsindən 28 il sonra şanlı ordumuzun hərb meydanında düşmənə layiqli cavab verdiyini, Xocalı cəlladlarının böyük bir qisminin tutularaq ədalət mühakiməsinə cəlb edildiyini qeyd edib. Cari il ərzində xocalılıların öz doğma yurd-yuvalarına qayıdacaqlarını böyük qürur hissi ilə xatırladan “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini müzəffər Ali Baş Komandan, cənab Prezident İlham Əliyevin liderliyi ilə faciə qurbanlarının qisasının böyük qəhrəmanlıqla alındığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Azərbaycan Dövlət Pantomima Teatrının direktoru, Əməkdar artist Elman Rəfiyev dinc azərbaycanlı əhaliyə qarşı həyata keçirilən soyqırımını pantomima teatrı estetikasında nümayiş etdirən “Xocalı bu olub” tamaşası və onun ehtiva etdiyi mesajlardan bəhs edib. Peşəkar aktyorların ifasında həmin dəhşətli gecədə yaşanan faciəni jest və mimikaların dili ilə xüsusilə beynəlxalq müstəvidə əcnəbi tamaşaçılara çatdırıldığı qeyd edilib.
Sonda teatr kollektivinin ifasında müəllifi və quruluşçu rejissoru Xalq artisti Bəxtiyar Xanızadə, quruluşçu rəssamı Sənubər Səmədova, musiqi tərtibatçısı Əməkdar artist Bəhruz Əhmədli olan “Xocalı bu olub” tamaşası təqdim edilib. 26 fevral gecəsi baş verənləri əks etdirən təsirli səhnələrin oynanıldığı tamaşa aktyor heyəti və tədbir iştirakçıları tərəfindən soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başa çatıb.

The Staff of AzerGold CJSC and Its Subsidiaries Commemorated the Khojaly Genocide Victims
A commemorative event dedicated to the 32nd anniversary of the Khojaly genocide was held, jointly arranged by AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC) and Azerbaijan State Pantomime Theater.
The event, arranged at the Azerbaijan State Pantomime Theater and attended by the employees of AzerGold CJSC and its subsidiaries – Dashkasan Iron Ore LLC and AzerBlast LLC, started with the national anthem of the Republic of Azerbaijan.
Speaking at the event, member and Deputy Chairman of the Board of AzerGold CJSC, Khayyam Farzaliyev noted that the massacre of peaceful Azerbaijanis in Khojaly 32 years ago was one of the heaviest crimes committed against humanity. Khayyam Farzaliyev said that this vandalism, reflecting the true essence of Armenian nationalism, will never be forgotten.
Khayyam Farzaliyev said that Armenia's terrorist policy is aimed at undermining the people of Azerbaijan and preventing them from fighting for sovereignty and territorial integrity and noted that 28 years after the Khojaly tragedy, our glorious army gave a worthy response to the enemy on the battlefield, and many Khojaly executioners were caught and brought to justice. Deputy Chairman of the Board of AzerGold CJSC reminded with great pride that over the current year, the Khojaly people would return to their native land and noted that under the leadership of the victorious Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, the tragedy victims were avenged with great heroism.
Then, the director of the Azerbaijan State Pantomime Theater, Honored Artist Elman Rafiyev spoke about the performance ‘Khojali Bu Olub’ (This Was Khojaly), narrating the genocide against the peaceful Azerbaijani population in pantomime theater aesthetics, and its messages. It was noted that the tragedy experienced on that terrible night was conveyed by professional actors to the foreign audience, especially at the international level, with body language.
In the end, the theater collective presented the ‘Khojali Bu Olub’ play written and staged by People's Artist Bakhtiyar Khanizada, stage designer Sanubar Samadova, and composer, Honored Artist Bahruz Ahmadli. The performance with impressive scenes depicting the events of the night of February 26, ended with a minute of silence by the actors and the audience for the memory of the genocide victims.