“AzerGold”dan görmə məhdudiyyətli insanlara innovativ dəstək
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) Korporativ Sosial Məsuliyyət siyasəti çərçivəsində daha bir aksiya keçirib.
“AzerGold” QSC tərəfindən 13 Noyabr – Beynəlxalq Gözdən Əlillər Günündə Məhdud fiziki imkanlı insanlar üçün Gəncə Regional İnformasiya Mərkəzinə Brayl əlifbasını interaktiv yolla daha asan və əyləncəli öyrənməyə kömək edən innovativ cihazlar ianə edilib. Bununla yanaşı, Cəmiyyətin əməkdaşları Daşkəsən rayonunda yaşayan görmə məhdudiyyətli insanların evlərində qonaq olub, onlara “Braille teach” qurğularını təqdim ediblər.
Qeyd edək ki, xüsusilə məktəbəqədər yaşda olan uşaqlara fərdi qaydada Brayl əlifbasını öyrədəcək, onların asudə vaxtlarının təşkilinə səsli kitablar və oyunlar vasitəsilə dəstək olacaq “Braille teach” cihazı onların şifahi nitqi və əqli inkişafı üçün nəzərdə tutulub. Sözügedən qurğu tiflopedaqoqların iştirakı olmadan əlifba, eləcə də riyazi hesablamaları daha asan və rahat şəkildə öyrənmələrinə fayda verəcək.
Aksiya çərçivəsində cihazın ixtiraçısı, Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koodinasiya Mərkəzinin mütəxəssisi Rəşid Əliyev tərəfindən istifadə qaydaları haqqında ətraflı məlumat verilib. Cihazın tədrisə uyğunluğunun Təhsil Nazirliyi və İngiltərə Krallığının Milli Gözdən Əlillər İnstitutu (RNIB) tərəfindən təsdiq olunduğu qeyd olunub.
Layihənin davamı olaraq əlifba və riyazi hesablamaların öyrənilmə səviyyəsinin müəyyən edilməsi və stimullaşdırılması məqsədilə cihaz paylanılmış şəxslər arasında müsabiqənin keçirilməsi planlaşdırılır.
Layihənin məqsədi görmə məhdudiyyətli insanların qayğı ilə əhatələnməsi, onların sosial həyata adaptasiyasiyası, oxuma vərdişlərinin formalaşması, asudə vaxtlarının təşkilinə dəstək göstərməklə yanaşı, yerli startapların inkişafını təşviq etməkdir.
Xatırladaq ki, Beynəlxalq Gözdən Əlillər Günü Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının qərarı ilə gözdən əlillik və zəif görmə problemlərinə diqqəti cəlb etmək məqsədilə yaradılıb. Bu günün 13 noyabrda qeyd olunması fransız pedaqoqu Valentin Qayuininin adı ilə bağlıdır. 1745-ci il noyabrın 13-də anadan olan Qayuin dünyada ilk dəfə olaraq öz vəsaiti hesabına görmə məhdudiyyətli şəxslər üçün qabarıq şriftlər yaradıb və ixtira etdiyi şriftlərdən istifadə etməklə onlara təlimlər keçib.

AzerGold supports people with visually impairment
AzerGold held another campaign as part of its Corporate Social Responsibility policy. Thus, on November 13 - International Day of the Visually Impaired, the Company donated innovative devices to Ganja Regional Information Centre for people with disabilities to help them learn Braille more easily in an interactive and fun way.
In addition, employees of the Company visited the visually impaired living in Dashkasan region and presented them "Braille teach" devices. Notably, the device, which is aimed to teach preschool children the Braille alphabet individually, support them to organize leisure time through audio books and games, is designed for their oral speech and mental development. Those with visual impairment will enjoy learning the alphabet and as well as mathematical calculations in an easier and more convenient way without the help of typhlopedagogues.
During the campaign, the inventor of the device, a specialist of the Centre for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution Rashid Aliyev gave detailed information about the instructions for use. The device was approved by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and Royal National Institute of Blind People (RNIB) of the United Kingdom.
In order to determine and stimulate the level of learning the alphabet and mathematical calculations, it is planned to hold a contest among those who have received the device within the framework of the Project.
The aim of the project is to promote the development of local startups, as well as support visually impaired people, their adaptation to social life, the formation of reading skills, the organization of leisure time.
It is worth noting that, the International Day of the Visually Impaired was established upon the decision of the World Health Organization to draw focus on the problems of the people with visual impairment and poor vision.
The celebration of this day on November 13 is linked to the name of the French pedagogue Valentin Gayui.
Born on November 13, 1745, Gayui was the first person in the world to invented bold fonts for the visually impaired at his own expense and to train them with these fonts.