Dövlət Məşğulluq Agentliyinin sədri Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində olub
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin (DMA) İdarə Heyətinin sədri Sadiq Əliyev “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) Daşkəsən rayonunda yerləşən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində (ÇİRES) olub.
S.Əliyev “Çovdar” qızıl mədənində hasilat, ÇİRES-də qiymətli metalların emalı, tullantıların idarə olunması prosesini izləyib, ənənəvi Topa qələviləşdirmə (HLP – Heap leach pad) üsulu ilə yanaşı, Çəndə qələviləşdirmə (CIL – Carbon in leach) texnologiyası ilə qiymətli metalların emalını həyata keçirən Çəndə Qələviləşdirmə Zavodunda yaradılmış əmək şəraiti ilə tanış olub.
Məlumat verilib ki, “AzerGold” QSC fəaliyyət göstərdiyi Gəncə-Daşkəsən iqtisadi rayonunda daimi iş yerləri yaradaraq, məşğulluğun artırılmasına, vətəndaşların tam təhlükəsiz, əlverişli əmək şəraiti ilə təmin edilməsinə davamlı töhfələrini verir. Hazırda Səhmdar Cəmiyyət və onun törəmə şirkətləri – “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC və “AzerBlast” MMC-nin ümumi işçi sayının 1000 nəfərə yaxın olduğu, uzunmüddətli podratçı şirkətlərlə bərabər yaradılmış iş yerləri sayının isə 2400-ə çatdığı qeyd olunub. Cari il ərzində Daşkəsən rayonu üzrə 44 nəfər Agentliyin göndərişi əsasında “AzerGold” QSC və onun podratçı şirkətlərində işlə təmin edilib.
İşə qəbul prosesində yerli sakinlərə, xüsusilə şəhid ailəsi üzvləri və müharibə iştirakçılarına üstünlük verildiyi, onların bilik və bacarıqlarına uyğun olaraq, elektron qaydada, tam şəffaf, ədalətli şəkildə əmək fəaliyyətinə cəlb edildikləri diqqətə çatdırılıb. Bundan başqa, QSC-nin korporativ sosial məsuliyyət fəaliyyəti çərçivəsində Daşkəsən rayonunda qadınların məşğulluğunun artırılması istiqamətində Dövlət Məşğulluq Agentliyi ilə birgə layihə icra edildiyi, ucqar kəndlərdə yaşayan qadınlarla maarifləndirici görüşlərin təşkil edildiyi, onların özünüməşğulluq proqramları və digər əmək fəaliyyətlərinə yönəldildikləri qeyd olunub. Layihənin müsbət nəticələri fonunda bu istiqamətdə birgə əməkdaşlığın davam etdirildiyi bildirilib. Eyni zamanda, “AzerGold” QSC-nin inkişaf strategiyasına uyğun olaraq, layihələrin icrası dövründə yüzlərlə yeni iş yerinin açılması ilə məşğulluğun artırılmasına böyük töhfələrin verilməsinin nəzərdə tutulduğu diqqətə çatdırılıb.
Tanışlıq səfərindən məmnunluğunu ifadə edən DMA-nın İdarə Heyətinin sədri S.Əliyev “AzerGold” QSC tərəfindən dağ-mədən sahəsində həyata keçirilən uğurlu fəaliyyətin qeyri-neft sektoru üzrə ölkə iqtisadiyyatının inkişafı, xüsusilə Gəncə-Daşkəsən iqtisadi rayonunun sosial-iqtisadi tərəqqisi, əhalinin məşğulluğunun artırılmasında mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib.

Chairman of the State Employment Agency visited the Chovdar Integrated Regional Processing Area
Sadig Aliyev, Chairman of the Executive Board of the State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population of the Republic of Azerbaijan, visited the Chovdar Integrated Regional Processing Area (CIRPA) of AzerGold Closed Joint-Stock Company located in Dashkasan district.
S.Aliyev got acquainted with the production process in Chovdar gold mine, processing of precious metals and managing the tailings at CIRPA, and with the working environment provided at Carbon-in-Leach (CIL) Plant, which was involved in processing of precious metals by applying Heap leach pad (HLP) and Carbon-in-leach technologies.
He was informed that AzerGold CJSC contributes to increasing employment and providing citizens with safe working environment by establishing permanent jobs in Ganja-Dashkasan economic region. Furthermore, the total number of employees of AzerGold and its subsidiaries – Dashkasan Iron Ore LLC and AzerBlast LLC was about 1,000 people, and the number of workplaces together with long-term contractor companies was reached to 2,400. During the current year, 44 people in Dashkasan region were provided with jobs by AzerGold CJSC and its contractor companies based on the referral of the State Employment Agency.
S.Aliyev was also informed that the local residents, especially family members of martyrs and war participants were given the priority in the recruitment process, and the process was provided electronically and fairly, based on knowledge and skills. In addition, as corporate social responsibility of AzerGold, a joint project was implemented with the State Employment Agency to increase the employment of women in Dashkasan district, meetings were organized with women living in remote villages, and they were directed to self-employment programmes and other labour activities. The fruitful results of the project enabled cooperation in this direction. At the same time, based on the development strategy of AzerGold CJSC, it was planned to make contributions to increasing employment by establishing more new jobs during the project performance.
At the end, Sadig Aliyev, Chairman of the Executive Board of the State Employment Agency expressing his satisfaction about the visit, stated that the successful activities and operations of AzerGold CJSC in the field of mining has contributed to the development of the country's economy in the non-oil sector, especially the socio-economic improvement of Ganja-Dashkasan region, and the increase in the employment of the population.