Daşkəsəndə “Təmiz Daşkəsən” ekoloji layihəsinin icrasına başlanılıb
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) təşkilatçılığı, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB) dəstəyi ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “Təmiz Daşkəsən” ekoloji layihəsinin icrasına başlanılıb.
5 İyun – Ümumdünya Ətraf Mühitin Mühafizəsi Günü münasibətilə “Yaşıl dünya naminə həmrəy olaq!” şüarı ilə təşkil edilən layihə çərçivəsində QSC-nin əməkdaşları və RİİB-in könüllüləri Kiçik Qafqazın ən böyük su hövzələrindən biri olan Qoşqarçayın Daşkəsən rayonunun Quşçu kəndindən keçən hissəsində təmizlik aksiyası keçiriblər. Aksiya iştirakçıları tərəfindən çayın sahilləri boyu, təqribən 2 hektara yaxın meşə ərazisi plastik, polietilen, metal, şüşə, kağız, karton və digər tərkibli tullantılardan təmizlənib. Yığılmış tullantılar çeşidlənərək, təkrar emala yönəldilib. Həmçinin Quşçu kəndində ağaclardan ekoloji təmiz boya ilə rənglənmiş quş yuvaları asılıb.
Qeyd edək ki, “Təmiz Daşkəsən” ekoloji layihəsində əsas məqsəd “AzerGold” QSC-nin hasilat fəaliyyəti həyata keçirdiyi Daşkəsən rayonunda ətraf mühitin mühafizəsi, biomüxtəlifiyin qorunması, məişət tullantılarının bölgənin flora və faunasına vurduğu zərərlərlə bağlı ictimaiyyətin maarifləndirilməsidir. Bu məqsədlə cari il ərzində “Təmiz Daşkəsən” ekoloji layihəsi çərçivəsində rayonunun müxtəlif ərazilərində bu tip aksiyaların təşkili davam etdiriləcək.

The environmental project “Clean Dashkasan” was started by the organization of AzerGold Closed Joint-Stock Company and the support of Regional Development Public Union (RDPU) within the framework of the Green World Solidarity Year.
On June 5 – World Environment Day, the employees of AzerGold and the volunteers of RDPU held a clean-up campaign on the banks of the Goshgarchay River, passing through the village of Gushchu of Dashkasan, which is one of the largest water basins of the Minor Caucasus, under the slogan “In Solidarity for a Green World!”. Approximately two hectares of forest along the banks of the river were cleared of plastic, polyethylene, metal, glass, paper, cardboard and other wastes by the participants of the campaign. The collected wastes were sorted and sent for recycling. Bird nests with eco-friendly paints were also hung from trees in Gushchu village.
Note that, the main goal of the “Clean Dashkasan” environmental project is to educate the public about environmental protection, biodiversity protection, the damage caused by household waste to the flora and fauna in Dashkasan region, where AzerGold CJSC carries out mining activities. During the year, such campaigns will be continued in different areas of the region for this purpose, within the environmental project “Clean Dashkasan”.