Daşkəsən rayonunda arıçı fermerlərə təlimlər keçirilib
13-15 aprel tarixlərində “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) təşkilatçılığı, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə Daşkəsən rayonunda icra edilən “Arıçılıq təsərrüfatının inkişafına dəstək layihəsi” çərçivəsində fermerlərə təlimlər keçirilib.
Üç gün davam edən təlimlərdə Daşkəsən rayonunun Çovdar, Bayan, Quşçu və Zəylik kəndlərində fəaliyyət göstərən arıçılar iştirak ediblər. Layihə çərçivəsində cəlb edilmiş məsləhətçilər tərəfindən arılara yaz qulluğu, xəstəliklərə və ziyanvericilərə qarşı mübarizə metodları, beçələmə və ana arıların yetişdirilməsi qaydaları barədə təlimlər keçirilib. Eyni zamanda KOBİA-nın KOB İnkişaf Mərkəzinin eksperti tərəfindən iştirakçılara dövlət qayğısı sayəsində sahibkarlığın inkişafı istiqamətində icra edilən təşkilati, hüquqi və iqtisadi tədbirlər, biznes fəaliyyəti üçün yaradılmış əlverişli mühit, sahibkarlıq subyektlərinə səmərəli maliyyə dəstəyinin göstərilməsi mexanizmi haqqında ətraflı məlumatlar verilib.
Fermerlərə maliyyə resurslarına çıxış, aqrar sığorta işinin təşkili mövzularında nəzəri təlimlər, həmçinin arıxanalarda baytar-sanitar qaydalara uyğun işlərin aparılması, arı ailələrinin məhsuldarlığının və davamlılığının artırılması yollarına dair təsərrüfat şəraitində praktik məşğələlər keçirilib. Proqram çərçivəsində arıçılığa ziyan vuran parazitar xəstəliklərin müalicə və profilaktikası, bu sahə üzrə yeniliklərin tətbiqi istiqamətlərində məlumatlılığın artırılması məqsədilə metodiki təlimat bukletləri paylanılıb. Sonda fermerləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb və geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Layihənin növbəti mərhələsində təlimlərdə iştirak etmiş kənd sakinlərinə sertifikatların verilməsi, həmçinin fermerlərin arı ailələri və müvafiq ləvazimatlarla təmin edilməsi, Daşkəsən rayonu ərazisində nektar verən ağac və kolların əkilməsi nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, cari ilin 31 mart tarixində “AzerGold” QSC-nin Korporativ Sosial Məsuliyyət Komitəsinin üzvləri tərəfindən yerli icmaların layihədən yararlanması imkanlarını müəyyənləşdirmək, arıçılıq fəaliyyəti zamanı təsərrüfat sahiblərinin qarşılaşdıqları çətinliklər və onların aradan qaldırılması yollarını müəyyən etmək, eləcə də təşəbbüslərlə bağlı fikir mübadiləsi aparmaq məqsədilə arıçı fermerlərlə görüş keçirilib. Layihənin əsas missiyası qeyd edilən bölgədə kiçik sahibkarlıq ekosisteminin inkişafına, arıçılıq təsərrüfatının ekosahibkarlıq növü kimi təşviqinə və təbii bal istehsalının artırılmasına töhfə verməkdir.
Ümumilikdə, “AzerGold” QSC-nin Sosial təsir və məsuliyyət siyasəti çərçivəsində icra edilən bu tip tədbirlər sosial-iqtisadi yönümlü dövlət proqramlarına dəstək xarakteri daşımaqla yanaşı, Cəmiyyətin fəaliyyət göstərdiyi bölgədə yaşayan əhalinin qayğı ilə əhatələnməsinə, rifah halının yüksəldilməsinə xidmət edir.

AzerGold organizes trainings for beekeepers in Dashkasan
Within the framework of “Support to the development of beekeeping” project implemented in Dashkasan region jointly with Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC) organized trainings for farmers on April 13-15.
The three-day training was joined by beekeepers from Chovdar, Bayan, Gushchu and Zeylik villages of Dashkasan region. The consultants involved in the project conducted trainings on spring care for bees, methods of disease and pest control, brooding and breeding of queens. At the same time, the expert of the SME Development Center of SMBDA informed the participants about the organizational, legal and economic measures taken to develop entrepreneurship, the favorable environment for business, the mechanism of effective financial support to businesses.
The trainings were held on various topics, such as access to financial resources, provision of agrarian insurance. Besides, the attendees benefited from practical trainings on how to increase the productivity and sustainability of bee families in the apiaries in accordance with veterinary and sanitary rules. Within the framework of the program, methodical booklets were distributed in order to increase awareness on the treatment and prevention of diseases damaging beekeeping, the application of innovations in this field. At the end, the farmers’ questions were answered, and a wide exchange of views took place.
The next stage of the project envisages the issuance of certificates to the participants of the training, as well as the provision of farmers with bee families and relevant equipment, planting nectar-producing trees and shrubs in Dashkasan region.
Notably, with the view to identify opportunities for local communities to benefit from the project, identify difficulties faced by farmers in beekeeping and ways to overcome them, as well as exchange views on initiatives, the members of the Corporate Social Responsibility Committee of AzerGold CJSC had a meeting with beekeepers on March 31 this year. The main mission of the project is to contribute to the development of small business ecosystems in the region, the promotion of beekeeping as an eco-entrepreneurship and the production of natural honey.
Thus, such actions taken within the Social Impact and Responsibility Policy of AzerGold CJSC serve to not only support socio-economic state programs, but also provide care and welfare to the population living in the vicinity of the area where the Company operates.