“Daşkəsən və Göygöl rayonlarında aqrar inkişafa dəstək” layihəsi çərçivəsində monitorinq və icmalarla görüşlər keçirilir
27.05.2025
“AzerGold” QSC-nin təşəbbüsü, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Xidmətlər Agentliyinin (AXA) dəstəyi ilə “Daşkəsən və Göygöl rayonlarında aqrar inkişafa dəstək layihəsi” çərçivəsində ərazilərə baxış, monitorinq və yerli icmalarla görüşlərin keçirilməsinə başlanılıb.
Belə ki, 23-24 may tarixlərində AXA-nın mütəxəssisləri və “AzerGold” QSC-nin əməkdaşları Göygöl rayonunun Tülallar və Zurnabad kəndlərində olublar.
Monitorinqlər zamanı AXA-nın Heyvan Sağlamlığı və Baytarlıq Xidmətləri Mərkəzi tərəfindən heyvanlarda aparılmış profilaktik peyvəndləmə tədbirləri yoxlanılıb, həmçinin mövcud heyvanların kliniki müayinəsi həyata keçirilib. Mövsümi xəstəliklərin aşkarlanması məqsədilə qan nümunələri götürülərək, laborator analizə göndərilib, həmçinin heyvan saxlanılan ərazilərdə dezinfeksiya işləri aparılıb.
Eyni zamanda Bitki Mühafizə və Fumiqasiya Mərkəzinin əməkdaşları tərəfindən ev təsərrüfatlarında fitosanitar monitorinq həyata keçirilib. Zərərli orqanizmlərin təsiri altında olan bitkilər müayinə olunub, meyvə və tərəvəz nümunələri götürülərək, laboratoriyada analizə göndərilib.
Laboratoriya, Ekspertiza və Sertifikatlaşdırma Mərkəzinin mütəxəssisləri isə əkin sahələri və örüş-otlaq yerlərindən torpaq və su nümunələri götürərək, mərkəzi laboratoriyaya təqdim ediblər.
Bundan əlavə, Aqrar Təlim Mərkəzi tərəfindən yerli sakinlər arasında sorğular aparılıb. Sorğular vasitəsilə əhalinin kənd təsərrüfatı fəaliyyəti, məşğul olduqları sahələr, məhsuldarlıq göstəriciləri, satış imkanları və sosial-iqtisadi vəziyyətləri araşdırılıb, təlim ehtiyacları müəyyən edilib.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində monitorinq və yerli icmalarla görüşlər Daşkəsən rayonunun Çovdar, Çaykənd, Quşçu (“Şadax” adlanan ərazisi daxil olmaqla), Bayan kəndlərində də keçiriləcək. Aparılmış monitorinqlərin nəticələri geniş təhlil olunduqdan sonra ailə-kəndli və fermer təsərrüfatlarının inkişafına dəstək məqsədilə tədbirlər planı hazırlanacaq. Bu çərçivədə əhaliyə təlimlərin təşkili, peşəkar məsləhət və informasiya xidmətlərinin göstərilməsi nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, layihənin əsas məqsədi “AzerGold” QSC-nin fəaliyyət göstərdiyi regionlarda kəndli-fermer təsərrüfatlarının daha da inkişaf etdirməsinə dəstək olmaq, əhalinin məşğulluğu, sosial-iqtisadi vəziyyətinin daha da yaxşılaşdırılmasına əlavə töhfələr verməkdir.

Meeting local communities and monitoring within the Project of Support for agrarian development in Dashkasan and Goygol regions
27.05.2025
Monitoring and meetings have been organized with local communities within the Support for agrarian development in Dashkasan and Goygol regions Project, initiated by AzerGold CJSC and supported by Agrarian Services Agency (hereinafter the Agency) under the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan.
On May 23-24, specialists of the Agency and employees of AzerGold CJSC visited the villages of Tulallar and Zurnabad in Goygol region.
During the visit, preventive vaccination procedures of animals by the Animal Health and Veterinary Services Centre of the Agency were monitored, and the animals were examined. Blood samples were taken for laboratory analyses to detect seasonal diseases, and the animal enclosure was disinfected.
Furthermore, the employees of the Plant Protection and Fumigation Centre organized phytosanitary monitoring in the household farming areas. Assessment of plant health affected by pests was carried out and some fruit and vegetable samples were sent to laboratory analysis.
Specialists of the Laboratory, Expertise and Certification Centre took soil and water samples from arable land and pastures and sent them to the central laboratory for analysis.
In addition, the Agricultural Training Centre conducted surveys among the residents, which revealed the agricultural activities of the residents, the most engaged areas, productivity indicators, sales opportunities, socio-economic conditions, and training needs.
Such monitorings and meetings with local communities will also cover the villages of Chovdar, Chaykend, Gushchu (including the so-called Shadakh area), and Bayan of the Dashkasan region. Following the comprehensive study of the monitoring results, an action plan will be prepared to support the development of family and private farms. The project will also include training, professional advice and information services for the residents in this sphere.
It is worth noting that the main objective of the project is to support the development of peasant farms in the regions where AzerGold CJSC operates, and to make additional contributions to the employment and further improvement of the socio-economic status of the residents.