“Nadir fauna növləri” adlı yeni nəsil sikkə və xalça kolleksiyaları təqdim edilib
"AzerGold” QSC və “Azərxalça” ASC-nin birgə təşkilatçılığı ilə nəsli kəsilmək təhlükəsi altında olan fauna növlərinə həsr edilmiş “Nadir fauna növləri” adlı yeni nəsil gümüş sikkələrin və ipək və yundan 3D texnologiyası ilə toxunmuş xalçaların təqdimat mərasimi keçirilib.
“Nadir incilər – ipəklə gümüşün harmoniyası” adlı tədbirdə dövlət və hökumət nümayəndələri, millət vəkilləri, xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirləri, mədəniyyət və ictimai xadimlər, qeyri-hökumət təşkilatları və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov ölkəmizdə biomüxtəlifliyin qorunması istiqamətində həyata keçirilən dövlət siyasətindən bəhs edərək, vəhşi təbiətin mühafizəsinin dövlət siyasəti səviyyəsində prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu qeyd edib.
Sədr bu kontekstdə IDEA İctimai Birliyinin fəaliyyətini xüsusilə qeyd edərək, təşkilatın həyata keçirdiyi layihələrin nəsli kəsilmək təhlükəsi altında olan fauna növlərinə yeni həyat, təbiətə isə ümid qazandırdığını diqqətə çatdırıb.
Z.İbrahimov bu təşəbbüslərin uğurla reallaşmasında IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın əvəzsiz rolu olduğu bildirilib və yeni layihənin icra edilməsində əsas ilham mənbəyinin məhz bu fəaliyyət olduğunu vurğulayıb.
Sədr dövlət şirkəti tərəfindən təkcə yataqların istismarı prosesində deyil, bütün istiqamətlər üzrə ekoloji tələblərin ən vacib prioritet kimi nəzərə alındığını, eyni zamanda həyata keçirilən sosial layihələr arasında da bioloji müxtəlifliyin qorunmasın önəmli yer tutduğunu qeyd edib. Yeni sikkə-xalça kolleksiyasının da nadir fauna növlərinin qorunmasının təbliği və biomüxtəlifliyin əhəmiyyətinə diqqətin cəlb edilməsi məqsədi daşıdığı bildirilib.
Tədbirdə çıxış edən “Azərxalça” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri, Əməkdar İncəsənət xadimi Emin Məmmədov bildirib ki, yun və ipəkdən 3D texnologiyası ilə toxunmuş xalçalar “AzerGold” QSC və “Azərxalça” ASC-nin vəhşi təbiətin qorunmasına yönəlmiş ortaq mesajını estetik və bədii formada ifadə edir. Xüsusi qeyd olunub ki, hər iki qurumun birgə fəaliyyəti Azərbaycanın ənənəvi xalçaçılıq sənətinin Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın bilavasitə təşəbbüsü və dəstəyi ilə UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsinin 15 illiyinə həsr olunub. Sədr “Azərxalça” ASC-nin əsas məqsədinin xalçaçılıq ənənəsinin qorunub saxlanması və bu sənətin daha da inkişaf etdirilməsindən ibarət olduğunu söyləyib. Emin Məmmədov sərgidə nümayiş olunan müxtəlif Qarabağ xalçalarının qısa tarixindən də söz açaraq “Azərxalça” ASC-nin gələcək planları və əsas hədəflərindən tədbir iştirakçılarına xəbər verib.
Qeyd edək ki, kolleksiyaya daxil edilən hər 3 nadir fauna növü - ceyran, bəbir və bezoar keçisi Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitab”ı, o cümlədən Beynəlxalq Təbiəti Mühafizə İttifaqının “Qırmızı Siyahı”sının nəsli kəsilmək təhlükəsi olan canlılar kateqoriyasına daxil edilib. Yeni nəsil gümüş sikkələr numizmatika sahəsində ən müasir istehsal həlli hesab edilən “Smartminting” texnologiyasının tətbiqi ilə 2 unsiya çəkidə, yüksək keyfiyyətli gümüşdən, 3D formatında ərsəyə gətirilib.
Tədbirdə hər iki milli brendin eyni mövzuda ərsəyə gətirdiyi məhsullara və onların istehsalına dair videoçarxlar nümayiş olunub. Sonda tədbir iştirakçıları yeni kolleksiya nümunələri, eləcə də digər sikkə və külçə çeşidləri, eyni zamanda müxtəlif növ xalçalarla tanış olublar.

AzerGold CJSC and Azerkhalcha OJSC organized a presentation ceremony for the Endangered Species – new-generation silver coin series and silk and wool blended carpets woven by using 3D technology. The unveiled products were dedicated to the endangered fauna species.
The event, titled “Rare Gems – The Harmony of Silk and Silver” was attended by representatives of state bodies, MPs, foreign country ambassadors to Azerbaijan, cultural and public figures, NGO representatives, and media members.
Zakir Ibrahimov, Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC, talked about the state policy implemented for the protection of biodiversity in Azerbaijan, and emphasized that wildlife protection is one of the priority areas at the state policy level.
The Chairman particularly highlighted the activities of the IDEA Public Union, emphasizing that the projects implemented by the organization bring new life to endangered fauna species and instill hope for nature.
Z. Ibrahimov underscored the invaluable role of Leyla Aliyeva, Founder and Head of the IDEA Public Union, in the successful realization of these initiatives, noting that her dedicated efforts served as the primary source of inspiration for the implementation of the new project.
The Chairman also stressed that the state company prioritizes environmental requirements not only during the exploitation of mineral deposits but across all areas of its operations. Within the framework of its social initiatives, the protection of biological diversity occupies a special place. In this regard, it was noted that the new coin–carpet collection is likewise aimed at promoting the conservation of rare fauna species and raising public awareness of the importance of biodiversity.
In his turn, Emin Mammadov, Chairman of the Directors Board of Azerkhalcha OJSC and Honoured Art Worker, stated that the wool and silk blended carpets woven by using 3D technology aesthetically and artistically convey the joint message of AzerGold CJSC and Azerkhalcha OJSC on the protection of wildlife. It was highlighted that the two companies’ joint initiative is dedicated to the 15th anniversary of the inclusion of Azerbaijan’s traditional carpet weaving art in UNESCO’s Representative List of Intangible Cultural Heritage of Humanity, which was achieved through the endeavour and support of Mehriban Aliyeva, First Vice-President of the Republic of Azerbaijan. The Chairman stated that the primary mission of “Azerkhalcha” OJSC is to preserve the centuries-old traditions of carpet weaving and to ensure the continued development of this unique art form. Emin Mammadov also provided a brief overview of the history of various Karabakh carpets showcased at the exhibition and informed the event participants about the future plans and key objectives of “Azerkhalcha” OJSC.
It should be noted that each of the three coin samples depicting endangered fauna species in the collection—the gazelle, the leopard, and the bezoar goat—are listed in the “Red Book” of the Republic of Azerbaijan, as well as in the Red List of the International Union for Conservation of Nature (IUCN). The new-generation silver coins were produced in a 2-ounce format from high-quality silver, featuring a three-dimensional design and manufactured using Smart minting technology, which is regarded as one of the most advanced production solutions in the field of numismatics.
The event was followed by a video presentation, reflecting the products created by the two national brands, as well as the applied production technologies. At the end of the ceremony, participants had the opportunity to view the new collections, along with other coins and bullions, and various types of carpets.