“Filizçay” polimetal yatağının təsdiqlənmiş filiz ehtiyatlarının həcmi artırılıb
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) ən irihəcmli layihələrindən biri olan “Filizçay” polimetal yatağının yerin təkindəki resurslarının hesablanmış miqdarı artırılıb.
Belə ki, yatağın Cəmiyyət tərəfindən istismara cəlb edilməsi prosesi çərçivəsində mineroloji tədqiqatların aparılması üçün filiz nümunələri Böyük Britaniyanın nüfuzlu "Petrolab" şirkətinin laboratoriyasında tədqiq edilib. Yatağın beynəlxalq standartların tələblərinə uyğun qaydada yenidən qiymətləndirilməsinin həyata keçirilməsi məqsədilə ümumi dərinliyi 19 595 metr olan 67 ədəd quyu qazılaraq nəticələri ətraflı təhlil edilib. “Filizçay”ın resursları faydalı qazıntı yataqlarının iqtisadi qiymətləndirilməsi üçün təyin edilmiş beynəlxalq təsnifat sistemi olan JORC (Joint Ore Reserves Committee) standartlarının tələblərinə uyğun olaraq hesablanıb. Hesablamanın nəticəsi olaraq, 1983-cü ildə SSRİ dövründə dövlət balansına daxil edilmiş nəticələrlə müqayisədə 20%, 2018-ci ildə “SRK Consulting” şirkətinin ABŞ nümayəndəliyi tərəfindən aparılmış audit hesablamaların nəticələri ilə müqayisədə isə filiz resurslarında 88% artım qeydə alınıb. Nəticədə “Filizçay” üzrə yerin təkindəki filiz resurslarının hesablanmış miqdarının 112.71 milyon ton olması təsdiqlənib. Hazırda yatağın filizlərinin optimal zənginləşdirilmə sxemlərinin hazırlanması məqsədilə metallurji tədqiqatlar aparılır.
Məlumat üçün qeyd edək ki, 1959-cu ildə kəşf edilmiş “Filizçay” Balakən rayonunun inzibati ərazisində yerləşir və regionun ən böyük polimetal yatağıdır. Bununla yanaşı, tərkibində olan filiz ehtiyatlarının həcminə görə “Filizçay” Avropanın və dünyanın ən iri polimetal yataqları siyahısında öncül yerlərdə qərarlaşıb. Yataqda mis, sink, qızıl, gümüş və qurğuşun kimi qiymətli və əlvan metallar mövcuddur. Yerin təkində mövcud olan metalların ilkin ehtimal edilən həcmi təqribən 3 milyon unsiya qızıl ekvivalentində dəyərləndirilir. Qeyd edilən metal həcminin çıxarılabilən və iqtisadi cəhətən səmərəli hissəsinin müəyyən edilməsi istiqamətində müvafiq tədqiqatlar davam etdirilir.
Xatırladaq ki, hər bir yatağın istismara verilməsi geoloji kəşfiyyat, texniki-iqtisadi əsaslandırmanın hazırlanması, tikinti-quraşdırma işlərinin aparılması və digər bu kimi bir neçə uzunmüddətli mərhələninin icrasını tələb edir. Layihədən asılı olaraq bilavasitə hasilat işlərinə başlamazdan öncə bu mərhələlərin icrasına orta hesabla 5-8 il vaxt tələb olunur. Bütün bunlar nəzərə alınaraq, təhlil və tədqiqatların nəticələri gözləntiləri qarşılayacağı və iqtisadi cəhətədən səmərəliliyi təsdiqlənəcəyi təqdirdə, layihə üzrə işlərin paralel və optimal icrası nəticəsində istismar işlərinə planlaşdırılan müddətdən daha tez başlanılması ehtimal olunur. Belə ki, yataqda hasilat işlərinə 2025-ci ildə sınaq rejimdə start verilməsi, növbəti illərdə isə sənaye miqyaslı emal müəssisənin işə salınması planlaşdırılır.
"Filizçay" yatağının proqnozlaşdırılan istismar dövrü ərzində ölkə iqtisadiyyatına milyardlarla vəsaitin cəlb edilməsi hədəf olaraq müəyyən edilib. Bundan əlavə, yatağın istismara verilməsi 1000-dən çox yeni iş yerinin açılması ilə məşğulluğun artırılmasına və ümumilikdə Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonunun sosial-iqtisadi inkişafına öz əhəmiyyətli töhfəsini verəcək.

Ore reserve estimation in Filizchay delivers increase in the amount of mineral resources
Further to ore reserve estimation, the amount of proven subsurface mineral resources in Filizchay polymetallic deposit, one of “AzerGold” CJSC’s largest project, was increased.
Within the framework of the commissioning works, ore samples were sent to the laboratory of “Petrolab”, the reputable company of Great Britain, for further mineralogical analysis. In accordance with international standards, 67 pits with total depth of 19.595 were drilled for re-evaluation of the reserves in the deposit and the results were studied subsequently. The economic evaluation of ore reserves was carried out pursuant to requirements of JORC (Joint Ore Reserves Committee) Code, a mandatory system for the classification of minerals. Thus, available amount of extractable ore reserves was increased by 88% and 20% respectively, in comparison to the figures indicated in state balance report developed in 1983 during USSR and audit evaluation results obtained in 2018 by SRK Consulting Company of South African Republic. Proven subsurface resources in the mine are 112.71 million tons. Currently, the metallurgical research is ongoing towards the preparation gold milling flow sheets. surveys are carried out to develop optimized
Remarkably, located at the administrative area of Balakan district, Filizchay, the largest polymetallic deposit of the region was discovered in 1959. Moreover, Filizchay is considered as the largest deposit in Europe and ranks high in the list of polymetallic deposits of the world in terms of the amount of its reserves. The reserves include precious and non-ferrous metals such as gold, silver, copper, zinc and lead. Preliminary subsurface metal reserves were estimated at 3 million ounces of gold approximately. The research is underway towards the determination of the amount of extractable and economically viable metal reserves.
Operational commissioning of every mine requires carrying out geological exploration works, developing feasibility study, performing construction-installation works, and suchlike long-term works. With regard to the scale of the project, the implementation of the above-mentioned phases will take about 5-8 years before launching the mine. In light of foresaid, in virtue of optimization works carried out by AzerGold CJSC under the project, it will be possible to launch it two years earlier in case the results of analysis and researches exceeds the expectations and economic viability is confirmed.
Thus, according to the initial plan, trial operation works at the mine will start in 2025, while the processing plant of industrial importance will be launched in the next few years.
for the sit.
According to initial estimation, during the projected operation period "Filizchay" will generate billions manats of income to the economy. Along with this profit, the project will create more than 1000 new vacancies and foster the social and economic development of Sheki-Zagatala economic region.