Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və “AzerGold” QSC-nin dəstəyi ilə Daşkəsəndə inşa edilən yeni məktəb binası istifadəyə verilib
15.09.2022
18:11
Heydər Əliyev Fondunun və “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) növbəti birgə irimiqyaslı korporativ sosial məsuliyyət layihəsi çərçivəsində Daşkəsən rayonunun “Çovdar” yatağının yaxınlığında, dağətəyi Quşçu qəsəbəsində yerləşən Səlmixan İsgəndərov adına tam orta məktəbin yeni inşa edilmiş modul tipli binası istifadəyə verilib.
Yeni tədris ilində təşkil edilən tədbirdə Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Əhəd Abıyev, QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Oqtay Məmmədov, Heydər Əliyev Fondunun nümayəndəsi Şamil Əzizov, Gəncə-Daşkəsən Regional Təhsil İdarəsinin Daşkəsən rayonu üzrə təhsil sektorunun müdiri Elmir Cəfərov, məktəbin direktoru Elmira Cəlilova və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə tədbirdə 2022-2023-cü tədris ilinin başlanması münasibətilə dövlət himni səsləndirilib. Daha sonra 13-14 sentyabr tarixlərində baş verən növbəti düşmən təxribatlarının qarşısını alarkən şəhid olmuş hərbçilərin, eləcə də ölkəmizin müdafiəsi uğrunda həlak olmuş bütün vətən övladlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Çıxış edən Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Əhəd Abıyev yeni məktəb binasında müəllimlərin tədris prosesini həyata keçirməsi, şagird və tələbələrin yüksək səviyyədə təhsil almaları üçün zəruri şəraitin yaradıldığını qeyd edib. Əhəd Abıyev gələcəyimiz olan yeniyetmə və gənclərin onlar üçün yaradılan bu imkanlardan maksimum faydalanmalarını tövsiyyə edib, layiqli vətəndaş və ixtisaslı kadr kimi yetişərək, gələcəkdə öz bilik və bacarıqlarını ölkəmizin bütün sahələrdə davamlı uğurları üçün səfərbər etmələrini arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən Oqtay Məmmədov yeni istifadəyə verilən məktəb binasının müasir təhsil standartlarına cavab verdiyini bildirib. Sədr müavini çıxışında əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan milli təhsil siyasətinin bu gün cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirib. Bunun bariz təzahürü olaraq son illər təhsil sahəsində mühüm islahatların həyata keçirildiyi, paytaxt Bakı və regionlarda yeni məktəb binaları və digər təhsil təyinatlı obyektlərin inşa və əsaslı təmir olunduğu diqqətə çatdırılıb. O.Məmmədov QSC adından sözügedən yeni məktəb binasının tikintisinə və çoxsaylı sosial layihələrin icrasına göstərdiyi təşəbbüs və dəstəyə görə Heydər Əliyev Fonduna minnətdarlıq edib.
Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə konseptual təhsil strategiyasının həyata keçirilməsinə töhfələr verdiyini qeyd edən Şamil Əzizov Fondun yeni məktəblərin tikintisi, əsaslı təmir olunması, maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, zəruri avadanlıqlarla təchiz olunması istiqamətində reallaşdırdığı layihələrdən danışıb, Fond tərəfindən hazırda da bu istiqamətində intensiv fəaliyyət aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Gəncə-Daşkəsən Regional Təhsil İdarəsinin Daşkəsən rayonu üzrə təhsil sektorunun müdiri Elmir Cəfərov yeni tədris binasında yaradılmış şəraitin təhsilin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasına öz töhfəsini verəcəyinə əmin olduğunu qeyd edib.
Təşəbbüsə və dəstəyə görə Heydər Əliyev Fondu və “AzerGold” QSC-yə təşəkkür edən təhsil ocağının direktoru Elmira Cəlilova hər cür inventar və avadanlıqlarla təmin olunan məktəbdə şagirdlərin yüksək səviyyədə bilik alması üçün bütün imkanlardan səmərəli istifadə ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
Sonda çıxış edən Bəhlul İsgəndərov qardaşı şəhid Səlmixan İsgəndərovun adını daşıyan orta məktəbin yeni binasının istifadəyə verilməsinin təhsilin inkişafına böyük töhfə olmaqla yanaşı, qardaşının ruhuna hörmət və ehtiramın ifadəsi olduğunu bildirib.
Daha sonra qonaqlar modul tipli məktəb binası ilə tanış olub, tədrisin ilk günündə siniflərdə keçirilən dərs prosesini izləyiblər. Qeyd edilib ki, Quşçu qəsəbəsində müəllim və şagirdlərinin istifadəsinə verilən yeni məktəb binası 80 şagird yerlik tədris ocağında 10 sinif otağı, 1 müəllimlər otağı, 1 kitabxana və sanitar qovşaq mövcuddur. Tədris prosesi üçün zəruri avadanlıqlar, internet şəbəkəsi, kompüter, mebel və digər inventarlarla təchiz olunan məktəbdə 55 şagird təhsilini davam etdirəcək.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC fəaliyyətə başladığı dövrdən etibarən aktiv hasilat həyata keçirdiyi “Çodar” qızıl mədəninin yaxınlığında yerləşən qəsəbə və kəndlərdə mütəmadi olaraq sosial layihələr reallaşdırır. Bölgədə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə ətraf mühitin mühafizəsi, təhsil, sağlamlıq və s. istiqamətlər üzrə çoxsaylı layihələr icra edilir.

AzerGold unveils new modular school in Dashkasan with the initiative of Haydar Aliyev Foundation
Within the framework of another large-scale project implemented jointly by Haydar Aliyev Foundation and AzerGold Closed Joint Stock Company under corporate social responsibility policy, new modular building of the secondary school named after Salmikhan Isgandarov was launched adjacent to Chovdar mine, Gushchu settlement of Dashkasan district.
Ahad Abiyev, Head of Dashkasan District Executive Power, Ogtay Mammadov, Deputy chairman of AzerGold’s Executive Board, Shamil Azizov, representative from Haydar Aliyev Foundation, Elmir Jafarov, director of Ganja-Dashkasan Regional Education Department, Elmira Jalilova, the head mistress, and PR representatives joined the event.
On the occasion of start of 2022-2023 new academic year, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played. Later the dear memory of the martyrs who lost their lives on September 13-14 during military provocations was commemorated with a minute's silence.
Ahad Abiyev, the head of Dashkasan District Executive Power, who made a speech, pointed out good conditions created for teachers for the training process in the new school building, and as well as for the students to get high-level education. Ahad Abiyev recommended that teenagers and young people, who are our future, take maximum advantage of these opportunities created for them, grow up as worthy citizens and qualified personnel, and asked them to mobilize their efforts, do their best for the continuous success of our country in all fields in the future.
Next, Ogtay Mammadov took the floor saying that the newly commissioned school building meets modern educational standards. Deputy Chairman added that the National Education Policy, which was founded by the great leader Heydar Aliyev, is successfully being continued today by Mr. President Ilham Aliyev. Thus, viable reforms in the field of education implemented recent years are clear manifestation of this fact. It is worth noting that several new school buildings and other educational facilities have been constructed and launched in the capital Baku and regions. On behalf of the Company, Ogtay Mammadov thanked the Heydar Aliyev Foundation for its initiative and support for the construction of the modular school building and the implementation of numerous social projects.
Highlighting the contribution of Heydar Aliyev Foundation towards the implementation of the conceptual education strategy in Azerbaijan under the leadership of President Ilham Aliyev, Shamil Azizov mentioned the projects related construction and rehabilitation of new schools, strengthening the material and technical base, and their provision with necessary equipment. Besides, he pointed out intensive activities which are underway in this field.
Elmir Jafarov, head of the education sector of Ganja-Dashkasan Regional Education Department for Dashkasan district, acknowledged that the conditions created in the new school building will contribute to the improvement of the quality of education.
Appreciating the Heydar Aliyev Foundation and "AzerGold" CJSC for the initiative and support, the headmistress Elmira Jalilova pointed out that the students would effectively benefit all opportunities to gain knowledge at a high level in the school, which is provided with all kinds of inventory and equipment.
Speaking at the end, Bahlul Iskenderov said that the launch of the new modular school named after his brother, martyr Salmikhan Iskenderov, is a great contribution to the development of education, as well as an expression of respect and reverence for his brother's spirit.
Later, the guests got acquainted with the school building and watched the training process held in the classrooms on the first day of education. It was noted that the new school building with a capacity of 80 students is located in the Gushchu settlement and has 10 classrooms, 1 teacher's room, 1 library and WC. 55 students will continue their education in the school equipped with all the necessary equipment for the educational process, internet network, computer, furniture and other inventory.
Notably, "AzerGold" CJSC regularly implements social projects in the settlements and villages located adjacent to Chovdar gold mine, where active mining work is carried out. A number of projects are being implemented in the fields of environmental protection, education, health, etc. with the support of the Heydar Aliyev Foundation.