Kəlbəcərdə aktiv yerüstü geoloji axtarış-kəşfiyyat işləri icra olunur
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 16 mart 2020-ci il tarixli 1941 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Yerin təkinin geoloji öyrənilməsinə və mineral xammal bazasından səmərəli istifadəyə dair 2020-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”nın həyata keçirilməsi üzrə tədbirlər planı çərçivəsində müvafiq fəaliyyətini davam etdirir.
Belə ki, sözügedən tədbirlər planına əsasən, Şərqi Zəngəzur və Qarabağ iqtisadi rayonlarının Kiçik Qafqazın mərkəzi və cənub hissəsində nəcib və əlvan metal perspektivli sahələrdə geoloji-axtarış işlərinin aparılması Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinə və “AzerGold” QSC-yə həvalə edilib. Bu çərçivədə Cəmiyyətin geoloji kəşfiyyat qrupu cari ilin iyun ayından etibarən “Tutxun” nəcib metal təzahürləri sahəsində mərhələli axtarışlar aparır. Cəmiyyət tərəfindən 2022-2025-ci illər üzrə tərtib edilmiş kəşfiyyat proqramlarına uyğun olaraq geoloji heyət tərəfindən Tutxun çayının hövzəsinin mina və partlamamış hərbi sursatlardan təmizlənmiş Başlıbel-Xanlanlı, Oruclu-Ağyataq-Çorman sahələrində yerüstü aktiv axtarış-kəşfiyat işləri sürətlə davam etdirilir. Bununla yanaşı, araşdırmalar çərçivəsində Kəlbəcər və Laçın rayonlarını əhatə edən 1624 km2 sahədə Qafqaz regionunda ilk dəfə olaraq innovativ axtarış metodlarından sayılan qeyri-invaziv hiperspektral peyk görüntülərinin çəkilişləri də həyata keçirilməkdədir. Tutxun hövzəsi təzahür sahələrində bütövlükdə geoloji kəşfiyyat işlərinin aparılması məqsədilə sözügedən ərazilərin mina və partlamamış hərbi sursatlardan tam olaraq təmizlənməsi istiqamətində müvafiq qurumlar tərəfindən zəruri addımlar atılır.
Qeyd edək ki, “Tutxun” sahəsi Kəlbəcər rayonunun ərazisində, Tərtərçayın sağ qolu olan Tutxun çayının hövzəsində yerləşir. 1958-1990-cı illərə aid geoloji materialların araşdırılması və rəqəmsallaşdırılmasının nəticələrinə əsasən, sahədə qızıl, gümüş və qismən sənaye əhəmiyyətli mis metallaşmasının olduğu proqnozlaşdırılır.

Active surface geological works are underway in Kalbajar
“AzerGold” Closed Joint Stock Company continues its activity under the action plan towards the implementation of “State Program on geological study of subsurface layer and efficient use of mineral raw material base for 2020-2024 years” approved upon the Decree no 1941 dated March 16, 2020 by the President of the Republic of Azerbaijan.
Thus, within the framework of the named action plan the Ministry of Ecology and Natural Resources and Azergold CJSC have been put in charge for geological-research works at preciuos and non-ferrous metal prospects in central and south part of Earstern Zangazur and Karabakh economic zones. Upon that, geological exploration group of the Company has launched phasic research works at Tutkhun metal prospecting area since June. In accordance with the exploration programs developed by the Company for 2022-2025 years, geological staff commenced research-exploration works at Bashlibel-Khanlanli, Orujlu-Aghyatag-Chorman fields, which have been cleared from mines and unexploded ordnances. Thus, for the first time in the Caucasus non-invasive hyperspectral satellite imaging, which is one of the relatively new methods of progressive surveying, has been applied at 1624 km2 area covering Kalbajar and Lachin districts. With the view of complex exploration works at Tutkhun basin, necessary actions are being taken by relevant public agencies towards clearance of the named area from mines and unexploded ordnances.
It is worth noting that, Tutkhun is located in the territory of Kalbajar district, on the basin of the Tutkhun river, the right tributary of the Tartarchay. According to the study and digitalization of geological data of 1958-1960, the area is estimated to have gold, silver reserves and industrially important copper metallization.