Naxçıvanda Beynəlxalq Geologiya-Mədənçilik Forumu keçirilib
Forum iştirakçıları əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Naxçıvan şəhərinin baş meydanında əzəmətlə ucalan abidəsini ziyarət edib, abidə önünə gül dəstələri düzüblər.
Sonra Heydər Əliyev Muzeyi ilə tanışlıq olub.
“Naxçıvan Sarayı”nda davam edən forumda əvvəlcə Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində mövcud olan filiz və qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarından götürülmüş süxur, mineral resurslar və tikinti materialları nümunələri, eləcə də diyarımızın təbiət zənginliklərini özündə əks etdirən rəsm əsərlərindən ibarət sərgiyə baxış keçirilib.
Tədbirdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin və şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli forum iştirakçılarını salamlayaraq bildirib ki, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023-2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı” muxtar respublikanın iqtisadi və ekoloji tarazlığının təmin edilməsində mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Bu proqramda ətraf mühitin mühafizəsi, təbii sərvətlərin səmərəli istifadəsi və geoloji tədqiqatların müasir texnologiyalar əsasında aparılması əsas prioritetlərdən biri kimi müəyyən edilib.
Bu prinsip geologiya və mədənçilik sahəsində həyata keçirilən hər bir layihədə rəhbər tutulur.
Fuad Nəcəfli diqqətə çatdırıb ki, muxtar respublikada son iki il ərzində qeyri-filiz və inşaat materialları yataqlarının axtarış, təftiş və qiymətləndirməsi, yeraltı suların monitorinqi, qara, əlvan və nəcib metalların axtarışı, yenidən qiymətləndirilməsi üzrə çöl və kameral işlər görülüb, 55 yataqda təftiş və yenidən qiymətləndirmə işləri aparılıb, 6 yeni yataq kəşf edilib.
Çöl materialları əsasında 298 mineral su bulağının təftişi aparılıb, 14 mineral bulaq investisiya üçün təklif olunub. Bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.
Həmçinin filiz faydalı qazıntı yataqlarının axtarış-təftişi və ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi layihəsinə müvafiq olaraq Ağdərə-Nəsirvaz filizləşmə sahəsində layihə üzrə nəzərdə tutulmuş bütün işlər icra olunub, Babək rayonu ərazisindəki Xal-Xal sahəsində cari ildə çöl geoloji kəşfiyyat işlərinə başlanılıb.
Muxtar respublika ərazisində ekzogen geoloji proseslərin monitorinqinin təşkili və aparılması işləri də davam etdirildiyini diqqətə çatdıran səlahiyyətli nümayəndə qeyd edib ki, ekzogen geoloji proseslərin fəal inkişaf etdiyi sahələrdə yoxlama-təftiş marşrutları, topogeodeziya işləri kompleks şəkildə yerinə yetirilib.
“Parağaçay”, “Qapıcıq” molibden və “Gümüşlü” polimetal yataqlarında beynəlxalq standartlara uyğun geoloji qiymətləndirmə işlərinin həyata keçirilməsi də “Dövlət Proqramı”nın əsas istiqamətlərindən biridir.
Muxtar respublika ərazisində ilk dəfə olaraq 2023-cü il 7 iyul tarixindən etibarən 11 qeyri-filiz faydalı qazıntı yatağı üzrə 65 hektar sahə auksiona çıxarılıb, təqribən 1 milyon manata yaxın vəsait büdcəyə daxil olub.
Forumu geologiya və mədənçilik sahəsində dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan mütəxəssislərin, alimlərin, iş adamlarının və dövlət qurumlarının nümayəndələrinin bir araya gəldiyi mühüm bir platforma kimi dəyərləndirən səlahiyyətli nümayəndə Fuad Nəcəfli vurğulayıb ki, burada müzakirə ediləcək məsələlər təkcə Azərbaycanın deyil, həm də regionun və bütövlükdə qlobal mədənçilik sektorunun gələcək inkişaf perspektivlərinə yönəlib.
Beynəlxalq qiymətləndiricilərin dəvət olunmasında əsas məqsəd filiz yataqlarının geoloji potensialının obyektiv və beynəlxalq qəbul olunmuş metodologiyalara əsaslanaraq qiymətləndirilməsi, yüksək dəqiqlikli geoloji məlumat bazasının formalaşdırılması və investisiya üçün açılmasıdır.
Beynəlxalq Forumda Türkiyə Respublikasının energetika və təbii sərvətlər nazirinin müavini Abdullah Tancan, Özbəkistan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, Geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Abdurazak Mirzayev, Azərbaycan Respublikası ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov, “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited” şirkətinin prezidenti və baş icraçı direktoru Reza Vəziri, Türkiyə Respubikası Energetika və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Mədən tədqiqi və axtarış baş idarəsinin baş direktoru Vedat Yanık çıxışı ediblər.
Çıxışlarda forumun Naxçıvanda keçirilməsinin xüsusi əhəmiyyətinə toxunularaq bildirilib ki, bura Azərbaycanın ən zəngin geoloji strukturuna malik bölgələrindən biridir.
Türkiyə, Azərbaycan, o cümlədən Naxçıvan dünyanın əsas metallogenik qurşaqlarından biri olan Alp-Himalay orogenik qurşağında yerləşir.
Bu kəmər zəngin faydalı qazıntı yataqları ilə seçilir və aparılan kəşfiyyat işləri nəticəsində yeni yataqların aşkarlanması təəccüblü deyil.
Birgə səylər hər iki qardaş ölkə üçün olduqca mühüm nəticələr verəcək.
Bu prosesdə, şübhəsiz, ən vacib addım Naxçıvanda həyata keçiriləcək layihə olacaq.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının ekologiya və təbii sərvətlər naziri Xanlar Mustafayev Naxçıvan Muxtar Respublikasında geoloji kəşfiyyat və dağ-mədən sahəsində görülmüş işlər barədə ətraflı məlumat verib.
Beynəlxalq forum mövzuya dair panel müzakirələrlə öz işini davam etdirib.
Panel müzakirələrdə Azərbaycan, Türkiyə və Özbəkistan təmsilçiləri tərəfindən geoloji axtarış və mədənçilik sahəsində yeni innovativ metodlar, əldə olunan nəticələr, eləcə də birgə atılacaq addımlarla bağlı perspektiv imkanlar müzakirə edilib, forum iştirakçılarının sualları cavablandırılıb.

On July 25, Nakhchivan hosted the International Geology and Mining Forum 2025. First, the forum participants visited the monument to the National Leader Heydar Aliyev in the main square of Nakhchivan city and laid flowers in front of the monument. The visit was followed by a tour to Heydar Aliyev Museum.
The Forum was organized at the Nakhchivan Palace, where attendees viewed an exhibition showcasing rock and mineral samples and construction materials from ore and non‑ore deposits across the Nakhchivan Autonomous Republic. The exhibition also included artworks reflecting Azerbaijan’s natural resources.
At the beginning of the forum, the National Leader Heydar Aliyev and martyrs were commemorated with a moment of silence, followed by the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
Fuad Najafli, the authorized representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic, welcomed the participants, noting that the “State Programme for Socio‑Economic Development of the Nakhchivan Autonomous Republic for 2023–2027” is vital for maintaining economic and ecological balance in the region. He emphasized that this programme prioritizes environmental protection, efficient use of natural resources, and conducting geological research by applying modern technologies. These principles guide every geology and mining project.
He stated that over the past two years, field work and desktop studies were carried out in the territory of Nakhchivan involving exploration and evaluation of non‑ore and construction material deposits, groundwater monitoring, and research and reassessment of ferrous, non‑ferrous, and noble metals. In total, 55 deposits have been inspected and revaluated, and 6 new deposits have been discovered. Field inspections of 298 mineral springs have been conducted, and 14 springs were proposed as suitable for investment. The process in these areas is continued.
According to ore deposit exploration and reserve evaluation projects, all planned work in the Aghdara – Nasirvaz area has been completed, and field exploration started in the Khal-Khal area of Babek region this year.
Fuad Najafli noted that monitoring of exogenous geological processes is ongoing, inspection and topographical surveys have been systematically carried out in areas with active exogenous processes.
The state programme also covers geological assessments on the basis of the international standards at the Paraghachay and Gapichig molybdenun, and Gumushlu polymetallic deposits.
Starting from July 7, 2023, eleven non‑ore mineral deposits covering 65 hectares were auctioned for the first time in the Nakhchivan Autonomous Republic, bringing nearly 1 million manats into the state budget.
Fuad Najafli described the Forum as a crucial platform bringing together experts, scientists, businessmen, and state officials from various countries. And highlighted that the discussed topics are aimed not only for the territory of Azerbaijan, but it also covers the future development of the regional and global mining sector.
The main purpose for inviting international evaluators is to conduct objective geological assessments of ore deposits using internationally recognized methodologies, to build a precise geological database, and to enable investment.
Abdullah Tancan, Deputy Minister of Energy and Natural Resources of Türkiye, Abdurazak Mirzayev, Vice‑President of the Academy of Sciences of Uzbekistan, Doctor of Geological and Mineralogical Sciences, Vugar Karimov, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan, Zakir Ibrahimov, Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC, Reza Vaziri, President and CEO of Azerbaijan International Mining Company Limited, Vedat Yanık, Director General of the Mining Research and Exploration Department of the Ministry of Energy and Natural Resources of Türkiye gave speeches at the international forum.
The speeches highlighted the special significance of holding the Forum in Nakhchivan – one of Azerbaijan’s regions with the richest geological structures. Türkiye, Azerbaijan, and Nakhchivan lie along the Alpine‑Himalayan orogenic belt, one of the world’s main metallogenic zones known for its abundant mineral deposits; thus, discovering new sites through exploration is not surprising. Collaborative efforts are expected to bring significant results for brother countries. No doubt, the forthcoming projects in Nakhchivan will pay a vital role in the process.
Khanlar Mustafayev, Minister of Ecology and Natural Resources of the Nakhchivan Autonomous Republic, provided detailed information on the geological exploration and mining activities in the region.
The Forum continued with panel discussions featuring representatives from Azerbaijan, Türkiye, and Uzbekistan. They discussed innovative methods in geological exploration and mining, recent achievements, and future collaboration opportunities, responding to questions from participants.
The event concluded with the presentation of commemorative gifts made from Nakhchivan’s mineral rocks.