Daşkəsəndə yerli sakinlərlə növbəti görüş keçirilib
Sentyabr 29-da “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) Korporativ Sosial Məsuliyyət (KSM) Komitəsi tərəfindən Daşkəsən şəhərində yerli sakinlərlə növbəti görüş keçirilib. QSC-nin törəmə cəmiyyəti - “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC-nin inzibati binasında təşkil edilən görüşdə rayonun Zağalı, Xoşbulaq, Alunitdağ və Yuxarı Daşkəsən kəndlərinin sakinləri, həmçinin Daşkəsən şəhərindən olan vətəndaşlar iştirak ediblər.
Görüşdə “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini, KSM Komitəsinin sədri Xəyyam Fərzəliyev çıxış edərək, Səhmdar Cəmiyyətin aktiv hasilat və istehsalat fəaliyyəti həyata keçirdiyi Daşkəsən rayonunda yerli əhali və icmalarla iş prioritetləri çərçivəsində icra edilməkdə olan layihələr haqqında məlumat verilib. Qeyd olunub ki, son dövrlər Daşkəsəndə təşkil edilən səyyar tibbi müayinə aksiyaları, istifadəyə verilən idman meydançaları, məktəb binası, əhalinin içməli su təminatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı tədbirlər məhz rayon sakinlərinin hərtərəfli diqqət və qayğı ilə əhatələnməsinə xidmət etməklə, sosial xarakterli dövlət proqramlarına töhfə vermək məqsədi daşıyır.
Bildirilib ki, ümumilikdə “AzerGold” QSC-nin fəaliyyəti nəticəsində hasilat sahələrinin yaxınlığında yerləşən kəndlərin sakinləri mütəmadi olaraq ətraf mühitin mühafizəsi, təhsil, sağlamlıq, məşğulluq, sahibkarlığın təşviqi, idman və s. istiqamətləri üzrə icra edilən layihələrdən faydalanırlar.
Daşkəsən rayonunda məşğulluq səviyyəsinin artırılması istiqamətində Səhmdar Cəmiyyət tərəfindən reallaşdırılan tədbirlərdən söz açan Komitə sədri ştat cədvəlinə uyğun mövcud vakansiyalar əsasında işə qəbul zamanı yerli sakinlər, xüsusilə şəhid ailələri və qazilərin müraciətlərinə üstünlük verildiyini, namizədlərin elektron qaydada müraciətləri əsasında tam şəffaf şəkildə, test imtahanı ilə vətəndaşların əmək fəaliyyətinə cəlb edildiyini bildirib. Səhmdar Cəmiyyətin uzunmüddətli podrat təşkilatları tərəfindən də işə qəbul zamanı yerli sakinlərə üstünlük verildiyi diqqətə çatdırılıb. Bu xüsusda QSC-nin Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində və “Daşkəsən” dəmir filizi sahəsində çalışanların, eləcə də podratçı şirkətlərin əməkdaşlarının əksəriyyətinin yerli sakinlər olduğu vurğulanıb.
QSC-nin qarşıdakı dövrlərdə strateji layihələrin icrası ilə bağlı kadr ehtiyaclarının yerli sakinlər hesabına qarşılanması üçün Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə Sənaye və Texnologiyalar üzrə Gəncə Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzində dağ-mədən sənayesini əhatə edən müvafiq ixtisaslar üzrə təhsil alan tələbələr üçün artıq üçüncü ildir ki, “Təqaüd proqramı” layihəsinin icra edildiyi xatırladılıb. Həmçinin ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrində dağ-mədən mühəndisliyi, geologiya və metallurgiya sahələrində təhsil alan tələbələr üçün “Təqaüd proqramı” müsabiqəsinin təşkil edildiyi, hər iki layihə qaliblərinin məzun olduqdan sonra müvafiq vakansiyalar üzrə işlə təminatı istiqamətində addımların atıldığı diqqətə çatdırılıb. Bundan başqa, “AzerGold” QSC-nin “Gələcəyin mədənçisi” layihəsinin icrasına başladığı vurğulanıb. Layihənin Daşkəsən rayonunda qeydiyyatda olan 10-cu sinif şagirdlərinin dağ-mədən sahələri üzrə ali təhsil müəssisələrinə hazırlıq kurslarına cəlb edilməklə, onların bakalavriat səviyyəsinə qəbuluna dəstək göstərmək məqsədi daşıdığı qeyd olunub.
Daha sonra vətəndaşların müraciətləri dinlənilib, yeni təşəbbüslərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, eləcə də sakinlər arasında anket sorğusu keçirilib. Görüş iştirakçılarının qaldırdıqları məsələlər araşdırılması və mövcud qanunvericilik çərçivəsində həll edilməsi üçün qeydiyyata alınıb.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC tərəfindən hədəf qruplarına yönəlmiş təşəbbüs və layihələr çərçivəsində bölgə əhalisi ilə ənənəvi görüş və sorğuların təşkili davam etdiriləcəkdir.

Regular Meeting with Dashkasan Residents was Held
On September 29, the Corporate Social Responsibility (CSR) Committee of AzerGold Closed Joint Stock Company (CJSC) held a regular meeting with residents. The meeting arranged in the administrative building of CJSC’s subsidiary Dashkasan Iron Ore LLC was attended by residents of the region’s Zaghali, Khoshbulag, Alunitdagh, and Yukhari Dashkasan villages, as well as Dashkasan city citizens.
Speaking at the meeting, Deputy Chairman of the Board of AzerGold CJSC, Chairman of the CSR Committee Khayyam Farzaliyev informed of the projects being implemented as part of the priorities of work with the local population and communities in the Dashkasan region, where the Joint Stock Company performs active mining and production activity. It was noted that the mobile medical examination campaigns recently arranged in Dashkasan, the sports playgrounds, the school building, and the measures on improving the population's drinking water supply are intended to contribute to the state social programs and serve the region’s residents with comprehensive attention and care.
It was reported that as a result of AzerGold CJSC’s activity, the residents of the villages located near the mining areas regularly benefit from the projects implemented in the fields of environmental protection, education, healthcare, employment, promotion of entrepreneurship, sports, etc.
Speaking about the measures implemented by the Joint-Stock Company to improve employment in the Dashkasan region, the Chairman of the Committee stated that residents, especially members of the martyr and veteran families, are given priority in recruitment to the available vacancies according to the staff schedule, and the employment of citizens is fully transparent and based on the candidates’ e-applications and test exams. It has been noted that the Joint Stock Company’s long-term contractors also give preference to residents during recruitment. In this regard, it was stressed that most of the employees of CJSC’s Chovdar Integrated Regional Processing Area and Dashkasan iron ore field, as well as contractor companies, are residents.
It was mentioned that to meet the staff demands related to implementing the JSC’s strategic projects with residents in the coming years, for already the third year, the Ganja State Vocational Education Center for Industry and Technologies jointly with the State Vocational Education Agency is implementing the Scholarship Program project for students studying specialties related to the mining industry. It was also noted that the Scholarship Program contest has been arranged for students studying mining engineering, geology, and metallurgy in the higher educational institutions operating in our country, and measures have been taken to hire the winners of both projects to the appropriate vacancies after graduation. It was also stressed that AzerGold CJSC has started implementing the Miner of the Future project. It was noted that the project is aimed at supporting the attraction of 10th-grade students registered in the Dashkasan region to the preparatory courses and their further enrollment to higher educational institutions to the mining-related specialties.
Then, citizens' appeals were heard, opinions were exchanged on new initiatives, and a survey was performed among residents. The issues raised by the meeting participants were registered for reviewing and resolution according to the law.
It should be noted that AzerGold JSC will continue to arrange traditional meetings and surveys among the region’s population as part of initiatives and projects aimed at target groups.